Przeróbka klawiatury z DIN na USB

Ma ktoś schemat jak przerobić klawiaturę z wtykiem DIN na wtyk USB.
W klawiaturze mamy styki oznaczone GVDC chciałbym wlutować tam kabel z końcówką na USB czy takie połączenie może działać ?

Nie wiem czy da się przerobić, ale w jednym z komputerów w domu jest podłączone:

–> przejściówka z DIN na PS2
–> przejściówka z PS2 na USB

O dziwo to działa… ciotka nie chciała się rozstawać z 15-letnią klawiaturą…

1 polubienie

Najlepsze rozwiązanie to oczywiscie przejściówka kupiona w sklepie ale zawsze lubie pokombinować.

Obawiam się, że przy USB nie wystarczy zwykłe podpięcie kabelków - będziesz musiał użyć jakiegoś małego układu scalonego (plus dodatkowe elementy), zajmującego się taką komunikacją (konwersją protokołów).

Skoro na przejściówkach działa, to i bezpośrednie lutowanie kabelków też zadziała!
Ja kiedyś wymieniłem kabel ze złączem DIN na kabelek ze starej myszki z PS2 i też działało.
Musisz jedynie sprawdzić który kabelek połączyć z którym!
Pochwal się jak zrobisz!

Zadziwia mnie Twoja ignorancja. Czy zdajesz sobie sprawę, że przejściówka może mieć w sobie jakiś układ dopasowujący, a nie tylko połączone kabelki?
DIN i PS/2 mają sygnał DATA oraz CLK (zegar), czego nie ma w USB.

Dodatkowo na https://en.wikipedia.org/wiki/PS/2_port masz to opisane w sekcji “Conversion between PS/2 and USB”

To nie ignorancja, to doświadczenie.
Widziałeś kiedyś przejściówkę PS2->USB?
Myślisz, że w tym małym kawałku plastiku znajdują się jakiekolwiek układy poza kabelkami? Wątpię.
Przedzwoniłem taką przejściówkę miernikiem i wyszło mi, że to bezpośrednie połączenie kabelkami!
@Pablo_Wawa Klawiatura nie jest aż tak skomplikowana, i nie zmieniła się, aż tak bardzo przez ostatnie 20 lat.
Znalazłem odręczny schemat:


do tego schemat DIN->PS2:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic714957.html
i można lutować :slight_smile:
Pozdrawiam!

Cały bajer polega na tym, że przeskoczyć z klawiatury USB na PS/2 jest w miarę prosto.
W drugą stronę będzie trudniej chociażby ze względu na taktowanie, ale co ja tam wiem.

1 polubienie

No to powodzenia - ten link, co podałeś, opisuje konwerter w drugą stronę - klawiatura USB do gniazdka DIN. Być może to działa (DATA+ i DATA- są traktowane jako DATA i CLK), ale obawiam się, że w drugą stronę to już nie zadziała.

Zaciekawiło mnie to - sprawdzę i dam znać…

Sam jestem ciekaw co Ci z tego eksperymentu wyjdzie.
Wcześniej sam napisałeś, że klawiatury zmieniły się tylko nieznacznie i w pewnym sensie miałeś rację.
Zmieniały się tylko interfejsy komunikacji z komputerem i ich wymagania względem peryferii.
Klawiaturka z USB zbije taktowanie do oczekiwanego przez komputer, ale czy klawiatura jeszcze pamiętająca czasy złącza DIN poradzi sobie z podbiciem do zegara USB.
Wyjścia będą 3: zadziała, nie zadziała, zadziała z błędami.

No niestety :frowning:
Proste połączenie kabelkami nie zadziałało…
Chyba byłem zbyt optymistyczny. Myślałem, że skoro klawiaturę USB można podpiąć przez przejściówkę do PS2 i podobnie klawiaturę DIN, to DIN zadziała na USB.
Chyba, że coś źle połączyłem, ale system wyrzucił, że nie rozpoznał urządzenia USB, a diody klawiatury zapalały się na moment podczas podłączania.

Gadałem z moim dostawcą sprzętu (thx Diax PC) Wiring z USB (klawiatura) na PS/2 (pc) miał prawo działać bo klawiaturki i myszy (te na USB) często i gęsto miały obsługę tych protokołów wbudowaną w kontroler. Konwertery w drugą stronę miały trochę elektroniki, która odpowiadała na konwersję protokołu PS/2 na USB - z tego względu wiring już nie działał.
Więc musiałbyś załatwić sobie konwerter PS2 --> USB wlutować go w klawiaturę i wyciągnąć kabel - przyzwoicie by to wyglądało.