Przycina się komputer (zawiesza)

Witam !!

Mam taki problem, że mam laptopa. Hmm kupiłem go po okazji i teraz tego żałuję.Jest to ASUS X52JE miałem na nim windowsa 7 64bit, na początku nie pamiętam czy się przecinał, ale po jakiś czasie się zaczął przycinać co raz częściej.Czyli coś robię np. oglądam film zatnie się komputer, trzeba poczekać, odwiesza się i dalej działa. Jest to na pewno problem hardware, bo już instalowałem ubunciaki, teraz mam windowsa 8 64bit. Mam wrażenie, że na windowsie 8 to nawet częściej się tnie.Mimo, że sprawnie chodzi ten system oprócz tego problemu, który występuję od czasu do czasu.Jestem skłonny przepuszczać, że to wina dysku, lecz nie jestem pewien, bo w menadżerze zadań w win 8 gdy się zawiesza to dysk pracuję na 100%, a procek ledwie działa. Co może być objawą tego ? Bad sektory ? Jak to naprawić ? Słyszałem, że HDD Reneregation niektórym pomaga, ale dużo osób tępi ten program.Dysk jest firmy seagate.

Dysk sprawdź za pomocą HD Tune (zrób screena w zakładce Health i zrób skan w zakladce Error Scan z odznaczonym Quick Scan)

Mam limit na iPlusie, więc ciężko będzie z zdjeciem,ale wszędzie pokazuję, że jest OK, i Error Scan nic nie wykazał. Jedynie w Health na żółto jest (0A) Spin Retry Count 100 100 97 0 OK i (B8) (unkown attribute) 100 100 99 0 OK.Nawet podczas tego scanowania się przywieszał i jak kopiuje pliki to pokazuje mi transfer a później ze jest 0kb/s to znaczy ze się zawiesił…

Jak to jest laptop to jest narażony na upadki i wstrząsy co mogło zdarzyć się poprzedniemu właścicielowi i mogło nastąpić między innymi przesunięcie dysku do osi . To może być przyczyna że dysk źle działa a w SMART nie zawsze musi być widoczne że coś jest źle jeśli np. podsystem mechaniczny uległ pogorszeniu. Możesz dać smart z HDTune w postaci pisanej . Jak będziesz na zakładce Health to klikasz na ikonkę dwóch notatników i to będzie jako kopiuj i potem wklejasz na forum czy do nowo zrobionego notatnika i będzie kopia w postaci zapisu .

Jakiej firmy masz dysk?

Dysk sprawdź za pomocą SeaTools (nagraj na płytę i uruchom z niej komputer). Na początek odpal Short Test jak nic nie wykryje to wtedy Long Test.

@Up

Wczoraj czytałem i wyleciało mi pamięci.

HD Tune: ST9320325AS Health

ID Current Worst ThresholdData Status

(01) Raw Read Error Rate 112 99 6 49078724 Ok

(03) Spin Up Time 99 99 0 0 Ok

(04) Start/Stop Count 99 99 20 1173 Ok

(05) Reallocated Sector Count 100 100 36 0 Ok

(07) Seek Error Rate 75 60 30 32913506 Ok

(09) Power On Hours Count 99 99 0 1245 Ok

(0A) Spin Retry Count 100 100 97 0 Ok

(0C) Power Cycle Count 99 99 20 1170 Ok

(B8) (unknown attribute) 100 100 99 0 Ok

(BB) (unknown attribute) 100 100 0 0 Ok

(BC) (unknown attribute) 95 1 0 69744269 Ok

(BD) (unknown attribute) 100 100 0 0 Ok

(BE) Airflow Temperature 77 48 45 387317783 Ok

(BF) G-sense Error Rate 100 100 0 138 Ok

(C0) Power Off Retract Count 100 100 0 95 Ok

(C1) Load Cycle Count 88 88 0 25683 Ok

(C2) Temperature 23 52 0 23 Ok

(C3) Hardware ECC Recovered 58 54 0 49078724 Ok

(C5) Current Pending Sector 100 100 0 0 Ok

(C6) Offline Uncorrectable 100 100 0 0 Ok

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 199 0 11630 Ok

(FE) (unknown attribute) 100 100 0 0 Ok

Power On Time : 1245

Health Status : Ok

Nie znam się na tych liczbach, ale z tego co widzi moje bystre oko, to raczej w porządku jest.Taa zrobiłem krótki test to nic nie wykazało, zrobiłem długi test, to wywaliły się zielone napisy na ekranie + przy 21% stanął i się zawiesił.

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 199 0 11630 Ok

C7 UltraDMA CRC Error Count - Łączna ilość błędów CRC w trybie UltraDMA. Wartość RAW atrybutu wskazuje ilość błędów wykrytych przez CRC (CRC Interfejsu) podczas przesyłania danych w trybie UltraDMA. Wysokie wartości świadczą o uszkodzeniu podzespołów elektronicznych dysku. Jednocześnie parametr ten informuje nas o tym, że dysk ma problemy w komunikacji z kontrolerem (dysk<->płyta<-dysk). Najczęstszą przyczyną pojawiania sie tego błędu jest: uszkodzona wstęga (taśma), fiksujący zasilacz, uszkodzona elektronika dysku, uszkodzona elektronika płyty głównej.

(BF) G-sense Error Rate 100 100 0 138 Ok

Atrybut ID 191 ( BF )

G-sense error rate

Częstotliwość błędów w wyniku oddziaływania przeciążenia. Atrybut ten informuje o błędach pracy dysku w wyniku drastycznego przeciążenia (np. Upadek).

(BC) (unknown attribute) 95 1 0 69744269 Ok

Atrybut 188 ( BC )

Command Timeout

Ilość przerwanych operacji z powodu nie odpowiadania dysku na komendy. Normalnie ten parametr powinien wynosić zero jeśli jest inaczej może to świadczyć o poważnych problemach z zasilaniem dysku (złączem zasilaczem ect.)

Krytyczny: Tak (Im niższa wartość tym lepiej)

Pomimo że pisze ok to pokazuje błedy do ostatniego BC może być to albo nie bo HDTune pokazuje jako nieznany atrybut ale jeśli BC się zgadza to jest nawet paramter krytyczny i łącznie z dużą ilością błędów atrybutu C7 może dawać takie efekty jakie daje.

Przeskanuj programem co zaproponował kolega falcon89 czy ukaże nieprawidłowość dysku.

Jak pisałem wyżej, zrobiłem Short Test na tym SeaTools for DOS to nic nie pokazało.A na długim się zawiesił i małe zielone literki pokazały się.Lecz zrobiłem jeszcze raz ponownie długi test i zrobił się cały. Robił się w 1.5 godz.Test nie wykazał błędów.Dla mnie to trochę dziwne trochę jest, że HD Tune widzi problemy, a program diagnostyczny SeaGate który działa z niższego poziomu nic nie wykrył… A problem nadal występuję, bo wystarczy skopiować jakiś plik z partycji na partycje to prędkość transferu 0kb/s i zawiesza się komp.

Więc teraz mnie ciekawi czy płyta główna czy dysk. Płyty nie naprawie raczej. Dysk mogę wymienić. Pewnie od kogoś bede musiał pożyczyć dysk i zobaczyć jak u mnie będzie działać.