Przeźroczyste logo


(Holytrunksik) #1

Witam. Chciałbym zrobić logo do mojego forum, używam skryptu phpbb3 z stylem prosilver. Mam przygotowane już logo, jednak nie wiem jak ustawić przeźroczystość tła, ale napis Warspear Online ma być normalny, najlepiej jak by mi to ktoś sam zrobił, bo próbowałem w gimpie ale mi nie wychodziło. Jeśli ktoś by był uprzejmy mi pomóc, to bardzo dziękuje :slight_smile:

sitelogog.gif


(Phobos64) #2

Gimp, Photoshop - usunąć tło, zapisać jako gif (w Gimpie potrzebna jest do tego wtyczka) lub png24.


(Dimatheus) #3

Hej,

Pliczek zapisany w formacie gif nie obsługuje przezroczystości. Najlepiej utworzyć nowy plik z przezroczystym tłem. Następnie w przygotowanym już logu zaznaczasz za pomocą Narzędzia zaznaczania według koloru kolor biały, odwracasz zaznaczenie (Zaznaczenie -> Odwróć) i kopiujesz je do nowego pliku z przezroczystym tłem. Na koniec zapisujesz jako png i gotowe.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Lenneavy) #4

Gif obsługuje przezroczystość, nie radzi sobie natomiast z kanałem alfa tak jak png. W praktyce znaczy to tyle, że w png możesz uzyskać półprzezroczyste obszary. a w gif'ie jedynie coś w pełni widocznego, lub całkowitą przezroczystość.


(Dimatheus) #5

Hej,

Racja, jak najbardziej się z tym zgadzam - gif może być całkowicie przezroczysty lub zupełnie nie. I przygotować można go dokładnie tak samo, jak pisałem powyżej - jedyna zmiana to zapis do pliku gif.

W najnowszej wersji (2.6.11) nie jest potrzebna - po instalacji programu śmiało można tworzyć gif'y z przezroczystością.

Pozdrawiam,

Dimatheus