Przesiadka z windowsa na Linuxa

po pierwsze czy linuxa opłaca się instalowac?, Czy jezeli mam partycje nfsc z plikami w windowsie to linux ta partycje rozpozna?, czy na linuxie do mojego kompa znajde drivery(podpis)?, jak wam sie on podoba, (ja chce zainstalować mandriva 2009)

Oczywiście, że warto chociażby po to aby poznać trochę innych rzeczy niż Windows i poznać alternatywy oczywiście jeśli się tym interesujesz. Jest jeszcze kilka innych powodów, wystarczy wpisać w :google:

NFSC a co to za system plików, z tego co mi wiadomo to Windows wspiera wyłącznie FAT/NTSF :slight_smile: Tak rozpozna. FATy rozpozna bez problemu, bo posiada sterowniki wbudowane w jądro, NTFS w zasadzie też ale sterownik jądra wspiera wyłącznie tryb tylko do odczytu, do pełnego dostępu do NTFS należy zainstalować sterownik o nazwie ntfs-3g.

Linux nie szuka sterowników, ponieważ sterowniki są wbudowane w jądro. W 98% obsłuży twój sprzęt, jedyny problem może być z kartą graficzną ale nie koniecznie.

Jakbyś wrzucił zdjęcia kompa to bym Ci napisał czy mi się podoba, tak to ciężko mi coś napisać :slight_smile:

Pozdrawiam!

Ze strony programistycznej mało ciekawy.

Eidems , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

A jaką dystrybucje polecacie?, chciałbym przerzucić się na linuxa bo za free, bardziej się uaktualnia niż windows a wogóle system przypadł mi do gustu, a na kompie chce miec gg, firefoxa, kodeki i inne duperele i jakies gierki a podobno jest nie zawodny?, a jak mam filmy na tej partycji ntsf to będe mógł oglądać filmy?, dzięki za pomoc

Skoro zdecydowałeś się na Mandrivę to ją zainstaluj.

Właśnie, podobno. Żaden system nie jest idealny i jego działanie zależy w głównej mierze od użytkownika, jest nawet takie powiedzenie: “Jaki administrator, taki system”. Owszem sam system jest mnie zawodny, bardziej stabilny niż Windows ale jak zaczniesz w nim grzebać za dużo i bez wiedzy to padnie Ci szybciej niż Windows przy pierwszej lepszej aktualizacji albo i po pierwszym lepszym restarcie.

Będziesz mógł. Jeśli system sam nie wykryje partycji i nie zamontuje automatycznie to doinstaluj sterownik ntfs-3g.

Pozdrawiam!

Eidems , wg Ciebie to konkretny temat? Spróbuj jeszcze raz.

Witam.

Zajrzyj tutaj:

http://jakilinux.org/jaki-linux/ .

Wśród linków jest quiz, który co nieco pomoże. Po lewej masz opisaną większość z dość popularnych, liczących się obecnie dystrybucji.

Tak dla sprostowania - partycja NTFS, nie NTSF ;p

Mi system raz automatycznie podmontował ntfs-a sterownikiem fuse, z pełnym odczytem i zapisem, i od tego czasu nie doznałem jakichś nieprzyjemności. Być może jednak ntfs-3g jest wydajniejszy, nie testowałem.

Jak już wybierzesz sobie dystrybucję, to jeżeli staniesz przed wyborem środowiska graficznego, to wypróbuj najnowsze KDE. Jest bardzo estetyczne, a ostatnio nawet zrobili pełne spolszczenie, z czego niezmiernie się pewnego czasu ucieszyłem. Osobiście żałuję, że komp nie pozwala mi na odpalenie wszystkich fajerwerków tego środowiska ;p

Jeśli masz zamiar oglądać filmy, śmigać po internecie i słuchac muzyki + nauka to jak najbardziej polecam Linuxa!

Co do dystrybucji to Ubuntu lub Mandriva :wink:

Jeszcze ja bym polecił Linux Mint dla początkującego, ponieważ ma on wszystko co potrzebna starcie.

A co z OpenSuse i Debianem, a Ubuntu?? Co o nich sądzicie

Jesli chcesz odrazu kodeki itp… to tak jak napisał mati75 , bierz Mint’a.

Do tych co wymieniłeś będziesz musiał doinstalować np. kodeki z RMVB.

Ale czy dużo się różnią, ten mint dobry?

Zobacz na moim profilu czy dobry :stuck_out_tongue:

Debian dla początkującego średnio się nadaje.

Dajcie linka z wersją 32bity PL tego linuxa mint

A tak ciężko użyć Google?

http://www.google.com/search?q=linux+mi … =firefox-a

A jaka wersja KDE CZY gnome?

Zależy co wolisz? KDE jest bardziej rozbudowane zwiera więcej aplikacji pisanych dla tego środowiska, oczywiście te programy działają również pod Gnome i innymi trybami graficznymi. Gnome jest moim zdaniem łatwiejsze w obsłudze, bardziej intuicyjne i ładniejsze ale to tylko moje zdanie, sam musisz ocenić.

Pozdrawiam!

Osobiście odradzałbym Mint dla początkującego.

Trochę ręcznej jest roboty, chociażby przy tworzeniu skrótów na pulpicie dla aplikacji.

Instalowałem go wczoraj i wywalił mi się po restarcie po zainstalowaniu sterownika. (Nie piszę, że musi się tak dziać u każdego:P)

Ubuntu w zupełności wystarczy do tego rodzaju operacji, co wymieniłeś oczywiście w gnome. Kde razi kolorami(Kubuntu). Ale kto co lubi.

Prosty w instalcji(nawet prostszy od Windowsa), prosty w użykowaniu, instalacji aplikacji. Tak jak Mint bo jest oparty na Ubuntu.

Masz przewodnik po instalcji systemu. Bogatą bazę darmowych programów. Sterowniki. Darmowy. Większość programów możesz zainstalować tak jak w Windows. (pakiety deb).

Czego więcej chcieć?