Przygotowanie do druku offsetowego

W jaki sposób przygotować grafikę do druku offsetowego?

Jakie pliki należy dostarczyć do drukarnii?

Jakie parametry muszą spełniać te pliki?

Jakiego programu używać do pracy? Czy tylko jeden mi wystarczy?

np Photoshop?

Czy jest jakiś sposób na CMYKa w GIMPie?

Bardzo proszę o POMOC!

Podjąłem się wykonania pewnego zlecenia.

Zrobiłem projekt graficzny w GIMPie bez problemu.

Niestety dopiero później dowiedziałem się, że RGB nie pasuje do offsetu :frowning:

Nie chodzi mi tutaj o pełne DTP, bo mam nadzieję zajmie się tym ktoś z drukarni.

Interesuje mnie bardziej, co zrobić, co wysłąć do drukarza, aby mógł on zacząć pracę nad moją grafiką.

Ja dostałem wytyczne, niestety za późno, bo jak już zrobiłem projekt w GIMPie.

  • CMYK

  • 300dpi

  • bitmapa

  • pdf

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam

siema, ja robilem w corelu, inaczej zmieniasz palete barw na CMYK, gimpa nie znam a w photoshopie musi cos takiego byc… 300dpi(DPI dot per inch, punkty na cal) i zmieniasz na taka rozdzialke. Zapisujesz obrazek jako bitmape, pozniej generujesz sobie pdf-a, na samym koncu robisz plik postscriptowy (drukuj=> zaznaczasz drukuj do pliku, lub jezeli jest opcja postscriptu to wlasnie ja=> klikaj drukuj i wskaz miejsce zapisania pliku, jezeli nie masz opcji postscriptowej zainstaluj drukarke typu “linotronic” ze sterow wina xp, tam powinna byc i postepuj wg. instrukcji) :wink: pozdrawiam milego dnia

Żadnych - drukarnia musi dostać klisze, chyba, że jest to druk cyfrowy. Pliki do świecenia klisz muszą trafić do naświetlarni.

Pliki do świecenia klisz --> *.ps, *.prn, *.pdf

Rozdielczość bitmap - zależy - przyjęte minimum to 300 dpi do druku małoformatowego i 150 dpi do druku wielkoformatowego (banery reklamowe etc.) schemat kolorów CMYK (kolory mieszane) lub PANTONE (gotowe farby)

najlepiej specjalnie stworzonego do tego celu.

Mi nie :slight_smile: używam około 5-6 - począwszy od projektowania do składu i przygotowaniu plików do do naświetlari

Jest - jest plugin do niego z obsługą schmetatu CMYK - był podawany nawet na forum - poszukaj

Zresztą - skoro masz to tylko zaprojektować i ktoś to dalej ma obrabiać, to wyeksportuj prace do formatu *.tiff o rozdzielczości 300 dpi, zaimportuj do photoshopa lub corela jeśli masz i zmień schemat na CMYK i po sprawie - format *.tiff też się nadaje do druku - jak osoba dostanie tifa i będzie do przygotowywać do druku, to nie ma problemu :).

Następny problem - projekt do spadu (np. ulotka, plakat) czy bez spadów (np. reklama do albumu czy informatora, która w całości mieści się na obszarze zadruku) ?? Jeśli do spadu, to musisz pododawać w projekcie minimum po 6 mm na każdy margines na spady.

Jeśli to ma być np. plakat czy lotka - dodajesz spady i nanosisz pasery wyznaczające linie cięcia dla gilotyny.

I tak dalej, i tak dalej :slight_smile:

Niestety jest to dość skomplikowany proces i jeżeli chcesz tym się bawić i zarabiać pieniądze to stary do lektury i najlepiej poprosić kogoś o pomoc.

Napisz konkretnie co to ma być i do czego - jeśli możesz podeślij screena projektu - zobaczymy co dalej :slight_smile:

Cześć,

mam problem :slight_smile: i nie wiem, czy tak naprawdę ja, czy drukarnia…

Zrobiłąm gazetę w dwóch kolorach - panton 478 i czarny. Skręciłąm pdf’a z zaznaczoną opcją, żeby nie zmieniał kolorów na RGB, ani na żadne inne, tylko zostawił takie, jakie są. Z pdf’a zrobiłam ps, a drukarnia mówi, że na pierwszej stronie logo jest w CMYK’u… już kilka razy zdarzyło im się mówić, że cos jest w CMYK’u, a nie było.

Ale nie mówię, że problem na pewno nie leży po mojej stronie. Może rzeczywiście podczas robienia pdf’u lub ps cos źle zaznaczam?

Proszę o pomoc.

M

Jak dla mnie sprawa leży w pantonie.

Jeżeli wypuszczasz pdf (czy inny format) z tym kolorem, to nie ma bata - naświetlarnia zinterpretuje go (rip) jako CMYK. No bo jak inaczej ?? Każdy kolor jest “rozbierany” na 4 składowe (w końcu każdy panton ma zamiennika w CMYK).

Jeżeli wypuszczasz pliki w pantonie --> to wypuszczaj w czarnym --> w końcu informacja o kolorze w pantonie JEST WAżNA DLA DRUKARZA. Klisza musi być w jednym kolorze (może być Czarny (K), Może być w Magencie (M) etc.) :stuck_out_tongue: