Przydzielenie nieprzydzielonego miejsca do partycji


(Bartolini89) #1

Jak mam zrobić by miejsce nieprzydzielone znalazło się blisko partycji systemowej (C:)? Używałem rożnych programów, ale nie potrafię niestety przesuwać partycji a zależy mi by nieprzydzielone miejsce połączyć (tak jak było kiedyś) w jedną dużą partycję (C:).


(AnonimX) #2

Ale masakra. Najprościej byłoby skopiować ważne dane na dysk przenośny, usunąć wszystko i postawić system od nowa.


(Bartolini89) #3

Które te partycje odzyskiwania mogę śmiało usunąć bez obawy o recovery system z dysku LENOVO (D:)?


(AnonimX) #4

Niestety nie wiem, bo nie są opisane. Ja bym zrezygnował całkowicie z recovery lenovo, bo tam jest zapewne Windows 8. Natomiast sam system polecam zaktualizować do Windows 10. Windows 8 przy włączonych aktualizacjach ma taki sam poziom telemetrii jak Windows 10, a Windows 10 powinien stwarzać mniej problemów i mniej dziur w systemie. A telemetrię i aktualizację w Windows 10 zawsze można wyłączyć przy pomocy dodatkowych programów.
Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem po zakupie laptopa, to pozbycie się partycji przywracania (by odzyskać miejsce) i postawienie systemu na nowy bez dodatków producenta. Obecnie mam Linuxa, więc tym bardziej partycja odzyskiwania Windows jest mi zbędna.


(pocolog) #5

Podobny burdel widziałem u kumpla który upgradował system. Instalatory Windowsa przy upgradzie chyba czasem głupieją.
Ja również poleciłbym zrobienie kopii ważnych plików. Wyczyszczenie całego dysku i czystą instalację Windowsa 10 z wykorzystaniem klucza ze starego systemu.


(Astor44) #7

Spróbuj pod PPMyszy usunąć woluminy i partycje na prawo od Windows 8 OS, czyli partycje 803 i 503 MB, po czym pod PPM na partycji Windows 8 OS rozszerz ją o uzyskany w ten sposób obszar niezagospodarowany.
Jeśli to się uda (bo nie musi!), pomyślimy co dalej, ale rada powyżej generalnie słuszna.
Bałagan masz teraz nieziemski!


(AnonimX) #8

Teoretycznie można usunąć te małe partycje na lewo i prawo od wolnej przestrzeni (nie tykać tych przed Windows, bo zapewne są systemowe). Pytanie co je utworzyło i po co? Może się okazać, że po ich usunięciu nie podniesie się system albo przestanie działać recovery. Dlatego nadal podtrzymuję opinię, że lepiej zrobić wszystko od nowa.


(Bartolini89) #9

Nikt z was nie wpadł na pomysł, by wszystko wykonać z pozycji instalatora Windows, wystarczyło podczas próby instalacji czystego systemu pousuwać dyski “0” prócz tych, które są zarezerwowane i współpracujące z Recovery system. Do tego usunąć całą partycję systemową, oczywiście wyświetli się niebieski ekran i pozostaje, tylko przycisk wyłącz bo próba naprawy nie powiodła się to zrozumiałe w końcu usunąłem wszystko prócz partycji zarezerwowanych dla Recovery system. W sumie nawet gdybym chciał to bym nie mógł ich usunąć bo były zastrzeżone. Po wyłączeniu komputera wystarczyło uruchomić Recovery a reszta sama poszła! I tym sposobem jedno wielkie nieprzypisane wolne miejsce, znowu stało się partycją systemową tak, więc problem rozwiązany.


(ak6) #10

Ale przecież dokładnie o tym Ci koledzy pisali.
Zrobić porządek i postawić system od nowa. Tylko dostałeś jeszcze jedną dobrą radę, za którą nie poszedłeś.
Postawić Windows 10 zamiast 8, usuwając wcześniej śmieciową partycję recovery. Ale to już twój wybór.


(Bartolini89) #11

U mnie jest ten problem, że niestety nie jestem w stanie zainstalować systemu z pozycji instalatora na czysto… (nie można zainstalować systemu na partycji 0 ) czy coś podobnego… Plus informacja, że dysk jest GTL czy coś takiego (tu pewności nie mam bo nie pamiętam) Musze najpierw czystą kopię Windows 8.1 z nośnika DVD zainstalować na istniejącym Windows 8 po Recovery dopiero z 8.1 uaktualnić na 10 (podczas czystej instalacji komputer wiesza się na 32 % lub po starcie i nic nie można zrobić… Tak więc czysta instalacja, tylko może wejdzie w grę jak już postawię Windows 10, tej opcji jeszcze nie próbowałem. Mój laptop to same problemy od pewnego czasu… Wszystko zaczęło się od pierwszej aktualizacji do Windows 10… Z grami mam totalny problem, ale o tym pisałem w innych tematach…


(AnonimX) #12

Instalator Windows 8 lub 10 można zrobić na pendrive.
Z poziomu instalatora możesz usunąć wszystkie partycje i utworzyć systemową od nowa (system z automatu utworzy sobie 2 małe dodatkowe, na co trzeba wyrazić zgodę - instalator pyta o tą zgodę). Po zainstalowaniu systemu resztę wolnej przestrzeni możesz przydzielić na partycję do trzymania danych.
Problemy z systemem po aktualizacji z 7/8/8.1 do 10 to norma. Dlatego zaleca się wykonać taką aktualizację, a potem postawić czysty Windows 10 od zera. Można też od razu próbować instalować 10, ale czasem instalator może nie przyjąć klucza od starszego systemu podanego na naklejce.


(Bartolini89) #13

No ja właśnie klucza nie posiadam, jadę na tym przypisanym co prawda wyodrębniłem go i mam gdzieś zapisany, ale czy to wystarczy? Może skusze się kiedyś by zrobić tak jak polecasz @AnonimX i moje bolączki w końcu się skończą! Albo kupię nowy laptop tylko, do neta i filmów oraz muzy i konsole do gier na które będę wydawał połowę wypłaty i będę miał to wszystko gdzieś, kto wie… Póki co eksperymentuje jak mogę, ale miałem trochę strach @AnonimX jak się pojawił niebieski ekran… Mówię sobie - co będzie jak Recovery nie zadziała bo coś zrypałem? Ale na szczęście udało mi się uzyskać zamierzony cel ale nerwusom i ludziom, którzy najpierw coś robią a później myślą nie polecam bo może zdarzyć się katastrofa i przymusowy serwis…


(AnonimX) #14

Nie ma co dramatyzować. To tylko bałagan w partycjach, który można naprawić.
Jak masz czas i chęci, to wywal wszystko i postaw system od nowa.
Recovery fabryczne i tak się do niczego nie nadaje, bo (o ile mi wiadomo) nie tworzy ono kopii systemu na bieżąco, więc przywracanie daje system taki jak ze sklepu - bez Twoich danych i aplikacji. Jak już chcesz mieć sensowne przywracanie, to skorzystaj z programów do tworzenia obrazów dysku i np raz na tydzień lub na miesiąc rób sobie kopię bieżącego systemu do obrazu.
Bezpieczniej jest też trzymać dane na oddzielnej partycji niż systemowa - w przypadku całkowitego padnięcia systemu, instalujesz system od nowa i nie trzeba się bawić w przerzucanie danych.