Przy nagrywaniu zużycie procka = 100% :/

Podczas kopiowania płyt, nagrywania na nie czegoś, odtwarzania tego co się na nich znajduje, instalowania gier procesor jest używany w 100%. W menadżerze zadań wiele uruchomionych programów w czasie wykonywania jakiejkolwiek z powyżej podanych prac zajmuje nawet do 3x więcej pracy procka a najwięcej z moich obserwowań zajmuje explorer.exe . Problemy przy tym występujące to:

  • podczas oglądania filmu z płyty co pewien czas przycina się on

  • przegrywanie/nagrywanie płyt dvd trwa od 1 do 1.5 godziny z - prędkością 16x

  • Nagrywanie płyt cd trwa ok 40 minut z prędkością 52x

  • Podczas czytania danych z płyty system spowalnia, np myszka chodzi ciężko, wolniej a próba otwarcia jakiegoś folderu zostaje odczytana przez kompa dopiero po ok 2 sekundach

Czego jest to wina i czy da się usunąć jakoś ten krępujący przypadek?

Mój komputer:

Intel Celeron 3.06Ghz

  • GeForce 7600GS 256/256 PCI-E

  • Dysk twardy 150GB ogólnie więcej niż 25% jest wolne

  • RAM 1Gb

  • Płyta główna ASUS modelu nie pamiętam

  • Stacja dyskietek strasznie stara, ma ok 7-8 lat (ale prawie nie używana):stuck_out_tongue:

  • Karta telewizyjna KWorld

  • 1 napęd combo firmy LG: nagrywarka/przegrywarka dvd, cd, cd-rom, dvd-rom, ma też wbudowaną funkcje wypalania napisów na płytach, które zostały do tego zrobione

  • 2 napęd firmy Sony też combo: nagrywarka/przegrywarka ale tylko cd, cd-rom, dvd-rom

Wczoraj przeskanowałem system programem antyvirusowym Avast z najnowszą bazą wirusów i nie znalazł on żadnego wirusa oraz trojana, następnie oczyściłem trochę system ze zbędnych wpisów w rejestrach, plików, gier i programów za pomocą programu EasyCleaner, potem oczyściłęm dysk “Oczyszczaniem dysku” dostępnym w każdym XPeku, puźniej zdefragmentowałem dysk i problem występuje nadal. Mam najnowsze sterowniki do karty graficznej, do przegrywania używam programu Nero 6.0, w windowsie mam zainstalowany SP2

Zaznaczam, że strzelam w ciemno.

Swego czasu również miałem takie problemy, tzn objawy były podobne.

Problem tkwił w kontrolerach IDE.

Menadżer urządzeń - Sprzęt - Kontrolery IDE - Podstawowy kanał IDE - Właściwości - Ustawienia zaawansowane - Tryb transferu.

W moim przypadku w jakiś niewyjaśniony sposób przestawiło mi się PIO (dla urządzenia głównego i podrzędnego).

Dopiero zmiana na DMA spowodowała zniknięcie problemu.

Mam nadzieję, że to pomoże choć nie jestem przekonany.

Pozdrawiam

No ja też miałem PIO, zmieniłem na DMA ale to niestety nic nie zmieniło :confused:

Może ci się po prostu procesor przegrzewa? Nie to żebym się znał czy coś ale u mnie był też problem z tym że procesor chodził na pełnych obrotach, i też mam Celerona, przy niektórych czynnościach. Okazało się że na radiatorze była kupa kurzu, wystarczyło odkurzyć komputer w środku i było OK, powtarzać co miesiąc lub dwa i do tej pory nie mam z tym problemów…