Przesiadka na Netia Spot - problem z jednym z komputerów

Witam

Przedłużyłem umowę z Netią (zwiększenie przepustowości łącza), zaproponowano mi urządzenie Netia Spot za 1 zł w dzierżawę. Mając na względzie mojego bardzo wysłużonego Asmax’a AR-704g postanowiłem zmienić sprzęt. Nowe prędkości będą aktywne dopiero od lutego, jednak już teraz go otrzymałem i postanowiłem go zamienić z Asmax’em. Wszystko skonfigurowało się automatycznie, podłączyłem się za pomocą WPS. Laptop z którego korzystam (Windows 8 PRO) dostał IP z DHCP.

Problem polega na tym, że kiedy szyfrowanie ustawione jest na AES, to prędkość na tym komputerze jest znacznie ograniczona (w panelu sterowania Netia Spot przy moim laptopie widnieje napis: “Podłączony przez xh:xm z prędkością 6.5Mbps”) - speedtest’y pokazują wtedy około 0.5 Mbps. Jak tylko zmienię szyfrowanie na TKIP (w ustawieniach karty sieciowej), wszystko wraca do normy (max łącza) oraz w panelu Netia Spot pojawia się: "Podłączony przez xh:xm z prędkością 54.0Mbps.

Dodam, że pozostałe 3 laptopy (Windows 7) działają popranie na szyfrowaniu AES.

Co może być przyczyną? Nie wiem czy może to mieć znaczenie, ale laptop z którym są problemy został kupiony w USA.

Pozdrawiam