Przesiadka z Windows XP na Windows 7


(towerone) #1

Witam,

potrzebuję porady - znajomy ma laptopa Asus z procesorem T5450 i 2GB RAM. Komputer pracuje pod kontrolą Windowsa XP i ostatnio strasznie zwolnił. Znajomy korzysta z komputera głównie do przeglądania Internetu w tym YouTube, odbierania poczty i pracy w Wordzie 2002. Nie ma zainstalowanych żadnych śmieci, a komputer chodzi tragicznie. Na pewno pomogłoby przeinstalowanie systemu, ale zastanawiam się czy jest sens instalować XP, który nie ma już wsparcia. Nawet niektóre przeglądarki internetowe nie chcą już się aktualizować na tym systemie. Dlatego pomyślałem czy nie lepiej byłoby zainstalować Windows 7 dokładając przy tym RAMu do 3GB. Co myślicie? Jak będzie sprawował się Windows 7 na takim sprzęcie? Będzie to płynnie chodziło przy przeglądaniu Internetu? Czy nie ma co kombinować i lepiej pomyśleć o nowszym sprzęcie?


(xshoon) #2

Może być spoko, może być nadal nieciekawie. Sprawdź jak jest z dyskiem twardym. Możliwe, że on już się wysłużył swoje i po prostu lepiej nie będzie, a wtedy pozostaje kupno nowego.


(wojtek20124) #3

Jeśli zainstalujesz ponownie XP, to (o dziwo) będziesz mógł zainstalować wszystkie możliwe aktualizacje przez Windows Update. Sam niedawno (miesiąc temu) reinstalowałem system i serwery Windows Update dla WinXP działają (jeszcze).


(ak6) #4

Aktualizacje tak, ale wsparcie wielu producentów różnych programów (np przeglądarek internetowych) zakończyło się już jakiś czas temu, jak słusznie zauważył autor tematu.

Dołóż RAMu do 4 GB i będzie bardzo przyjemnie pracować z tym procesorem.

Słusznie również zauważył @xshoon, że dobrze byłoby sprawdzić kondycję HDD. Jeśli masz taką możliwość to pokaż SMART dysku.


(Radek68) #5

Zdecydowanie problemem może nie być system, a dysk twardy. Ten procesor i 2 GB pamięci pasują do Windowsa XP, choć i Windows 10 na tym będzie działał. Cóż można doradzić? Zmianę dysku na SSD i Windows 10 (32 bit) o ile karta graficzna go obsługuje, szału nie będzie, ale bardzo przyzwoicie to będzie działało.


(Paweł A.) #6

Windows 10 czasami można przeczytać, że działa lepiej na starszym sprzęcie, niż Win7. Proponuję przesiadkę na Win10. Win7 ma Aero Glass, więc może powodować spadki wydajności systemu, w dodatku na takim sprzęcie. Dołóż Ram do 4GB, zainstaluj Win10 nawet wersję x64 przy 4GB Ram i tyle.

PS. Przed reinstalacją, bądź instalacją systemu, sprawdź stan dysku koniecznie.


(towerone) #7

Ok, rozumiem. W takim razie jak tylko będę miał okazję sprawdzę dysk. Dam znać co i jak.