Przy instalacji Windowsa nie widać dysku

Witam,

pisze do Was bo w Was ostatnia nadzieja…

Pewnego dnia rozładował mi sie lapek ( ASUS X53SJ), po podłączeniu do ładowania i ponownym uruchomieniu system nie załączał sie… Tylko logo ASUSA i czarne tło i nic. Włożyłem płyte z Windowsem 7 chcąc może odratować system albo postawić nowy ale nic, nie znajdowało starego systemu i nie widziało nawet dysku żeby zainstalować nowy system. Czyli pomyślałem że dysk padł. Poszedłem z nim do znanego jakby informatyka, on sprawdził dysk, kontrolery na dysk są sprawne podobno i na płycie głównej też. Tylko trzeba postawić nowy system - tak powiedział. Ale ja nie mam na czym postawić tego systemu bo nie widzi dysku…

Czy to możliwe że potrzebuje sterowników żeby zobaczyło dysk?

Jeśli tak to skąd je wziąć, jak je zainstalować jeśli nie mam systemu nawet…

Już mi ręce opadają… Bardzo prosze o pomoc i o wytłuczenie jak krowie na granicy bo jestem zielony w te klocki.

Tak.

Pobierz

http://downloadmirror.intel.com/23060/eng/f6flpy-x86.zip dla Windows 7 32 bit

http://downloadmirror.intel.com/23060/eng/f6flpy-x64.zip dla Windows 7 64 bit

Wypakuj na pendrive, w momencie wyboru dysku (zdjęcie) kliknij Załaduj sterownik i wskaż pliki z pendriva.

Zainstalowałem sterowniki dla Windows 7 64 bit. I po instalacji nie widzi dysku… “Nie znaleziono dysków. Kliknij sterownik, aby dostarczyć sterownik pamięci masowej w celu instalacji.” Taki widzę komunikat na dole okna tylko.

Sprawdź ten sterownik http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/nb/Drivers/IRST/IRST_Win7_64_Z10001046.zip

Jeśli nie zadziała to wejdź do biosu, zmień SATA Mode (lub podobnie) na Compatibility lub IDE (może też być Disabled), zapisz ustawienia i spróbuj zainstalować system.

Niestety zrobiłem tak jak poradziłeś i nic… Dalej nie widzi dysku.

A w BIOSie po wejsciu w SATA Configuration mam tak:

SATA Mode Selection IDE

Serial ATA Port 0 Empty

Serial ATA Port 1 MATSHITADVD-RA ATAPI

Serial ATA Port 2 Empty

Kleko20 ,

Proszę zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Bios wykrywa tylko napęd DVD… Wyciągnąłbym ten twardy dysk i sprawdził pod innym komputerem. Możesz poszukać pod klapkami od spodu baterii od cmos i ją odłączyć na 10s co skasuje bios. Jeśli to dysk sata możesz go sprawdzić pod komputerem stacjonarnym gniazda są takie same.

Ten mój znajomy właśnie podpinał ten dysk po stacjonarny i wchodził w niego przez UBUNTU. I twierdził, że u niego śmiga.

no to problem leży na pewno po stronie komputera… Być może coś da reset biosu. Jeśli przywrócenie domyślnych wartości nie odnosi skutku poszukaj baterii i ją odłącz na dłuższą chwilę. Wyjęcie jej z laptopa może być problematyczne jeśli nie ma jej pod którąś z klapek pod spodem. Wtedy prościej już wgrać aktualizację biosu. Może wystarczy zmienić jakieś ustawienia? Możesz porobić zdjęcia każdej ze stron to może uda się ustalić jak to powinno wyglądać

Nie wiem co sie stało ale teraz w BIOSie widoczny jest mój dysk…

Wyjąłem baterie, wyjałem dysk, wyjąłem RAM. Skręciłem od nowa i widać dysk w BIOSie.

EDIT Jednak nie jest tak kolorowo… Zależy kiedy wejdę w BIOSa to raz widzi dysk a raz nie widzi :frowning: Nie wiem co jest grane.

Zależy kiedy odpale lapka. Raz go włącze i nie wykrywa dysku i wtedy wyskakuje “Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key”. A raz odpale, wykryje dysk, odpala sie jakby Recovery, jest “Starting Windows”, włącza sie własnie to tło z logiem ASUSa i wali reseta.

Jakbym miał pewność, że to wina dysku to bym go wywalił i kupił nowy ale to może wina płyty głównej i niepotrzebnie wydam 200-300 zł na nowy dysk a problem będzie ten sam

Niestety trzeba wsadzić obojętnie jaki dysk i sprawdzić lapa lub sprawdzić Twój dysk na innym kompie i wiesz, czy dysk, czy kontroler dysku na płycie.