Przyczyna wyłaczania się komputera

Witam od pewnego czasu mam problem z tym że komputer potrafi sam się wyłaczyć kilkanaście razy dziennie i to nawet bez obciążania, nie wiem w czym może być problem obciążyłem procesor prime95 i temp. max. to 54C  wiec okey, zrobiłem formata nie pomogło, jedyne co to chyba zasilacz może być winą tego, ale pewny nie jestem. Macie jakieś pomysły?

Specyfikacja:

Gigabyte GA 970-DS3

Gigabyte gtx 660 OC version

Seagate  500gb

Corsair 500w z certyfikatem 80+

amd fx 6300

chłodzienie boxowe, obudowa gladius m40

Przy pomocy programu BlueScreenView sprawdź, czy system nie zarejestrował przypadkiem przyczyn tych wyłączeń:

http://www.nirsoft.n…creen_view.html

 

Ewentualne printscreeny wklej na forum.

 

 

Temperatura procesora mieści się w normie. Bardzo prawdopodobne, ze przyczyna tych awarii jest zasilacz.

 

To co możesz do razu zrobić, to uaktualnić sterowniki.

W dumpfile nic niema poczekam i zobacze czy coś będzie gdy się komputer wyłaczy

 

Odpalam ten program i nic nie ma puste okienko trzeba coś właczyc czy błedy same wyskakują

 

Pliki dump powinny się zapisywać, kiedy system się zawiesza (i pokazuje BSOD) - w tym wypadku następuje reset i system niczego nie raportuje.

 

Zaktualizuj sterowniki i przetestuj pamięci RAM (poniżej przesyłam link do instrukcji jak to zrobić):

http://forum.komputerswiat.pl/topic/34636-diagnostyka-pamieci-ram-w-komputerze/

 

Możesz tez spróbować użyć innego zasilacza. Jeżeli i to nie pomrze, to obstawiam, ze sypie się płyta główna (np. wysiadają kondensatory, albo pojawiły się tzw. mikropekiecia), wiec trzeba byłoby wypróbować inną płytę główną - chociaż równie dobrze sypać się może tez każda z kart komputera (część z nich być może da się odłączyć i sprawdzić efekt) jak i sam procesor. Trzeba po kolei wykluczać przyczyny tej awarii.

Zasilacz lub płyta?

Zasilacz solidny więc bardziej prawdopodobną przyczyną jest płyta główna.

Jeśli pracowała ona wcześniej na jakimś szajsowatym zasilaczu to prawdopodobniej zdążył on ją uszkodzić, obejrzyj czy nie widać na niej kondensatorów z napuchniętymi denkami.

I firmowe zasilacze się psują - nie ma zasady na to.

Cały czas była ta sama konfiguracja, wcześniej nie było żadnych problemów nigdy dopiero od pewnego czasu to sie dzieje i czasami działa 6h bez problemu a czasem w przeciagu godziny wyłączy się 3razy :confused:

ps:płyta była nowa wiec nie była w konfiguracji z innym zasilaczem 

Sprawdze z ram’em, niestety nie mam żadnego zamiennika :confused:

 

 

Edit:

Po teście  Diagnostyka pamięci systemu Windows  nie było żadnego logu więc chyba błędu niema i ram’y są sprawne

 

Nie zauważyłem na płycie żadnych “udziwnien”

Wyczyściłem całe wnętrze komputera kompresorem min. zasilacz lecz nie pomogło

 

Jeżeli nie masz od kogo pożyczyć zasilacza/płyty głównej, to pozostaje chyba tylko udanie się do serwisu komputerowego z prośbą, żeby podłączyli na probe swój zasilacz/płytę główną. Ewentualnie możesz kupić te części w sklepie i umówić się, ze je przyjmą z powrotem, jeżeli stwierdzisz, ze to nie one powodują ta awarie.

Miałem podobny problem jak Ty, uruchomiłem komputer kilka sekund pochodził i reset, i winna okazała się właśnie pamięć, a konkretniej jedna z kości .

 

Ile masz pamięci ram i ile kości ?

2x 4gb

 

odłaczyłem 1 kość i sprawdze co sie bedzie działo,

Części właśnie zamawiałem przez pro-line oni też go składali, wiem że była sytuacja że nie było zasilacza który chciałem i zamontowali tego Corsaira ale raczej był to nowy zasilacz nie sądze by wciśli używany. Oni chyba też pośredniczą w reklamacji i myślę czy zawieźć im sam zasilacz czy cały komputer, co o tym myślisz?

 

Jeżeli komputer jest na gwarancji (a tym bardziej zaplombowany), to zgłoś się (może najpierw zadzwoń) do jego sprzedawcy, ponieważ samodzielne naprawy mogą spowodować utratę gwarancji, a do tego ProLine ma obowiązek wymienić zepsute części za darmo.

 

Natomiast jeżeli nie masz już gwarancji, to przekalkulowałbym, czy nie lepiej udać się do jakiegoś najbliższego serwisu, gdzie za jakieś 10-20 zł (a może i za darmo) podłącza swój zasilacz/płytę główną/RAM (nawet w Twojej obecności) i sprawdza, czy komputer się zawiesza. Jak już będziesz wiedział jaka część szwankuje, to możesz kupić ja sobie tanio przez Internet.

Opcjonalnie możesz umówić się z jakimś sklepem komputerowym, ze kupisz u nich zasilacz i płytę główną, a potem ewentualnie zwrócisz niepotrzebny element.

Jeśli chodzi o pamięci najlepiej je przetestować przy użyciu memtest86+

Tzn oni zamawiali cześci i składali nie jest to jakby ich komputer(nie wiem jak wytłumaczyć chodzi o np takie co sprzedaje w media expert) zasilacza nia rozkręcałem wiec gwarancja powinna być, jedynie obudowe

Testowałem z kośćmi odłaczanie i podłaczanie, niestety nie pomogło więc to chyba nie wina ramu

Dobrym rozwiązaniem było by też podłaczenie zasilacza, lub płyty głównej do testera, on mógł by także coś powiedzieć :slight_smile: Są testery płyt głównych, oraz zasilaczy.

jutro pojadę i zobacze co powiedzą

wysoka temp.procesora , zasilacz, płyta główna lub dysk 

temp.proca możesz sprawdzić programem speedfan

a dysk sprawdź programem CrystalDiscInfo