Przez dwa 2 dni 100GB zapisu na nowym SSD


(Operetka) #1

Jak to możliwe, że przez dwa dni zapisało się 100GB danych na nowym SSD? Zainstalowałem na nim Windows 8.1 z poprawkami, jednak sformatowałem dysk, bo źle utworzyłem partycje.

 

Zainstalowałem ponownie system i poprawki oraz Chrome, AIMP, Steam, Wise Cleaner, Dota 2, Opera. Wyłączone mam indeksowanie, defragmentacje, hibernację, przywracanie systemu, wstępne ładowanie do pamięci, plik wymiany oraz zainstalowałem ramdysk, do którego przeniosłem temp i profil przeglądarki.

 

Wczoraj wieczorem było 101GB, natomiast dzisiaj już jest 106GB, kiedy grałem tylko w DOTĘ i kilka razy przeglądałem internet...

 

Na całym dysku mam zajęte jedynie 28GB miejsca...

 

Dysk GOODRAM C50 120GB.


(Maha) #2

Żeby zobaczyć co “zjada” Ci miejsce na dysku użyj Space Sniffera: http://www.dobreprogramy.pl/SpaceSniffer,Program,Windows,37537.html

Odpal go z prawokliku: Uruchom jako administrator.  Wybierz dysk i przeskanuj. Klikając potem na obrazki zajętego miejsca możesz wejść głębiej w foldery i zobaczyć co dokładnie zajmuje ile miejsca.


(Operetka) #3

Ale mi miejsca na dysku nie ubywa, bo cały czas jest zajęte 28GB, tylko coś powoduje cykle zapisu.

 

6b9e491d2e598a53med.png


(Maha) #4

Miło, że doprecyzowałeś.

 

Może to Ci pomoże jakoś:

 

http://askleo.com/i_have_constant_disk_activity_and_i_dont_know_why_how_can_i_tell_what_program_is_doing_it/


(Operetka) #5

Już chyba znalazłem winowajcę - ramdysk. Wyłączyłem, to i od założenia tematu przybyło tylko 1GB.


(Maha) #6

A więc utworzyłeś ramdysk, który przy posiadaniu dysku SSD ma ograniczyć ilość zapisów/odczytów na nim, i przez to zwiększyłeś ich ilość? Niezły magik z Ciebie :wink:

 

Napisz może co to za laptop/komputer, ile masz RAM-u, jakiej firmy to był ramdysk i ile RAM-u na niego przeznaczyłeś? Czy dysk SSD jest jedynym w Twoim kompie?

Czy w ustawieniach ramdysku zaznaczyłeś tworzenie np. backupu lub obrazu przy zamykaniu systemu? Jeśli tak, to na który dysk/partycję?

Czy odpowiednio “podpiąłeś” TEMP w ustawieniach Windowsa i foldery tymczasowe programów?


(Operetka) #7

To dlaczego po wyłączeniu ramdysku, przestało przybywać zapisów na SSD? Ramdysk to ImDisk i dałem mu 1024MB RAM.

W ogóle te ramdyski, to jakiś pic na wodę, bo przeglądarki niby pchały tam swoje śmieci(w niewielkich ilościach), jednak na dysku C: było widać, że ubywa miejsca po wejściu na jakąś stronę. Po wejściu na mapy Google, ramdysk powinien chyba spuchnąć? :mrgreen:

 

Mam 6GB RAM w PC, a SSD jest jedynym dyskiem. Nie zaznaczałem backupu ramdysku.


(Maha) #8

Ja używam Dataram RAMDisk i wszystko jest OK. Czy w ustawieniach każdego programu, którego folder tymczasowy chcesz mieć na ramdysku, zmieniłeś ścieżkę tego folderu, żeby był na nim?

Co do profilu przeglądarki w ramdysku to nie radzę, bo będziesz tracił wszystkie swoje ustawienia.


(Ja$) #9

…mam SSD Samsunga 830 i 8GB RAM-u, założyłem 1,5GB RAMDysk programem XFastRAM. Program pozwala w bardzo prosty (przyjazny) sposób ustawić jego opcje.

 

… w XFastRAM nie będziesz tracił ustawień jeśli aktywujesz opcję zapisu i odczytu kopij zapasowej (Backup / Restore).

Miniatura:

Snap6.jpg

Kliknij, aby powiększyć.

 (Maha) #10

(Ja$) #11

…masz rację spowalnia zamykanie systemu, gdyż tworzy backup, no cóż coś za coś w zamian otrzymuję bardzo szybki dostęp do TEMP-u, cache przeglądarek i pliku wymiany. Problemu z zawieszaniem systemu na szczęście nie mam, ale jak się sporadycznie zdarzy to nie odczułem dyskomfortu. Generalnie zgadzam się z Twoją argumentacją.