Przydzielanie stałego adresu ip w sieci

Witam. Mam sieć wlan i adresy są przedzielane w sposób 192.168.0.x. Teraz pytanie, czy da się danemu komputerowi na stałe przydzielić aby miał np. 192.168.0.102 jeżeli z sieci korzysta więcej komputerów ? Bo teraz adresy są przydzielane automatycznie, ze względu na to w jakiej kolejności dane komputery podłączą się do routera.

pozdrawiam

Zapewne w routerze masz ustawione aby przydzielał tymczasowe IP (dynamiczne). Przestaw na stałe, i wtedy wpisz w rubryki w panelu konfiguracyjnym routera jakie chcesz mieć ip

Komputer 1. 192.168.0.101

Komputer 2. 192.168.0.102

Komputer 3. 192.168.0.103

Jeśli w routerze masz w zakładce DHCP opcję static IP to problem bardzo łatwo rozwiązać. Wystarczy że ustawisz dla jakiego adresu MAC ma być przydzielane dane IP i za każdym razem ten komputer taki adres dostanie. Nie jest to stałe IP takie jakie można ustawić w konfiguracji karty sieciowej - router dalej przydziela dynamicznie adresy ale mając taki wpis danemu komputerowi przydziela zawsze to samo IP.

mam w dhcp adress reservation, więc to chyba to, bo jest możliwość wpisania adresu mac i ip, która ma być przydzielone.

Jeszcze jedno pytanie, czy da się teraz temu adresowi typu 192.168.1.102 przydzielić adres zewnętrzny. maskarada, tak to się nazywa ?

A jeśli router nie posiada takiej opcji? Wtedy na komputerze, który ma mieć stałe IP należy podać recznie adres spoza zakresu adresów IP przydzielonych przez serwer DHCP.

Przydzielić nie ale możesz przekierować porty na ten adres lub jeśli komputer ma pełnić rolę serwera, to postaw go w DMZ. W przypadku przekierowania pakietów na dany adres, podajesz numer portu, na którym nasługuje dana usługa i na który przychodzą pakiety, natomiast w przypadku DMZ, jeśli komputer ma pełnić rolę serwera, odseparowujesz go od sieci, co wiąże się z mniejszym ryzykiem włamania do sieci lokalnej w przypadku włamania na serwer.

Pozdrawiam!