Przesunięcie partycji - problem?

Cała historia (można pominąć):
Z jakiegoś nieznanego powodu BIOS/UEFI mi się zresetował do wartości domyślnych (jeśli ktoś wie dlaczego to proszę o informacje). Starałem się przywrócić właściwe ustawienia, ale jakoś nie mogłem w nim znaleźć trybu pracy dysków, więc wpisałem w internecie jak to sprawdzić. Znalazłem radę, że łatwo znajdę to w programie AS SSD Benchmark. Sprawdziłem i zamiast AHCI było IDE, co później udało mi się zmienić, ale problem jest inny…

Sedno:
W programie zauważyłem przy dwóch dyskach z czterech, jakie mam, informacje „31 K - BAD”. W internecie piszą, że jest to złe przesunięcie partycji.
Każdy mój dysk ma tylko jedną partycję, więc do końca nie wiem o co chodzi. Czymś to grozi? Jest to niebezpieczne dla danych?

Taka sytuacja może zajść, jeśli przenosiłeś dane np. z HDD na SSD. Ilość partycji nie ma znaczenia.

Czy zauważyłeś niższą wydajność na tych dwóch dyskach?
Z tego co czytam, to złe przesunięcie właśnie na to wpływa. Można to poprawić chyba nawet systemowym Diskpartem ale dysk musi być w stanie „surowym”, bez partycji. Pewnie inne programy tego typu potrafią to zrobić „w locie”, bez usuwania czegokolwiek.

Nie robiłem tego.

Nie, ale robią tylko jako magazyn i dużo roboty nie mają.

Mam 4 dyski: 2 SSD i 2 HDD. Przesunięcie jest akurat na obu HDD. Na dwóch SSD jest dobrze.

Zastanawiam się skąd ta różnica, bo albo po prostu jest inaczej na SSD i HDD, albo może zależy to od systemu. SSD kupiłem nowe do tego komputera i pierwszy raz na nim zakładałem partycje. HHD przeniosłem już z danymi ze starego komputera, na którym miałem XP.

Ja takie coś miałem w ciągu ostatni 5 lat ok. 3 razy. Zdarza się niestety. Na szczęcie płyty główne od co najmniej 10 lat pozwalają zapisać całą konfiguracje w profilach (na pendrive) - wystarczy przywrócić i komp gotowy do pracy.

Dyski pracowały pod XP? - konwertowałeś z MBR na GPT ?

Tak. Nie, przeniosłem dyski z danymi.

Ten błąd poza komunikatem 31 K-BAD objawia się jeszcze jakoś inaczej? np błędy w odczycie/zapisie dysku - jeśli nie to zignorowałbym ten komunikat zwłaszcza gdy inne programy testujące nie widzą błędu.

To oznacza ze partycja jest niewyrównana.(a nie zadne przesuniecie)
Czytaj.

Nie. Prawdopodobnie jest tylko zmniejszona wydajność.

Przeczytałem. Zrobię to, ale widząc różne negatywne komentarze na temat tego programu muszę najpierw na wszelki zrobić kopię danych na dysk zewnętrzny.

Każdy program ma negatywne komentarze.
Zawsze cos moze pójść nie tak.
Po to robi sie kopie zapasową plus obraz systemu.