Przez jaki port łączy się Kadu?

Witam.

Postawiłem Firewalla przez “nakładkę graficzną” Firestarter’a wszystko spoko ustawiłem neta itp., ale nie mam pojęcia z jakiego portu korzysta moje Kadu :slight_smile: Mógłby ktoś wesprzeć wiedzą?

Witam.

Zdaje się, że to będzie 443.

Na przyszłość:

netstat --numeric-ports | less

U mnie wychodzi, że Pidgin połączył się z portem 8074(gadugadu).

Przykładowo mam inny program jak sprawdzić przez jaki port się łączy ?(to tak na przyszłość).

nintyfan Ci podał

np chcesz sprawdzić program deklinator

netstat --numeric-ports |grep dekl

Możesz podać całą nazwę ale nie zawsze proces programu nazywa się tak samo…

a spoko :smiley: dzięki wielkie ;D


Nie czaje tego

“netstat --numeric-ports |grep …” wpisuję tu, w przypadku KADU

netstat --numeric-ports |grep k

enter

i wyświetla się stos w którym nie ma ani 1 słowa np: kadu skąd mam wiedzieć które to ?

Dodaj a po k.

A tak przy okazji, to możesz zamiast grep kadu użyć less.

Polecenie ma opcję wyszukiwania, ale sposób posługiwania się nim jest podobny do edytora vim. W każdym razie możesz się nauczyć paru sztuczek w Vim(np. zamykania, wyszukiwania), a następnie korzystać z less.

Nintyfan, a less ma możliwość szukania po wyrażeniach regularnych?

Użycie:

cat /etc/mtab | less

I wpisanie /in{2}y podświetliło wyraz inny. Wpisanie /r[ow] spowodowało podświetlenie p[ro]c i wszystkich informacji czy dany system plików jest w trybie do zapisu czy tylko odczytu. Wpisanie natomiast [^u]dev spowodowało podświetlenie wszystkich /[dev]/ (wyrażenie u[dev] nie zostało podświetlone). W takim razie less umożliwia stosowanie wyrażeń regularnych w wyszukiwaniu.

Mała więc uwaga. Symbole wieloznaczne różnią się od wyrażeń regularnych. Nie stosuj więc gwiazdek, plusów, kropek i innych znaków, poza literami. Uważam jednak, że nie powinęła mi się noga, gdyż nazwy programów i tak nie zwierają takich znaków, a w przypadku wyświetlania całego pliku można się w wyszukiwaniu obyć nawet bez symboli wieloznacznych. :wink: