Przeróbka laptopa na All In One, wybór podzespołów, obudowa, zasięg Wi-Fi & akcesoria

(XtremeRelocaled) #1

Witam!

Chciałbym zabrać się za przerobienie laptopa, jednak trzeba mieć plan - chciałbym aby kilka osób się na ten temat wypowiedziało dlatego piszę na forum. Dokładnie to ASUSa F3U (Z53U), ma on niestety ułamane zawiasy matrycy, jest porysowany, brak klapek na dysk, matryca z uszkodzonymi świetlówkami… kupowanie palmrestu itd. wydaje mi się nieopłacalne ze względu na wiek tegoż laptopa, jednak mam pod ręką dużą ilość podzespołów (RAM, karty mPCIe itd.) więc celem tego jest zrobienie “All In One” ale bez dotyku.

1 Wi-Fi

“Laptop” ma kiepskie Wi-Fi, od karty sieciowej standardowe 2 kabelki podłączone do blaszek które w teorii powinny być na górze klapy matrycy. Cel - Lepszy zasięg. Jakieś pomysły (lub możliwości) oprócz dorobienia dłuższych kabelków i większych blaszek?

_2_Obudowa, nalepki, kolor, podświetlenie

• #ankieta

Specyfikacja tegoż cudeńka

• CPU: AMD Athlon 64 X2 TK-42 (testowy)
  • RAM: 2x 512MB DDR2 5xx MHz (testowy)
  • GPU: ATi Radeon Xpress X1250 (bez dedykowanego vRAMu)
  • M/B: F3U
  • HDD: Seagate 320GB (Testowy)
  • O/S: W7 x64 PRO (Testowy, jak ma zostać to mam jeszcze gdzieś schowaną licencję BOX, nalepka Visty HP)

Ma być to “kjompjuter” do innego pokoju, główne zastosowanie internet, filmy, muzyka. (standardowe funkcje multimedialne), do bardziej wymagających gadzetów mam stacjonarkę.

Na razie chciałbym znać waszą opinię na ten temat, później dojdę do tematu CPU, RAM Chłodzenie, Matryca, itd.

(stasinek) #2

Pomysł wydaje mi się bez ekonomicznego sensu

Szkoda by mi było na to czasu chyba że chcesz mieć na siłę powód do majsterkowania

W teorii jestem za,uważam laptopy i używane mini stacjonarki za lepszą bazę bo sam takiej używam niż jakieś raspberry w pudełkach po butach. Co innego palmrest bez LCD, lub wyjątkowo cichy sprzęt, a co innego budowanie na sprawnej zwyczajnej płycie ze zwyczajnego laptopa jakich wiele… przecież można by ją opchnąć i sprawić sobie coś mniejszego, lepiej dostosowanego do roli.

Pomysł kompromis, kup stare uszkodzone DVD, kino domowe (pod telewizor) kup tulejki dystansowe i przykręć płytę z lapka wewnątrz(bywają odpowiednio szerokie). Może uda Ci się wkomponować w środku zasilacz i napęd szczelinowy na podobnej zasadzie. Zamiast antenki anteny do ESP2686cośtam (tani popularny moduł WiFi w dziale Elektronika na Allegro) mają chyba podobne złącze jak laptopowe karty wifi, przymocujesz na tylną ściankę będzie wyglądać jak antena routera. Ewentualne ulepszenie w postaci wyświetlacza 7seg lub LCD, oraz odbiornik IR, wieś tańczy i śpiewa obsłuży np. arduino wpięte w port USB. Większość modułów ma otwory do mocowania i kable wpinane w goldpiny więc będzie elegancko i praktycznie. Jeśli masz więcej ambicji z łątwością zaprojektujesz obudowę w dowolnym CAD i zlecisz studiu reklamowemu aby Ci wycieli z pleksy, będzie lepiej niż z fabryki no i więcej miejsca. Możesz im zlecić wycięcie czego chesz(np. otworów do montażu za monitorem - VESA) tylko proszę błagam nie bądz kolejnym który montuje sprzęt do pudełka po buciorach.

Lepiej będzie dla środowiska puścić płytę na sprzedaż uratujesz pacjenta z padniętą płytą oszczędzając materiałów na efekt który będzie daleki od wyobrażeń. Cichych kompjuterów w mini itx w których można osadzić dysk 2.5" nie brakuje. Jest ich cała masa w cenie niższej niż warta jest Twoja płyta.

(drunkula) #3

W sumie zagłosowałem w ankiecie, ale pytasz kolego o takie pierdoły, które podpadają pod gust, a ten każdy powinien mieć własny. Ewentualnie jak ma to stać w sypalni, to zapytaj żonę czy jej lampki nie przeszkadzają.

Potrzeba tylko podświetlić matrycę, a majsterkowanie dla majsterkowania to czysty hacking. Nie dość, że wykorzystanie czegoś niepotrzebnego w konstruktywny sposób, to jeszcze sposób nieprzewidziany przez producenta. Jakbym miał takiego lapka na warsztacie, to robiłbym z niego odtwarzacz medialny na drzwiach lodówki. Dlaczego? Bo mogłoby się to udać.