Przesyłka pobraniowa - co i jak?

  1. Czy osoba wysyłająca taką przesyłkę musi mieć 18 lat?
  1. nie

  2. paczka wraca do nadawcy (na jego koszt)

  3. na ogół na konto

  4. oczywiście istnieje możliwość, że przesyłka zaginie, wówczas poczta wypłaca wielokrotność ceny nadania(informacje znajdziesz na stronie poczty). Zawsze mozesz zadeklarować wartość przesyłki (dodatkowo płatne).

A jeżeli zawartość przesyłki zostanie podczas “podróży” uszkodzona to co wtedy?

To piszesz do poczty o odszkodowanie za uszkodzenie przesyłki podczas transportu. Oczywiście warto wtedy mieć zdjęcia wysyłanej paczki by przedstawić jej wygląd przed wysłaniem, a żeby nie mieć z tym problemów, należy dokładnie zabezpieczyć przesyłkę. 

Z doświadczenia wiem, że jest ogromna różnica w jakości świadczenia usług między pocztą a kurierami. Moim zdaniem warto dopłacić te kilka groszy by mieć spokojną głowę i przyjemną szybką obsługę.

Z paczką pobraniową jest tak, że wysyłasz towar i ty płacisz za tę wysyłkę. W kwocie pobrania, czyli tej którą ma zapłacić odbiorca, wpisujesz kwotę za towar + kwotę za wysyłkę którą zapłaciłeś. Powiedzmy towar 50zł + 20zł wysyłka = 70zł. I teraz pytania:

  1. Wypełniając nadawcę swoimi danymi nie jesteś proszony o żaden dowód tożsamości

  2. Wtedy paczka wraca do Ciebie ale tracisz kwotę którą zapłaciłeś za wysyłkę

  3. Obie opcje są możliwe. Jednak jak chcesz pieniądze od listonosza to wtedy potrącają Ci jakiś procent. Na konto dostajesz tyle ile wpisałeś na pobraniu. Konto może być na kogoś innego bo wypełniasz osobny blankiet.

  4. Bardzo rzadko się to zdarza

 

Napisałem Ci jak to wygląda na poczcie. U mnie na wsi szybciej załatwię pocztą niż kurierem bo sam zanoszę do oddziału i od razu paczka idzie do adresata. Kuriera zamawiasz najczęściej na stronie internetowej i musisz najpierw opłacić a potem dopiero kurier przybywa po towar.

A jaki problem zanieść paczkę do placówki firmy kurierskiej? Mniej roboty niż na poczcie bo nie trzeba czekać w kilometrowych kolejkach. Opcji z zamawianiem kuriera do domu nie jestem pewien, ale nie wydaje mi się aby były jakieś przeciwwskazania aby opłacić ją bezpośrednio kurierowi. Czekać na przyjazd kuriera nie trzeba bo pracują codziennie poza niedzielą.

Jeśli nie chcesz mieć kłopotów z chimernymi kupującymi wylecz się z przesyłki pobraniowej. Wysyłka tylko i wyłącznie po wpłacie na konto.

 

Co do kurierów, warto korzystać z brokerów. Znajdziesz ich w googlach “kurier broker”. Ceny niższe.

Jest jeszcze paczkomat jako miejsce nadania.

 

U mnie na poczcie nigdy nie ma kolejki, a do placówki firmy kurierskiej mam 40km. Takie zalety życia poza miastem :slight_smile: Ja zamawiam kuriera na tanikurier.com i tam zawsze płaciłem przelewem i dopiero potem generowało mi list przewozowy. Nie wiem jak u innych brokerów lub bezpośrednio w firmie kurierskiej.

Uważajcie tylko aby firmy pośredniczace między Wami a odbiorca nie przysłali wam rachunku po jakims czasie bo uznaja że im wymiary lub masa się nie zgadza. Chca dodatkowej kasy która im sie nie nalezy. Przykra sprawa!

z firmami kurierskimi też różnie jest. Są takie, których bym się obawiał bardziej niż poczty. 

Mam pytanie. Jak jest wtedy gdy np. w Paczka24 dam możliwość sprawdzenia zawartości.

  1. Ta osoba która otrzyma paczkę będzie mogła sprawdzić jej zawartość przed zapłatą i odbiorem paczki?

Nie do końca rozumiem do czego dążysz…

Sprawa jest prosta. Nadajesz paczkę bez możliwości zaglądania do niej i tyle w temacie. Jakiekolwiek uszkodzenia zgłaszasz ty jako nadający po otrzymaniu informacji od kupującego, że coś jest nie tak.

Jednak uszkodzenie paczki zazwyczaj jest wynikiem złego pakowania przez sprzedającego a nie jakby się wydawało firmy kurierskiej. Fakt, przesyłki spadają, są rzucane (te mniejsze) ale jednak do uszkodzeń najczęściej dochodzi poprzez oszczędne opakowanie typu bańka z olejem, wystające z kartonu kikuty itd.

 

Wtedy musisz iść na pocztę bo listonosz tego do Ciebie nie przyniesie. Tam w obecności pracownika otwierasz, sprawdzasz czy jest to co zostało napisane na druku i jak się zgadza to płacisz i odbierasz. Tylko nadawca musi wyraźnie napisać co jest w paczce bo liczy się to co napisał a nie to co Ci powiedział.

Serio?

 

 

Matty24 na jakim druczku? Mam rozumieć, że jak wybieram taką opcję to oni mi dają kartkę i mam napisać co się znajduje w paczce? Czy ja sam mam taką kartkę włożyć do paczki?

Oni Ci dadzą odpowiedni formularz.