Przyczyna wyłaczania się komputera

(Kuboxxd) #1

Witam od pewnego czasu mam problem z tym że komputer potrafi sam się wyłaczyć kilkanaście razy dziennie i to nawet bez obciążania, nie wiem w czym może być problem obciążyłem procesor prime95 i temp. max. to 54C  wiec okey, zrobiłem formata nie pomogło, jedyne co to chyba zasilacz może być winą tego, ale pewny nie jestem. Macie jakieś pomysły?

Specyfikacja:

Gigabyte GA 970-DS3

Gigabyte gtx 660 OC version

Seagate  500gb

Corsair 500w z certyfikatem 80+

amd fx 6300

chłodzienie boxowe, obudowa gladius m40

(Javapraca) #2

Przy pomocy programu BlueScreenView sprawdź, czy system nie zarejestrował przypadkiem przyczyn tych wyłączeń:

http://www.nirsoft.n...creen_view.html

Ewentualne printscreeny wklej na forum.

Temperatura procesora mieści się w normie. Bardzo prawdopodobne, ze przyczyna tych awarii jest zasilacz.

To co możesz do razu zrobić, to uaktualnić sterowniki.

(Kuboxxd) #3

W dumpfile nic niema poczekam i zobacze czy coś będzie gdy się komputer wyłaczy

Odpalam ten program i nic nie ma puste okienko trzeba coś właczyc czy błedy same wyskakują

(Javapraca) #4

Pliki dump powinny się zapisywać, kiedy system się zawiesza (i pokazuje BSOD) - w tym wypadku następuje reset i system niczego nie raportuje.

Zaktualizuj sterowniki i przetestuj pamięci RAM (poniżej przesyłam link do instrukcji jak to zrobić):

http://forum.komputerswiat.pl/topic/34636-diagnostyka-pamieci-ram-w-komputerze/

Możesz tez spróbować użyć innego zasilacza. Jeżeli i to nie pomrze, to obstawiam, ze sypie się płyta główna (np. wysiadają kondensatory, albo pojawiły się tzw. mikropekiecia), wiec trzeba byłoby wypróbować inną płytę główną - chociaż równie dobrze sypać się może tez każda z kart komputera (część z nich być może da się odłączyć i sprawdzić efekt) jak i sam procesor. Trzeba po kolei wykluczać przyczyny tej awarii.

(JNJN) #5

Zasilacz lub płyta?

(scripter1) #6

Zasilacz solidny więc bardziej prawdopodobną przyczyną jest płyta główna.

Jeśli pracowała ona wcześniej na jakimś szajsowatym zasilaczu to prawdopodobniej zdążył on ją uszkodzić, obejrzyj czy nie widać na niej kondensatorów z napuchniętymi denkami.

(JNJN) #7

I firmowe zasilacze się psują - nie ma zasady na to.

(Kuboxxd) #8

Cały czas była ta sama konfiguracja, wcześniej nie było żadnych problemów nigdy dopiero od pewnego czasu to sie dzieje i czasami działa 6h bez problemu a czasem w przeciagu godziny wyłączy się 3razy :confused:

ps:płyta była nowa wiec nie była w konfiguracji z innym zasilaczem 

Sprawdze z ram'em, niestety nie mam żadnego zamiennika :confused:

Edit:

Po teście  Diagnostyka pamięci systemu Windows  nie było żadnego logu więc chyba błędu niema i ram'y są sprawne

Nie zauważyłem na płycie żadnych "udziwnien"

(Kuboxxd) #9

Wyczyściłem całe wnętrze komputera kompresorem min. zasilacz lecz nie pomogło

(Javapraca) #10

Jeżeli nie masz od kogo pożyczyć zasilacza/płyty głównej, to pozostaje chyba tylko udanie się do serwisu komputerowego z prośbą, żeby podłączyli na probe swój zasilacz/płytę główną. Ewentualnie możesz kupić te części w sklepie i umówić się, ze je przyjmą z powrotem, jeżeli stwierdzisz, ze to nie one powodują ta awarie.

(kamilooo_34) #11

Miałem podobny problem jak Ty, uruchomiłem komputer kilka sekund pochodził i reset, i winna okazała się właśnie pamięć, a konkretniej jedna z kości .

Ile masz pamięci ram i ile kości ?

(Kuboxxd) #12

2x 4gb

odłaczyłem 1 kość i sprawdze co sie bedzie działo,

Części właśnie zamawiałem przez pro-line oni też go składali, wiem że była sytuacja że nie było zasilacza który chciałem i zamontowali tego Corsaira ale raczej był to nowy zasilacz nie sądze by wciśli używany. Oni chyba też pośredniczą w reklamacji i myślę czy zawieźć im sam zasilacz czy cały komputer, co o tym myślisz?

(Javapraca) #13

Jeżeli komputer jest na gwarancji (a tym bardziej zaplombowany), to zgłoś się (może najpierw zadzwoń) do jego sprzedawcy, ponieważ samodzielne naprawy mogą spowodować utratę gwarancji, a do tego ProLine ma obowiązek wymienić zepsute części za darmo.

Natomiast jeżeli nie masz już gwarancji, to przekalkulowałbym, czy nie lepiej udać się do jakiegoś najbliższego serwisu, gdzie za jakieś 10-20 zł (a może i za darmo) podłącza swój zasilacz/płytę główną/RAM (nawet w Twojej obecności) i sprawdza, czy komputer się zawiesza. Jak już będziesz wiedział jaka część szwankuje, to możesz kupić ja sobie tanio przez Internet.

Opcjonalnie możesz umówić się z jakimś sklepem komputerowym, ze kupisz u nich zasilacz i płytę główną, a potem ewentualnie zwrócisz niepotrzebny element.

(scripter1) #14

Jeśli chodzi o pamięci najlepiej je przetestować przy użyciu memtest86+

(Kuboxxd) #15

Tzn oni zamawiali cześci i składali nie jest to jakby ich komputer(nie wiem jak wytłumaczyć chodzi o np takie co sprzedaje w media expert) zasilacza nia rozkręcałem wiec gwarancja powinna być, jedynie obudowe

Testowałem z kośćmi odłaczanie i podłaczanie, niestety nie pomogło więc to chyba nie wina ramu

(kamilooo_34) #16

Dobrym rozwiązaniem było by też podłaczenie zasilacza, lub płyty głównej do testera, on mógł by także coś powiedzieć :slight_smile: Są testery płyt głównych, oraz zasilaczy.

(Kuboxxd) #17

jutro pojadę i zobacze co powiedzą

(Przemekcod) #18

wysoka temp.procesora , zasilacz, płyta główna lub dysk 

temp.proca możesz sprawdzić programem speedfan

a dysk sprawdź programem CrystalDiscInfo