Przniesienie klucza Windowsa na nowy dysk

Dzień dobry,

W związku z zakupem nowego dysku (stary działa ale jest uszkodzony) chciałem przenieść system Windows. Niestety nie mogę podłączyć dwóch dysków do komputera jednocześnie. Postanowiłem użyć dysk zewnętrzny (numer 3 pod USB) do przeniesienia danych. Nie wiem za bardzo jak się za to zabrać, a zależy mi aby wykorzystać klucz Windowsa ze starego (uszkodzonego) dysku.

Pozdrawiam

Zrób obraz partycji i przywróć go na nowy dysk. Acronis true image. Obraz zapisz na dysk zewnętrzny.

1 polubienie

Jeżeli Twój system Windows to OEM to nie przeniesiesz.

Co w przypadku odinstalowania systemu na pierwszym dysku?

wpisz w cmd

slmgr -dli

i zobacz czy masz OEM czy Retail

To samo. OEM jest przypisywany do jednego komputera i kropka. Jak go w jakikolwiek sposób zmodyfikujesz to tracisz licencję.

Zmiana samego dysku jest dopuszczalna przy wersji oem więc nie ma tu konfliktu z licencją.

Masz laptopa czy pc?

[edit]
Masz tutaj filmik jeżeli chcesz zrobić świeżą instalacje jak:

2 polubienia

Klucz “przypisany do komputera” to przypisanie do płyty głównej. Można wymieniać dysk.
Ja zazwyczaj robię migawki przez ntfsclone, należy się też zastanowić, co powstrzymuje przed… reinstalacją na czysto :slight_smile:

Mam laptopa.

Tutaj powód ‘wymiany’.

Sklonowałem stary dysk HDD na SDD i system jest nadal na tym nowym aktywowany (lapek z OEM).

Podsumowując. System Windows 10 jest przypisany do płyty głównej (laptop czy stacjonarny) to nie czasy XP gdzie przy zmianie grafiki prosił o aktywacje. Wymiana HDD/SDD nie ma tu nic do rzeczy. Jak się da klonujesz dysk jak ma za dużo bad sektorów to może się nie udać lub po prostu od nowa instalujesz Windows 10 home czy Pro (nie wiem jaką masz) i po podpięciu do internetu sam się aktywuje.

1 polubienie

Na YouTube jest pełno filmików jak sklonować dysk przy pomocy np. Macrium Reflect (Darmowy i dobry) oraz jakiej przejściówki (kabel) do nowego dysku użyć przy tej operacji i ewentualnie jak rozszerzyć potem partycję na nowym dysku jeśli ten ma większa pojemność niż stary.
Wystarczy tam wpisać klonowanie dysku.