Przesiadka z windowsa na Linuxa


(Eidems) #1

po pierwsze czy linuxa opłaca się instalowac?, Czy jezeli mam partycje nfsc z plikami w windowsie to linux ta partycje rozpozna?, czy na linuxie do mojego kompa znajde drivery(podpis)?, jak wam sie on podoba, (ja chce zainstalować mandriva 2009)


(roobal) #2

Oczywiście, że warto chociażby po to aby poznać trochę innych rzeczy niż Windows i poznać alternatywy oczywiście jeśli się tym interesujesz. Jest jeszcze kilka innych powodów, wystarczy wpisać w :google:

NFSC a co to za system plików, z tego co mi wiadomo to Windows wspiera wyłącznie FAT/NTSF :slight_smile: Tak rozpozna. FATy rozpozna bez problemu, bo posiada sterowniki wbudowane w jądro, NTFS w zasadzie też ale sterownik jądra wspiera wyłącznie tryb tylko do odczytu, do pełnego dostępu do NTFS należy zainstalować sterownik o nazwie ntfs-3g.

Linux nie szuka sterowników, ponieważ sterowniki są wbudowane w jądro. W 98% obsłuży twój sprzęt, jedyny problem może być z kartą graficzną ale nie koniecznie.

Jakbyś wrzucił zdjęcia kompa to bym Ci napisał czy mi się podoba, tak to ciężko mi coś napisać :slight_smile:

Pozdrawiam!


(mati75) #3

Ze strony programistycznej mało ciekawy.


#4

Eidems , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif


(Eidems) #5

A jaką dystrybucje polecacie?, chciałbym przerzucić się na linuxa bo za free, bardziej się uaktualnia niż windows a wogóle system przypadł mi do gustu, a na kompie chce miec gg, firefoxa, kodeki i inne duperele i jakies gierki a podobno jest nie zawodny?, a jak mam filmy na tej partycji ntsf to będe mógł oglądać filmy?, dzięki za pomoc


(roobal) #6

Skoro zdecydowałeś się na Mandrivę to ją zainstaluj.

Właśnie, podobno. Żaden system nie jest idealny i jego działanie zależy w głównej mierze od użytkownika, jest nawet takie powiedzenie: "Jaki administrator, taki system". Owszem sam system jest mnie zawodny, bardziej stabilny niż Windows ale jak zaczniesz w nim grzebać za dużo i bez wiedzy to padnie Ci szybciej niż Windows przy pierwszej lepszej aktualizacji albo i po pierwszym lepszym restarcie.

Będziesz mógł. Jeśli system sam nie wykryje partycji i nie zamontuje automatycznie to doinstaluj sterownik ntfs-3g.

Pozdrawiam!


#7

Eidems , wg Ciebie to konkretny temat? Spróbuj jeszcze raz.


(marcin82) #8

Witam.

Zajrzyj tutaj:

http://jakilinux.org/jaki-linux/ .

Wśród linków jest quiz, który co nieco pomoże. Po lewej masz opisaną większość z dość popularnych, liczących się obecnie dystrybucji.


(Phanyx) #9

Tak dla sprostowania - partycja NTFS, nie NTSF ;p

Mi system raz automatycznie podmontował ntfs-a sterownikiem fuse, z pełnym odczytem i zapisem, i od tego czasu nie doznałem jakichś nieprzyjemności. Być może jednak ntfs-3g jest wydajniejszy, nie testowałem.

Jak już wybierzesz sobie dystrybucję, to jeżeli staniesz przed wyborem środowiska graficznego, to wypróbuj najnowsze KDE. Jest bardzo estetyczne, a ostatnio nawet zrobili pełne spolszczenie, z czego niezmiernie się pewnego czasu ucieszyłem. Osobiście żałuję, że komp nie pozwala mi na odpalenie wszystkich fajerwerków tego środowiska ;p


(wuuhacz) #10

Jeśli masz zamiar oglądać filmy, śmigać po internecie i słuchac muzyki + nauka to jak najbardziej polecam Linuxa!

Co do dystrybucji to Ubuntu lub Mandriva :wink:


(mati75) #11

Jeszcze ja bym polecił Linux Mint dla początkującego, ponieważ ma on wszystko co potrzebna starcie.


(Eidems) #12

A co z OpenSuse i Debianem, a Ubuntu?? Co o nich sądzicie


(matiit) #13

Jesli chcesz odrazu kodeki itp... to tak jak napisał mati75 , bierz Mint'a.

Do tych co wymieniłeś będziesz musiał doinstalować np. kodeki z RMVB.


(Eidems) #14

Ale czy dużo się różnią, ten mint dobry?


(mati75) #15

Zobacz na moim profilu czy dobry :stuck_out_tongue:

Debian dla początkującego średnio się nadaje.


(Eidems) #16

Dajcie linka z wersją 32bity PL tego linuxa mint


#17

A tak ciężko użyć Google?

http://www.google.com/search?q=linux+mi ... =firefox-a


(Eidems) #18

A jaka wersja KDE CZY gnome?


(roobal) #19

Zależy co wolisz? KDE jest bardziej rozbudowane zwiera więcej aplikacji pisanych dla tego środowiska, oczywiście te programy działają również pod Gnome i innymi trybami graficznymi. Gnome jest moim zdaniem łatwiejsze w obsłudze, bardziej intuicyjne i ładniejsze ale to tylko moje zdanie, sam musisz ocenić.

Pozdrawiam!


(Chillout) #20

Osobiście odradzałbym Mint dla początkującego.

Trochę ręcznej jest roboty, chociażby przy tworzeniu skrótów na pulpicie dla aplikacji.

Instalowałem go wczoraj i wywalił mi się po restarcie po zainstalowaniu sterownika. (Nie piszę, że musi się tak dziać u każdego:P)

Ubuntu w zupełności wystarczy do tego rodzaju operacji, co wymieniłeś oczywiście w gnome. Kde razi kolorami(Kubuntu). Ale kto co lubi.

Prosty w instalcji(nawet prostszy od Windowsa), prosty w użykowaniu, instalacji aplikacji. Tak jak Mint bo jest oparty na Ubuntu.

Masz przewodnik po instalcji systemu. Bogatą bazę darmowych programów. Sterowniki. Darmowy. Większość programów możesz zainstalować tak jak w Windows. (pakiety deb).

Czego więcej chcieć?