Przeszczep części do starego laptopa

(John80) #1

Hej,

Mam laptopa Acer 3860. Jest tam Celeron M 430 i 1 GB RAM. Wszystko chodzi na chipsecie 945GM, chodzi na nim Windows XP. Ogólnie laptop nieużywany od kilka lat (co widać po specyfikacji), ale dostanie drugie życie. Komputer będzie używany przez rodziców do prostych czynności (czytanie wiadomości, poczta, czasami napisanie czegoś w Wordzie (360). Niestety XP z tymi wszystkimi łatkami jest bardzo powolny. Mam drugiego laptopa, w którym uszkodzona jest płyta główna. Zauważyłem, że wszystkie części z niego pasują do Acera. 2 GB RAM DDR 2 (2 x 1 GB), procesor T2310. Dużo czytałem i wychodzi na to, że pasuje, te same podstawki, wydzielanie ciepła o 5 W więcej ze strony T2310, chipset obsługuje obydwa. 

Teraz najważniejsze, czy jest sens takiego zabiegu? Co prawda taktowanie procka jest mniejsze, ale jest w lepszej architekturze, dwa rdzenie i więcej tranzystorów, do tego obsługuje dynamic frequency scaling. Czy komputer będzie odczuwalnie szybszy? Planuję dać tam Windows 7 zamiast XP. Szkoda, żeby się komputer marnował, bo do prostych zadań wystarczy, ale nie wiem czy to coś da?

Drugie pytanie - czy nikt nie widzi przeciwwskazań? Wiem, że czasami czasami procki pasują do jednego socketa, ale na pinach są różne napięcia, mimo, że fizycznie procesor pasuje. Czy tutaj będzie wszystko na 100% ok?

(Bowjan) #2

Powinno zaskoczyć ale przed przekładką zaktualizuj BIOS.