Przeźroczysty GIF - nieprawidłowe wyświetlanie

Utworzyłem GIFa z przezroczystym tłem i oprócz tego dodałem cień (w PSie) do obrazka. Na stronie gdy chcę obrazek wyświetlić, mam przezroczyste tło, lecz cienia nie ma (są postrzępione krawędzie). Jak mam to zapisać?

Zapisz jako PNG.

W png z jakiegoś powodu pokazuje tło przy wyświetlaniu.

Przy zapisywaniu (przynajmniej w GIMPie) powinna być opcja “Zapisz kolor tła” (bądź podobnie). Odznaczasz ją i cieszysz się efektem :slight_smile:

Jaka przeglądarka?

Firefox 3.6

Zapewne projektujesz element w co najmniej 8bitowej palecie barw. Podczas zapisu do GIFa, dużo tracisz, ponieważ GIF zapisuje obrazek w palecie 256 kolorowej. Zapisz swój element jako PNG, który obsługuje kanał alpha (półprzezroczystości) oraz nawet 24bitową paletę barw. Jedyną wadą zapisu do PNG jest to, że nie jest poprawnie obsługiwany przez szanowną, archaiczną przeglądarkę IE6.

… pod warunkiem że się stosuje mniej więcej kolorów. Dl małych elementów GIF jest idealny.

  • dodaj kompresję, bo jak ustawisz na 0 to dostaniesz duży obrazek.

Gdy zapisuję w png mam tylko opcję z przeplotem lub bez. Co to znaczy?

To jest w tym wypadku raczej nieistotne, zawsze daję z przeplotem i nie ma problemów. W PS’ie musisz pamiętać o tym, że jeśli masz wycięte jakieś logo lub cokolwiek to musisz stworzyć nową warstwę usunąć warstwę o nazwie tło a dopiero potem wkleić logo (jeśli masz obrazek z tłem tło zaznaczasz sobie różdżką i kasujesz na delete, jakieś widoczne niedokładności można poprawić gumką pracując na dużym przybliżeniu obrazka).

Ja wycinam interesujacy mnie fragment i tworzęnowy plik i zaznaczam tło -> przeźroczyste.

Ewentualnie, żeby mieć wszystko w jednym miejscu możesz po prostu wkleić to co wyciąłeś na nową warstwę, a podczas zapisu całą niepotrzebną resztę uniewidocznić.

Jest istotne. Z przeplotem przy obrazkach po prostu otwiera się najpierw pikseloza potem coraz więcej szczegółów (na wolniejszych serwerach/łączach lepiej to widać), a bez przeplotu odczytuje się z góry do dołu. No i w przeciwieństwie do JPG, PNG z przeplotem zajmuje więcej o 10-30%. (JPG mniej przy większych obrazach).

Ok ale Photoshop blokuuje mi możliwość zaznaczenia “alpha”. Jest zablokowane i wyłączone. Mam to w GIMPie zapisać? Chyba można jaklośto PSem zrobić

Nie powinno być problemów z zapisem przezroczystości w PS, poprostu zapisz dany obrazek w .png bez zaznaczania kanału alfa. Spróbuj zapisać do sieci web ([alt] + [shift] + [ctrl] + ) i tam wybrać format png. Powinno zadziałać.