Przesiadka z AMD na Intel co kupić?

Witam, jako że nie mogę zmusić mojego Phenoma II X4 do poprawnego współpracowania z grami chciałbym złożyć zestaw na Intelu.
Obecne podzespoły:
Phenom II X4 955 BE
Mobo MSI 785G-E53
Ram 4GB DDR 3 1600Mhz Ballistix
Grafika Asus Radeon HD5970 2GB
Zasilacz Chieftec 600W
Chciałbym jak najniższym kosztem przejść na Intela zachowując podzespoły takie jak RAM, zasilacz i grafikę, obecny zestaw był dla mnie wystarczający jednak w grach mmorpg (blade&soul) AMD nie radzi sobie najlepiej, wykorzystanie procesora mam na 100% w niektórych momentach.
Nie znam się kompletnie na podzespołach intela i nie potrafię sam wybrać odpowiedniego modelu ani socketu tak abym mógł w razie potrzeby zmodernizować komputer bez kolejnej wymiany płyty głównej.

Siema,
masz mało RAM, jak na dzisiejsze standardy, więc pod wymianę raczej kwalifikuje się cała platforma.
Najtaniej byłoby znaleźć i3 lub lepiej i5 drugiej (np. 2500) bądź trzeciej generacji. Wyszłoby przy dobrych wiatrach 500-600 zł. Do blade&soul powinno starczyć.
Jeżeli planujesz grać w nowsze tytuły, podaj ich nazwy, maksymalny budżet i rozdzielczość monitora. Minimalna opcja to Pentium G4600 lub Ryzen 3 1200, 2x4GB RAM i mobo (800-1200 zł). Z czasem zmiana grafiki.

Dzięki za odpowiedź, wiem że 4GB ramu to mało jak na dzisiejsze standardy jednak do tej pory mi tyle wystarcza, grywam głównie w Blade&Soul, czasami Starcraft 1 i 2 oraz Crysis 1. Grafika była niedawno w serwisie i po ich zabiegach wyraźnie widać poprawę wydajności, żadna z powyższych gier nie wykorzystuje 100% GPU więc nawet jeżeli jest już przestarzała to do moich zastosowań jest wystarczająca.
Co do procesorów, intel core i5 2500 (druga generacja?) jest droższy od i5 3470 (trzecia generacja?) jest jakaś znacząca różnica ich wydajności w grach? Gdybym wybrał np i5 2500 lub i5 3470 to jaka płyta była by odpowiednia abym miał możliwość pobawić się w OC w razie potrzeby? Znalazłem MSI B75A-G43 zależy mi na dobrze chłodzonej płycie bardziej niż na jej cenie (w granicy rozsądku), latem mam wysokie temperatury w pokoju i może być jej ciepło. Wiem że pytania jak od kompletnego laika ale jestem zacofany w temacie PC.

Faktycznie, do takich gier wystarczy.

W takim wypadku kupujesz nowszą generację i najlepiej szybciej taktowaną. Płyta z podstawką LGA1155.

Skoro jesteś laikiem odpuść sobie podkręcanie. Jeżeli masz problemy z temperaturami, trzeba zadbać o odpowiedni obieg powietrza w obudowie. Może dokup jakiś wentylator. Intel w tych rozważaniach będzie oddawał mniej ciepła niż Phenom. Do tego dochodzi HD5970, który ogólnie jest niesamowicie gorący (główny winowajca dużych temperatur w Twoim zestawie), ma olbrzymi pobór mocy i w tej wersji jest straszliwie głośny. Pozbyłbym się jej czym prędzej, póki jest sprawna i kupiłbym gt 1030 lub gtx 1050 2GB.

Jestem laikiem w kwestii Intela, mój ostatni intel to był pentium 4 extreme edition. Podkręcanie CPU nie jest dla mnie niczym nowym, kiedyś bawiłem się w to z nudów jednak zawsze było to AMD no i ten jeden pentium.
Rzadko zmieniam PC i nie orientuje się nowościach. Obieg powietrza w obudowie mam na 5+, temp w obudowie w stresie prawie równa temp otoczenia, po usprawnieniu obiegu powietrza w obudowie mój HD5970 nie przekracza 62* po godzinie w occt w grach 55* około a gorące powietrze wyrzuca całkowicie poza obudowe. Mój problem z temperaturami w lato wynika z pokoju na poddaszu z ukośną ścianą i oknem od południa oraz dwóch zestawów takich jak podałem wyżej pracujących jednocześnie, temp powietrza w pokoju potrafi zbliżyć się do 38 stopni w środku dnia ;/

i5-3470 + Spartan 3LT + MSI Z77A-GD55 + 8gb ballistix 1600 DDR3 + HD5970
Będzie to miało już jakiś sens? Uda mi się zamknąć w granicach 550zł.

Jak najbardziej.

OK! Dzięki za pomoc :slight_smile: