Przy starcie systemu sprawdzanie dysku


(buubaaa321) #1

Ostatnio przez jakiś tydzień czasu na moim PC aktualizowała się codziennie wtyczka Adobe , ale już ją wyłączyłam i jest dobrze . Teraz komputer przy starcie systemu sprawdza dysk (spójność dysku) "Jeden z dysków wymaga sprawdzenia spójności danych , etc .

http://obrazki.elektroda.net/37_1230071536.jpg - ten screen jest brany z internetu , więc pokazuję w wersji mojej jest podobnie tylko bez tej etykiety wol. zapasowy . Przestraszyłam się troszkę szczerze mówiąc , bo z tego co wyczytałam na forach , piszą u innych , aby kopiowali swoje dane szybko itp. Nie bardzo łapie o co im chodzi, bo nie mogę znaleźć w tych odpowiedziach jednego problemu . Czym mogę uleczyć mojego PCta ?


(Rychu_z_Pragi) #2

Nie podałaś jaki masz system. Tu masz jak zadziałać z tym problemem na XP - http://www.technize.com/check-disk-chkd ... d=noscript

Być może działa to na innych OS. Rzuć okiem na komentarze pod poradą.


(buubaaa321) #3

Windows Xp professional sp2 , dziwnie trochę jest , bo niedawno komputer mi się zrestartował i pojawiło się okno zrzucanie pamięci fizycznej . Co mogło się stać ? Prawie przy nim nie siedzę , dosyć często moje siorki korzystają z niego .

-- Dodane 05.03.2013 (Wt) 11:20 --

No tak , tylko gdy jak w wierszu poleceń wpisuję cmd , ok działa dobrze , ale potem gdy trzeba nadać polecenie "chkntfs / X: C: D: E:" to wyskakuje nieprawidłowy parametr . Pomóżcie ;]


(falcon89) #4

Uruchom wiersz poleceń (cmd), wpisz chkdsk c: /f kliknij Enter i jak pojawi się ten komunikat

Wpisz t i zatwierdź enterem, uruchom ponownie komputer.

Podczas włączania komputera nic nie wciskaj (poczekaj aż sprawdzi partycję i ewentualnie naprawi błędy).

-- Dodane 05.03.2013 (Wt) 13:53 --

Dodatkowo sprawdź dysk za pomocą http://www.dobreprogramy.pl/HD-Tune,Pro ... 12177.html (podaj informacje z zakładki Health i zrób Error Scan bez zaznaczonego Quick Scan).


(buubaaa321) #5

Działa wszystko poprawnie , dziękuje :slight_smile:


(Bogdan_G) #6

Rzuca się w oczy, że nie masz SP3, tylko SP2. Od tego zależy bezpieczeństwo i poprawna obsługa programów w windows XP. Póki co, odpukać problemy, zainstalować SP3, bo wiele programów nie będzie poprawnie działało.

Pozdrawiam.


(buubaaa321) #7

Spoko , i dzięki za pomoc jeszcze raz . ;]


(Piotrkijak) #8

Po mojemu masz dysk do wywalenia. Pobierz HD Tune i daj screen z zakładki health.


(buubaaa321) #9

wiesz co , ten błąd już po formacie nie wyskakuje , a dysk jest w dobrym stanie , bo jak weszłam do zakładki zdrowie to jest na zielone napisane "OK"


(falcon89) #10

Dla pewności pokaż informacje z zakładki Health.


(Piotrkijak) #11

buubaaa321 , mimo wszystko zrób screen ,ponieważ to, że jest ok, nie oznacza, że nie masz np. 5 bad sektorów... Status dysku z ok zmienia się dopiero wtedy, gdy dowolny parametr SMART będzie zbliżał się do wartości krytycznej, lub ją przekroczy...


(buubaaa321) #12

Jeżeli to takie ważne już Ci pokazuję ; http://imageshack.us/photo/my-images/81 ... usxym.png/ Daję link bezpośredni jakby jakiś błąd był dam inny .


(falcon89) #13

Zdjęcie zostało usunięte.

Miałaś problem z dyskiem, problem został rozwiązany ale chcemy się upewnić czy z dyskiem wszystko jest w porządku.


(Piotrkijak) #14

Dokładnie, chcemy się uepwnić, czy jest ok, bo chyba nie chcesz mieć takiej sytuacji, że nagle staniesz przed faktem, że np. BIOS nie rozpozna dysku i stracisz wszystkie dane?


(buubaaa321) #15

http://imageshack.us/photo/my-images/96 ... uualt.png/ sorki , już te powinno być ok


(Piotrkijak) #16

Parametr C6 wskazuje 7 niekorygowalnych błędów, co może zwiastować zgon mechaniki dysku, lub talerze mają jakiś defekt. Dysk jest do obserwacji i jeżeli ten parametr będzie się zwiększał, lepiej dysk wymienić. O ile nie ma problemów z dyskiem, to powinno być ok, ponieważ parametr C4 inforuje o zrempaowaniu tych sektorów, czyli dane zostały przeniesione do sektorów z puli zapasowej.


(falcon89) #17

Dodatkowo parametr 01 informuje o stanie powierzchni talerzy (monitoruj ten parametr).


(buubaaa321) #18

Dysk na razie nie robi żadnych poważnych problemów , więc chyba nie muszę się obawiać . Co waszym zdaniem powinnam zrobić ?


(falcon89) #19

Monitoruj parametry 01 , 05 , C4 , C5 , C6 , C7 (jeśli wartość Data się zwiększy to napisz, ocenimy sytuację).


(Piotrkijak) #20

Raczej tak, jednak mimo wszystko sprawdzaj, czy parametry nie ulegają zmianie.