Przesiadka z Win XP

Witam. Od dłuższego czasu planuję przesiadkę z podstarzałego już XP na siódemkę, ale jakoś nie było na to czasu no a teraz jest go nawet w nadmiarze.

Po pierwsze chciałbym się Was spytać czy są jakieś foldery (oprócz Moich dokumentów), które warto byłoby zachować przed formatem partycji systemowej?

Po drugie podczas instalacji Windowsa planuję nieco powiększyć partycję C gdyż 20gb, które aktualnie posiada już teraz zdecydowanie mi nie wystarcza. Będzie z tym jakiś problem, czy konieczne będzie zainstalowanie jakichś dodatkowych programów? Oczywiście te dodatkowe gigabajty chciałbym pozyskać z innej partycji, której nie chciałbym formatować.

i dobrze robisz system 9 letni to nienajlepsze rozwiazanie

zgraj sobie na penka czy tam dysk zewnetrzny najwazniejsze dane i zrob podzial partycji taki jaki uwarzasz za stosowne :slight_smile:

niektorzy maja klopot przez pare dni sie obeznac z nowym systemem ale to bie to niepowinno sprawic klopotu jak miales kiedys doczynienia z vista to bd wiedzial co i jak.

z tym formatowaniem to może być ciężko, bo powiększanie partycji z reguły następuje w skutek przesunięcia granicy

a skoro partycja C jest 20 GB a na D cos już jest to po defragmentacji na samym poczatku partycji D coś bedzie, więc przesunięcie tej “granicy” bedzie dość ciężkie, ja do takich rzeczy używam tego programu :EASEUS Partition Master 8.0.1 Home Edition (http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html), ale nie wiem czy on sobie poradzi z czymś takim

a co do zachowania “moich dokumentów” to nie lepiej przenieść to “chwilowo” na inny nościk,

z doświadczenia wiem, ze takie kombinowanie często lubi się skończyć utratą danych, albo czas spędzony na kombinowaniu okazuje się znacznie dłuższy niż nagranie tych plików na płyte DVD czy pendriva

Hmm… teraz tak patrzę, że suma ‘pojemności’ partycji według Mojego komputera wynosi niecałe 300GB (C=20, D=99,5, E=99,6, G=78,8). Nie wiem czemu jakoś przedtem nie zwróciłem na to uwagi. Nie wydaje mi się żebym podczas dzielenia dysku specjalnie zostawił sobie 20GB nieprzydzielonego miejsca. Jakim programem sprawdzić faktyczną pojemność partycji i ewentualną wielkość wolnych gigabajtów?

Odnośnie tych straconych gigabajtów zajrzyj tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gigabajt .

Instalacji Windows 7 możesz dokonać na którejś z tych większych partycji - to nie musi być partycja C:\ .

Zresztą na początek możesz zainstalować 7 obok XP - później porobić porządki przy użyciu wspomnianego w poście underface Easeusa 8.01.

nie wiem czy w XP tez to występuje ale w start-> uruchom spróbuj wpisać coś takiego i właczyć

diskmgmt.msc