Przesiadka na Ubuntu i pierwsze kroki

Witam.

Postanowiłem zacząć użytkować system Ubuntu i chciałbym, aby zagościł on na dobre u mnie w komputerze.

Mam w związku z tym kilka pytań.

  1. Czy założenia odnośnie nauki wyglądają podobnie jak w przypadku systemu Windows ?
    Chodzi mi o to, czy mogę wykonać to w ten sposób:

Instalacja
Czynności poinstalacyjne (gui)
Istotne zagadnienia dot. konfiguracji(gui)
Zabezpieczenie systemu(gui)
Personalizacja(gui)
Terminal

  1. Posiadam książkę na temat Ubuntu, natomiast tyczy się ona wersji 14.04 i jest tam inny interface, a ja pobrałem wersję 18.04. Czy jest możliwość zmiany gui w 18.04 na taki jak w poprzedniej wersji, czy może po prostu lepiej będzie, jesli pobiorę np. 16.04, który ma bardzo zbliżony do 14.04 ?

  2. W związku z tym, że chcę go używać na codzień rozważam też opcję gry na tym systemie, gdyż wiem, że jest to możliwe, a mój sprzęt jest dosyć wydajny. Chodzi mi w głównej mierze o cs go.
    Mój komputer;
    I7 2600k
    16GB ram
    Nvidia gtx 970 (niebawem)

  3. Czy podczas nauki warto skupić uwagę na jakieś szczególne zagadnienia ?

Z góry dzięki za porady.

Włączenie sekcji non-free w repozytoriach (edycja z podwyższonymi uprawnieniami pliku /etc/apt/sources.list - zapoznaj się z edytorem tekstu nano). Prawidłowe wykonywanie pełnej aktualizacji systemu - jeśli z konsoli to tak:

sudo su -
apt-get update && apt-get dist-upgrade

Jeśli uruchamianie gier to warunek konieczny dla dalszego używania systemu to sprawdź czy będą działać, bo być może szkoda nerwów. Co do środowiska graficznego - postaraj się przyzwyczaić do Gnome Shell (domyślne, które teraz masz). To w poprzednich LTS-ach nie jest już rozwijane (pożal się Boże Unity).

I jak to mówią … po nitku do kłębki … krok po kroku, a będzie kokosza :stuck_out_tongue_winking_eye:

  1. Drzewo katalogów linuksa
  2. Podstawowe komendy - zacząć od operacji na plikach
  3. Szukanie pomocy w konsoli:
man program
program --help
info program

Wszystko wyjdzie w praniu, można opowiadać do Wielkanocy i tak będzie mało.

Jak Jesteś początkujący to radzę zainstalować synaptic ( dla ułatwienia), terminala (konsoli)
i tak nie unikniesz, jak napisał @marcin82 po nitce do kłębka.:wink:

Jak chcesz grać, to zostaw Windows na dysku (dual boot).

2 polubienia