Przesiadka z Win XP

(Dawidzh) #1

Witam. Od dłuższego czasu planuję przesiadkę z podstarzałego już XP na siódemkę, ale jakoś nie było na to czasu no a teraz jest go nawet w nadmiarze.

Po pierwsze chciałbym się Was spytać czy są jakieś foldery (oprócz Moich dokumentów), które warto byłoby zachować przed formatem partycji systemowej?

Po drugie podczas instalacji Windowsa planuję nieco powiększyć partycję C gdyż 20gb, które aktualnie posiada już teraz zdecydowanie mi nie wystarcza. Będzie z tym jakiś problem, czy konieczne będzie zainstalowanie jakichś dodatkowych programów? Oczywiście te dodatkowe gigabajty chciałbym pozyskać z innej partycji, której nie chciałbym formatować.

(Ocxxxx) #2

i dobrze robisz system 9 letni to nienajlepsze rozwiazanie

zgraj sobie na penka czy tam dysk zewnetrzny najwazniejsze dane i zrob podzial partycji taki jaki uwarzasz za stosowne :slight_smile:

niektorzy maja klopot przez pare dni sie obeznac z nowym systemem ale to bie to niepowinno sprawic klopotu jak miales kiedys doczynienia z vista to bd wiedzial co i jak.

(underface) #3

z tym formatowaniem to może być ciężko, bo powiększanie partycji z reguły następuje w skutek przesunięcia granicy

a skoro partycja C jest 20 GB a na D cos już jest to po defragmentacji na samym poczatku partycji D coś bedzie, więc przesunięcie tej "granicy" bedzie dość ciężkie, ja do takich rzeczy używam tego programu :EASEUS Partition Master 8.0.1 Home Edition (http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part ... 12861.html), ale nie wiem czy on sobie poradzi z czymś takim

a co do zachowania "moich dokumentów" to nie lepiej przenieść to "chwilowo" na inny nościk,

z doświadczenia wiem, ze takie kombinowanie często lubi się skończyć utratą danych, albo czas spędzony na kombinowaniu okazuje się znacznie dłuższy niż nagranie tych plików na płyte DVD czy pendriva

(Dawidzh) #4

Hmm... teraz tak patrzę, że suma 'pojemności' partycji według Mojego komputera wynosi niecałe 300GB (C=20, D=99,5, E=99,6, G=78,8). Nie wiem czemu jakoś przedtem nie zwróciłem na to uwagi. Nie wydaje mi się żebym podczas dzielenia dysku specjalnie zostawił sobie 20GB nieprzydzielonego miejsca. Jakim programem sprawdzić faktyczną pojemność partycji i ewentualną wielkość wolnych gigabajtów?

(Jasiek.w) #5

Odnośnie tych straconych gigabajtów zajrzyj tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gigabajt .

Instalacji Windows 7 możesz dokonać na którejś z tych większych partycji - to nie musi być partycja C:\ .

Zresztą na początek możesz zainstalować 7 obok XP - później porobić porządki przy użyciu wspomnianego w poście underface Easeusa 8.01.

(underface) #6

nie wiem czy w XP tez to występuje ale w start-> uruchom spróbuj wpisać coś takiego i właczyć

diskmgmt.msc