Przycinki grafiki po zmianie coolera CPU

Witam,

niedawno zmieniłem koledze cooler CPU z boxowego Core 2 Duo na tą Akasę (http://www.morele.net/akasa-ak-cc7118hp01-434198/) i po zamianie pojawiły się ścięcia grafiki. Co prawda temperatura podczas grania w TES V: Skyrim spadła z 80 do 60-65 stopni, ale komputer przez pierwsze 2 dni miał tendencję do wyłączania się, a teraz pojawiły się przycięcia których wcześniej nie było. Dziwny jest również fakt, że cooler ma 600-3000 RPM a rozpędza się tylko do 1440 maksymalnie (stary cooler osiągał max. 1890 RPM). Podczas zmiany zmuszony byłem wyjąc kartę graficzną (Gigabyte Radeon 4870), aby umożliwić oczyszczenie z kurzu.

Moje pytanie brzmi: co muszę zrobić aby usunąć przycinki? Wyczytałem w Internecie coś o ustawianiu obrotów coolera CPU w Biosie, czy może to pomóc? Jeśli tak to proszę o jakiś poradnik jak te obroty zmienić (w Biosie jestem noga :slight_smile: ).

Pozdrawiam

AnoReksiu

pasta termoprzewodząca jest nałożona?

klik

@RPS zastanów się zanim coś napiszesz, 65 stopni bez pasty!?

W BIOSie możesz wyłączyć automatyczną kontrolę obrotów wiatraka, wtedy będzie kręcił się znamionowo.

A nie mogę ustawić obrotów samemu? Tj. ile ma być RPMów w Idle i ile w stresie? I prosiłbym o jakąś małą instrukcję, bo nie mam pojęcia gdzie szukać możliwości sterowania obrotami w Biosie :stuck_out_tongue:

Edit: Zmienianie obrotów karty graficznej nic nie da bo jak napisałem, przed zmianą coolera wszystko było ok, a po jego zmianie są owe przycinki. Jednak chyba warto nadmienić fakt iż boxowy wiatraczek w stresie miał 1900 obrotów a nowy ma ich niespełna 1500 i więcej jeszcze ani razu nie było. Mam małe dodatkowe pytanie: czy jest możliwe, że aktualnie w biosie wyłączona jest kontrola PWM coolera? Bo stary wiatraczek zawsze chodził na “maksa” czyli 1900 RPM, a nowy waha się od 1100 do 1500.

Edit 2: Właśnie wbiłem do Biosu i w opcjach Power -> Hardware Monitor widzę, że temp. procesora to 99 stopni mimo, że na mierniku temperatury na froncie obudowy jest 56 stopni (kabelek który mierzy jest między procesorem a wentylatorem). Ustawiłem CPU Q-Fan Control na Enabled a CPU Fan Profile na Performance i nie przyniosło efektów.

Dodatkowo z poziomu Biosu widzę że wentylator kręci się z prędkością 3100-3200 RPM (nominalna 3000 RPM) a na przednim panelu pokazuje się 1440 RPM. Zawsze po resecie ukazuje się informacja (z poziomu Biosu), że procesor jest przegrzany. Co mogę zrobić aby naprawić problem? Czy w ogóle te ścinki mogą mieć coś wspólnego z procesorem?

Bardziej ufałbym wskazaniom BIOSu niż miernikowi na panelu budy. Jeśli rzeczywiście masz takie temperatury to ścinki gwarantowane + procesor dostaje mocno po zadku od pacy w gorączce. Możesz jeszcze złapać za radiator proca i się przekonać czy parzy paluchy, jeśli tak to znak że nie daje rady odprowadzić wystarczająco ciepła (szczerze, to ten radiator istna bida z nędzą).

Żeby mieć kontrolę obrotów z poziomu BIOS lub Windows wiatrak musi posiadać wtyczkę ze czterema pin`ami.

Pozostaje na koniec pytanie, jaką zastosowałeś pastę i jak ją nałożyłeś. Bardzo prawdopodobne że przy dobrej paście zbiłbyś kilka stopni na box`owym chłodzeniu.