Przeróbka Longhorna 4074 - SigmaOS - legalna?

Witam!

Po skrinach na internecie można przeczytać, że przerabianie i korzystanie z tego buildu Longhorna jest zgodne z prawem

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 2a55a.html

Czy to prawda?

Nie jest to System legalny. Każda przeróbka system Windows jest łamaniem jej licencji. W internecie jest wiele Przeróbek XP-eka które również nie są legalne.

Nie ma czegoś takiego, że dzieło jest “niczyje”, Longhorn jest własnością Microsoftu obojętnie czy ten system zostal skończony czy nie. Poza tym ludzie, którzy to zrobili, przywłaszczyli sobie system stworzony przez Microsoft (docelowo kolejny Windows) i nadali mu nową nazwę.

Windows to nie linux, z którym można robić co dusza zapragnie.

Dzięki za odpowiedź!

Poprawka.

MS nie zbiera ani złotówki za to. Prócz tego w oryginalnej EULA pisze, że system można wykorzystywać przez 180 dni.

Nie zbiera, nie interesuje się własnym dzieckiem, czyli oznacza to, że ma to gdzieś.

To jest legalna przeróbka, ponieważ MS porzucił jej kod na rzecz visty. Sam system trochę mało efektywny z powodu małej ilości sterowników.

Nie porzucił, tylko wstrzymał rozwój jeżeli już. Zresztą nawet abandonware wciąż objęte jest prawem autorskim, więc taka modyfikacja nie może być legalna

By wiki:

180 dniowej, zapewne na tych samych zasadach co jest udostępniony m.in. Server 2003 (180 days.)

Mówimy tutaj ciągle o systemie Longhorn, którego EULA, podobnie jak w przypadku innych systemów MS, zabrania modyfikowania systemu, więc co ten zapis ma tak właściwie do rzeczy? Traktowanie jako abandonware niczego tutaj zupełnie nie zmienia.

So… Spójrzmy na forum np. windowsmx.pl Jest tam kupa przeróbek, jest ono dość wysoko w Google. Czemu nie zareagował MS?

Co do przerabiania. MS zabronił? Wątpię. Sam daje narzędzia (sysprep, ximage, imageX, WAIK) do robienia przeróbek wszelkiej maści.

Trochę głupia polityka skoro już.

mateuszcedro , nie można nigdy było modyfikować systemu Windows, reguluje to zapis w licencji:

które to zapisy łamie owa zmodyfikowana wersja systemu Windows.

jeszcze jedno, łamaniem licencji jest samo udostępnianie tegoż systemu oraz pobranie, gdyż licencja też tego zabrania, wiec co z tego że można używac przez 180dni jak legalnie nie można go pobrać :slight_smile:

Hmmm, no to podmiana uxtheme.dll też piractwem? Instalacja Tango patchera też piractwem?

:slight_smile: teoretycznie tak, ale tu chodzi bardziej zaawansowane przeróbki a nie promienienie jednego pliku(uxtheme.dll) albo integracja z już istniejącym(Tango patcher)

A to trochę zmienia postać rzeczy. To ciekawe co ja mam zrobić z systemami beta visty, longhorna jak one są objęte prawem licencyjnym. BTW. to orginalny 4074 image_id: 723 screen z ubiegłego roku, jak znajdę płytę do dam tekst licencji EULA.

"· usuwać, obchodzić lub zmieniać ograniczeń technicznych w oprogramowaniu,

· odtwarzać, dekompilować ani dezasemblować oprogramowania, z wyjątkiem sytuacji, gdy niezależnie od niniejszego ograniczenia działania takie są wyraźnie dozwolone przez prawo właściwe i tylko w zakresie takiego zezwolenia,"

W przypadku wszelakiej maści przeróbek NIKT NIGDY nie grzebał w kodzie źródłowym XP/Lh/Visty/7, bo NIGDY nie wyciekł ich kod. Więc?

Jedyne znane leakowane kody to NT4, DOSów pewnych i część kodu NT5 / 2000.

Więc. Windows MX Malcolma czy Sigma Urbana to tylko podmiana bitmap etc. A nie dekompilacja plików.

@ mateuszcedro:

to nie zupełnie tak. Oprócz EULI użytkownika oprogramowania obowiązuje też prawo danego kraju, a w Polsce, na ten przykład, mamy ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która w szczególności stanowi:

oraz

Czyli nie musi być ‘grzebania’ w kodach, aby nie być w zgodzie z prawem; wystarczyć by mogła zmiana skinu, w przypadku, gdy producent nie przewiduje takiej opcji…

Inna rzecz, że producent wcale nie musi ścigać, np. zmiany szaty graficznej czy kompozycji interfejsu, jeśli uważa, że nie szkodzi to wizerunkowi albo funkcjonalności programu. A może uważać, że wręcz pomaga to w szeroko pojętej, darmowej promocji jego produktu… jeśli przez takie działania zapaleńców sprzeda trochę więcej kopii swojego programu… Świat bywa czasami zaskakujący :slight_smile:

Już się pogubiłem. Czyli SigmaOS jest nielegalna :stuck_out_tongue:

BTW : skoro przy temacie, to uxtheme.dll to też piractwo ;d?

Właśnie. Bądź co bądź używający przeróbki XP musi mieć licencję, czyli nalepkę.

Właśnie. Więc. W polskim prawie pisze “nienaruszalność”. To znaczy że nie mogę mieć danego stylu bo naruszę własność? Dziwne.

Ale producent (MS) nie pisze: “Zabraniamy jakichkolwiek zmian w wewn. plikach” tylko “Zabraniamy dekompilacji i deaslemberowania naszego produktu”.

Ojciec mnie uczył -> wszystko co nie jest zakazane, jest dozwolone :wink:

@ mateuszcedro:

dokładniej, z tejże samej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Zawsze warto wiedzieć, CO JEST ZABRONIONE. Nieświadomość nie chroni…

to czemu na dobrych programach jest dział polonizacji, skoro są one nie legalne? To po co microsoft dał narzędzia do edycji swojego produktu? … Właśnie.

czytaj uważnie… mają prawo… co nie oznacza, że muszą z niego korzystać… lub sami dopuszczają takie opcje, dając właśnie specjalizowane narzędzia… :smiley: