Przerzutniki typu RS - jak to ugryzc?

Z góry przepraszam za brak PL znaków, pisze ze szkoły, gdzie nie ma polskiej klawiatury… [edit]

Czy zna ktoś jakąś dobra stronkę na której wyjaśnione by było jasno i zwięźle jak działa przerzutnik RS? Byłabym bardzo wdzięczna. Właśnie to przerabiam na lekcji, ale nauczycielka jest tak denna, ze nigdy mi tego chyba nie wytłumaczy.

Przykładowo w asynchronicznym przerzutniku RS, używamy bram NOR… Rozumiem co to jest R i S, ale za chiny nie pojmuje jak otrzymujemy takie a nie inne wyniki w tabelkach pod wykresami…

Np. R =0, S =0 i Qt =0, Qt+1 =0,

następny wpis w tabelce to R=0, S =0, a Qt =1 i Qt+1 =1. Dlaczego? Skąd mam wiedzieć, kiedy jakie Qt i Qt+1 nam wyjdzie?

Z góry dzięki za wszelką pomoc / nakierowanie na jakieś materiały… :slight_smile:

http://kalitka.dhs.org/tc/cw3.html

http://pmfox75.webpark.pl/elektro/p10.htm

http://www.elektronika24.pl/Cyfra,9,Prz … pu-RS.html

Na studiach korzystałem z tej stronki: http://www.jeybi.republika.pl/

Dzięki wielkie, z pewnością mi się przydadzą te stronki…

Jednak strasznie tam dużo skomplikowanych informacji i niestety większa część z nich jest dla mnie niezrozumiała. Na flip-flopy i RS dali nam zaledwie 2 dni… A w tak krótkim czasie nie zdążę tego wszystkiego zrozumieć. W temacie nie napisałam, o co głównie mi chodzi. Chodzi o tabelki do wykresów i ich pobieżną analizę.

Oczywiście spróbuję, ale gdyby ktoś miał tabelkę do jakiegokolwiek przykładu przerzutnika RS, jednak, które wyjaśnione by były kawa na ławę co i dlaczego, tak że dzięki temu bym załapała jak przeanalizować inne tabelki, będę bardzo bardzo wdzięczna. Coś w stylu “Dla Zielonych”… informacje nie muszą zawierać skomplikowanych przykładów, tylko te najprostsze. Chodzi tylko o dane R, S, Q, Q+1 oraz tylko o jedynki i zera, i jak je wyliczyć.

Wiem, że proszę o wiele, ale chyba nie mam wyjścia, na następnej lekcji kończymy temat oddajemy prace i lecimy dalej z materiałem…

http://pl.wikipedia.org/wiki/Przerzutnik_typu_RS w praktyce najczęściej spotykana jest ostatnia konfiguracja - na dwóch bramkach NAND, przyjrzyj się ostatniej tablicy prawd. S oraz R, o wejścia Q_n to wyjście Q_n-1 to wyjście poprzedniego stanu (przed przełączeniem któregokolwiek z wejść). Czyli przykładowo, jeżeli na wejściu było (RS) 01 to na wyjściu otrzymujemy 1, jeżeli teraz zmieni się wejście na 11, to na wyjściu nadal pozostanie 1

Może się przydać, masz tu garść sprawozdań [1] , [2] , [3] , [4]

Dzięki… niestety im więcej o tym czytam, tym mniej z tego rozumiem. :cry:

Spróbuję jeszcze raz! :slight_smile: