Przetaktowywanie Ryzen 1950x

Witam, złożyłem niedawno nowy komputer, wszystko działa bez zarzutu poza jednym drobnym elementem. Gdy włączam jakiś program np. Photoshop, Gimp to procesor automatycznie przetaktowuje się do nominalnego 3,4ghz ale gdy uruchamiam jakaś grę np NieR:Automata lub Blade&Soul to procesor nadal utrzymuje niskie taktowanie około 2,4ghz. Gry chodzą płynnie 60fps ale gdy w NieR jest jakiś filmik i w tle gra wczytuje dane to obraz trochę się zacina. W Blade&Soul spadki fpsów występują gdy jest dużo obiektów/postaci na widoku.
Czasami gry uruchamiają się poprawnie, procesor się automatycznie podkręca i żadne problemy nie występują.
Jest jakaś opcja której nie mogę znaleźć która pozwoli na stworzenie profilu dla konkretnej aplikacji tak aby za każdym uruchomieniem procesor chodził na 100%?
Procesor to AMD Ryzen Threadripper 1950x
Sterowniki są aktualne, wszystko zostało zainstalowane tydzień temu wraz z nowym systemem.

Możesz ustawić tryb zasilania w wysoka wydajność.

Wysoka wydajność jest ustawiona jednak procesor dalej obniża taktowanie. Szukałem jakiejś opcji oszczędności energii w sterownikach i w biosie ale nic tam nie znalazłem, możliwe że coś przeoczyłem tylko nie wiem gdzie dokładnie mogę to znaleźć.
Przed instalacją systemu aktualizowałem BIOS płyty ponieważ odcinała zasilanie USB podczas bootowania instalatora z pendriva.

To jest bardzo wydajny procesor i niektórych gier które są robione na małej ilości rdzeni może nie traktować jako obciążenie i dlatego nie jest przełączany w tryb wysokiej wydajności.

Wiem o tym, dlatego staram się znaleźć sposób na ręczne przestawienie go na wyższą wydajność. Po uruchomieniu gry obciążone są zaledwie 4 rdzenie i przy niskim taktowaniu są momenty w których brakuje wydajności. Programy takie jak photoshop od razu po uruchomieniu powodują zwiększenie taktowania na wszystkich rdzeniach nawet gdy odpalony jest sam program, bez żadnego otwartego projektu. Taki sam efekt chciałbym uzyskać dla gier, Trzymanie gimpa czy photoshopa uruchomionego w tle to skuteczne rozwiązanie ale wolałbym rozwiązać to w inny sposób.

No właśnie gra jest zrobiona na 4 wątki a procesor ma 32 wątki.I to jest nie opłacalne energetycznie żeby przy 4 wątkach które są obciążone w jakimś tam % przełączać wszystkie wątki i podnosić tym samym zużycie prądu i temperatury.Ten procesor nie jest do gier tylko do zadań które wymagają dużej wydajności.Jak składałeś zestaw pod kątem grania to lepszym i znacznie tańszym wyborem byłby jakiś i7 lub nawet i5.

Zestaw nie był składany do gier, jedyne gry w jakie gram to te wymienione. Komputer został złożony pod kątem grafiki i video ze sporym zapasem abym nie musiał zmieniać nic gdy najdzie mnie chęć zająć się czymś mocno wymagającym. Zwyczajnie szukam sposobu na zmuszenie procesora do zwiększenia wydajności gdy ja tego potrzebuję a nie gdy sterowniki stwierdzą że jest to konieczne. W każdym sprzęcie komputerowym czy to jest laptop czy PC, nowy czy stary jest taka opcja gdzieś schowana. Wydaje mi się że w tym procesorze też taka gdzieś jest jednak nie wiem gdzie. Wiec napisałem tu na forum z nadzieją że osoba która ma lub miała styczność z tym procesorem będzie w stanie mi pomóc odnaleźć funkcję której szukam.

Raczej tu na forum i ogólnie nie ma dużo osób co ten procesor ma w zestawie i jeszcze używa do gier które wymieniłeś.A próbowałeś takiej opcji jak windows game mode ? może to coś pomoże akurat w tym przypadku.https://www.dobreprogramy.pl/Czy-Game-Mode-w-Windows-10-Creators-Update-dziala-Sprawdzilismy,Wideo,80600.html

Game mode działa, jednak tylko odciąża to trochę procesor ale nie ma wpływu na taktowania, karta graficzna w tym trybie przechodzi na profil “gaming” automatycznie.

Znalazłem, w AppCenter do Aourusa jest opcja Easy Tune. Miałem ustawione Eco a podczas trybu gry przełącza mnie na Default (1 rdzeń podkręcony do 3,6ghz pozostałe pod kontrolą sterowników). tutaj jest też opcja OC (3,6ghz na wszystkich rdzeniach czyli domyślne taktowanie) i mogę wybrać na ile rdzeni ma ta funkcja zadziałać, są też profile do stworzenia :smiley: Więc problem został rozwiazany.