Przestery w nagranym wokalu - jak zwalczyć?

Witam :wink:

Łatwiej i szybciej dokonać ponownego nagrania .

Hej,

Generalnie można spróbować zmniejszyć poziom głośności nagrania. Można by też sprawdzić, które częstotliwości najmocniej się przesterują i poprzez equalizer odpowiednio je zmniejszyć. Oczywiście pomoże to nieco polepszyć materiał, ale cudów nie oczekuj. Przesterowany materiał to najgorszy możliwy do poprawy materiał.

Pozdrawiam,

Dimatheus

To raczej nic nie da - przestery zostaną, tylko nagranie będzie ciszej. Głośność należałoby zmniejszyć podczas nagrania, ewentualnie spróbować nagrywać w FL Studio i wpinając na efekty limiter, aby sygnał się nie przesterował. Nie pamiętam jednak, czy w wersji demo jest dostępna opcja nagrywania.

Jeżeli nie to wersja demo na pewno wystarczy do zrobienia tego co zaproponował Dimatheus

Poprzez zaimportowanie nagranego pliku i zapięcie do sekcji efektów Fruity Parametric EQ2 - pokazuje on głośność na danej częstotliwości, przez co będzie można wychwycić która częstotliwość ma najwięcej przesteru.

 

Program to akurat najmniejszy problem, bo nie ma tu znaczenia czy to Audacity, czy Cool Edit Pro lub Sound Forge. Macie zwykłą kartę dźwiękową (zintegrowaną) czy jakąś w miarę profesjonalną? Nie ma to może aż takiego dużego znaczenia przy amatorskich nagraniach, ale można mieć możliwość dodatkowych ustawień. Też mi się zdarzało nagrywać intensywne wokale, ale przed właściwym nagraniem najpierw ustawialiśmy mikser (sprzętowy), zarówno korekcję, jak i głośność plus dodatkowe, rozszerzone ustawienia na karcie dźwiekowej i przestery się nie zdarzały. Potem pozostaje tylko obróbka wokali w programie (aranżacje i tak robi znajomy), miks i na końcu mastering.

 

Dokładnie, zdarzało mi się poprawiać wokale znajomego. Poświęcone kilka godzin, niekiedy nawet dni, a efekt i tak marny, ktoś komu zależało na jakości, nagrywał po prostu na nowo, a że znajomy ma własne studyjko, to można było nagrywać do woli, nie martwiąc się o koszty.

Dlatego też przy nagrywaniu powinna być ustawiona jak najniższa możliwa czułość. Dopiero po nagraniu można sobie to wszystko dać głośniej i wtedy jest pewność, że nie będzie przesteru lub innych dziwnych efektów.

Jeżeli przesterowania są minimalne można próbować je w jakiś sposób zniwelować, ale lepszy i prawdopodobnie szybszy skutek będzie wtedy, gdy nagramy to jeszcze raz.

Przykro mi to pisać ale wypisujecie bzdury.Przesterowane nagranie można skutecznie naprawić tyle że jest to czasochłonne.Np w cool edit czy jego następcy audition służa do tego funkcje click,pop oraz repair transient.Wasze porady sa na poziomie techniki analogowej i prowadzą do nikąd. Dlatego we wcześniejszym poście napisałem że łatwiej i prędzej dokonać ponownego nagrania !

Hej,

Nie wiem tylko, czy zwróciłeś uwagę na jedno - że użytkownik korzysta z programy Audacity i to w nim chce dokonać naprawy; a w nim na próżno szukać możliwości naprawy przesterowanych materiałów. Jeśli zaś chcemy korzystać z bardziej rozbudowanych narzędzi, to oprócz podanych przez Ciebie można skorzystać z Magix Audio Cleaning czy nawet z darmowego Nero Wave Editor i funkcji Declippera. Niestety tutaj też trzeba będzie nieco czasu poświęcić, by efekt był zadowalający - pytanie więc o sens takiego działania. Najprościej materiał jest nagrać - w miarę oczywiście możliwości - jeszcze raz.

Pozdrawiam,

Dimatheus

 

Oczywiście, że można, nikt nie pisał, że nie, ale jak sam zauważyłeś, jest to czasochłonne.

 

 Studio to nie tylko Cool Edit, Sound Forge czy inne oprogramowanie, to również sprzęt i jeśli ktoś nim dysponuje, to na tym etapie można już odpowiednio wszystko poustawiać.

A co napisałem w pierwszym poście ? ?

Dziękuję :slight_smile: