Przesuwanie obrazu względem monitora

Witam. Chodzi o to że po prawej stronie mam szeroki czarny pas nie używanego miejsca, a z lewej strony obraz jest ucięty. Czy mogę jakoś przesunąć ten obraz za pomocą konsoli/programu/czegokolwiek? Nie mogę użyć monitora gdyż panel ze switchami jest uszkodzony. Z góry dziękuję za ew. pomoc.

Jaki masz monitor klasycznego CRT czy LCD?

Bo jeśli CRT to może się da to jakoś zrobić (w windowsie w sterownikach przy takim monitorze zwykle jest opcja regulacji położenia i rozmiaru, w linuxie może też) ale jeśli to LCD to raczej nic z tym nie zrobisz (w windowsie przy LCD w sterownikach nie ma regulacji położenia i rozmiaru obrazu; monitor sam się reguluje po wciśnięciu klawisza Auto/Reset).

Generalnie bez sprawnego przedniego panela nie za wiele zdziałasz.

Wg mnie na CRT nic nie zrobisz. Tam fizycznie przesuwasz w które miejsce ma być celowany obraz. Mam jakiś nowszy IBM (już z czasów gdy były CRT na wymarciu w sklepach) w zapasie i takiej opcji chyba nie miał.

Na LCD z tego co pamiętam w jakimś monitorze mogłem sterować wieloma opcjami z poziomu dodatku doinstalowanego ze sterownikiem.

Wybierz automatyczną regulację w menu monitora/domyślne ustawienia. W zależności od modelu użyta nazwa może się różnić. W przypadku braku odpowiedniej opcji, będziesz musiał ręcznie poprzesuwać obraz korzystając z menu monitora. Większość monitorów LCD jednak ma coś takiego.

Rzeczywiście, nie doczytałem…

Jaki to monitor? Może dłuższe odłączenie od zasilania wymusi przywrócenie domyślnych ustawień lub chociaż uruchomienie auto-dostosowania obrazu?