Przy starcie mam 2 Windwsy

Witam

Mam własnie taki problem jak w opisie.

Wynika on z tego że miałemj zainstalowaną Vistę ale ją już usunąłem poprzez format partycji na innym dysku. Natomiast nadal mam Win XP.

I własnie przy uruchamianiu kompa mam do wybory 2 Windowsy.

Jak się tego pozbyć ?

Pozdrawiam

Musisz usunąć bootloadera Visty i zaraz potem naprawić ten z XP. oraz przywrócić / naprawić wpisy w pliku boot.ini - tego z XP.

Uruchom komputer z płyty instalacyjnej XP, w konsoli odzyskiwania (klawisz R na pytanie "Naprawić system czy rozpocząć nową instalację).

I tutaj dwa polecenia:

fixmbr i

fixboot

Więcej w google (pierwszy z brzegu link) oraz w forumowej szukajce".

Z tego co ja wyczytałem to masz w obecnej chwili Windows XP.

Jeśli sie ni pomyliłem, to znaczy że musisz zrobić tak:

PPM"mój komputer"–>Właściwości–>zaawansowane

W tej zakładce wybierasz ustawienia pod napisem “Uruchamianie i odzyskiwanie”

W oknie, które ci się otworzy wybierz domyślny system operacyjny(Windows XP) i odznacz opcje “Czas wyświetlania systemów operacyjnych”

Da sie te na inny sposób ale nie powiem jak bo mogę się pomylić i przez to skasujesz 2 systemy :slight_smile:

Do Hdromana:

Robiłem tak i nie pomaga

a i tak mam tam do wyboru tylko xp a przy uruchamianu pokazuje tez viste tylko ze i tak bym jej nie uruchomił bo juz jej tam nie ma

Otwórz boot.ini na dysku z Windows Xp.

Tam powinien być wpis od Windows Vista. Usuń go. Całość powinna wyglądać podobnie jak u mnie:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /FASTDETECT

:stuck_out_tongue:

W pliku boot.ini z XP nie ma i być nie może żadnego wpisu dotyczącego Visty :). Vista nie korzysta już ani z tego pliku ani z tradycyjnego, nt-kowego bootloadera, czyli ntldr.

Menu wyboru systemu jakie pokazuje się Grześkowi po instalacji Visty pochodzi właśnie z tego ostatniego systemu i to viścianego bootloadera trzeba usunąć z bootsektora partycji. Usunąć, czyli nadpisać starszym, w tym przypadku instalowanym przez XP.

To co proponujesz jest, niestety mniej więcej tak samo skuteczne jak np. usunięcie menu startowego lilo/gruba przez edycję boot.ini. Nie tędy droga :slight_smile:

Hej

I niestety jestemj juz po formacie C i już mam wszystko fajnie.

Próbowałem wszystkiego co pisaliście i nic nie wychodziło.

Dobrze żed szybko posłżoi juz mam wszystk po staremu.

A co do Visty to muszę sie wstrzymać troche, polepszyć sprzęt i poczekać mozę na Service Packa jak będzie.

Pozdrawiam

A tak ogólnie po co ją skasowałes mam na mysli Viste

Hej

A skasowałem bo przede wszystkim nie mogłem znaleźć wszystkich sterowników, zwłaszcza do karty dźwiękowej sb live value

pozdrawiam