Przygotowanie do formata

Witam!

Mam zamiar niedługo zrobić format dysku, więc mam pytania, ponieważ będę robił to po raz pierwszy.

Po pierwsze - posiadam laptopa z Windowsem Vista. Jego nazwa to HP Pavilion dv 9500. Parametry: Intel Core 2 Duo T5450 1.66 GHz; 2048 MB Ram; karta graf. Nvidia GeForce 8400M GS; dysk 160 GB. Chciałbym zmienić ten system przy formacie na Windows 7. Opłaca się z tym komputerem? Jeżeli tak, to jaką dokładnie wersję Windowsa 7 wgrać?

Drugie pytanie: Jak się przygotować do tego formatu? Przeczyścić kompa? Nic nie robić? Co zgrać na płytki? Mam dwa dyski - C: i D: (D: to jakiś recovery, chyba z kopiami zapasowymi tylko…). Który dysk skanować? Tylko C:? Ogólnie - co zrobić przed formatem, aby wszystko przebiegło pomyślnie i żebyśmy nic nie stracili.

Trzecie: Mam router. Czy będę musiał wszystko na nowo konfigurować (wcześniej musiał przyjść informatyk żeby to skonfigurować - chciałbym tego uniknąć)? Czy tylko będę musiał w systemie nowym pogrzebać, aby połączyć się z routerem? Czy wszystko z internetem będzie ok po formacie czy będzie trzeba wołać fachowca?

Czwarte: Czy zgrywać na płytę sterowniki? Jeżeli tak, to jakie i czy do wszystkiego?

Piąte: Jak przeprowadza się dokładnie format? Nigdy tego nie robiłem i nie chcę czegoś spaprać w komputerze.

Szóste: Czy to już wszystko? Czy o czymś jeszcze powinienem wiedzieć? Czy coś jeszcze powinienem mieć?

Z góry dzięki.

a jaki jest powód?

mam ASUSA o takich parametrach jak TY i po przejściu z Visty na 7, nie czuje różnicy.

Skąd będziesz miał Windowsa 7? Jeśli myślisz o piracie, to lepiej zostań przy oryginalnej Viście.

Witam

Windows 7 ma podobne wymagania jak Windows Vista.

Co do wersji to taką na jaką cię stać.

Format usunie wszystko z wybranej przez ciebie partycji , system domyślam się że “na pewno” masz na C więc z reguły ją formatujesz i na niej na nowo stawiasz system , chyba że chcesz to formatujesz wszystkie partycje co wiąże się z utratą danych (które możesz wcześniej zgrać)

Jeśli robisz to pierwszy raz poczytaj w Google tematów od groma.

Partycja recovery to ukryta partycja z systemem i potrzebnymi sterownikami od HP nie usuwaj , nie formatuj z niej przywracasz system instalujesz na nowo itd. (recovery uruchamiasz przez naciśniecie odpowiedniego klawisz podczas rozruchu) chyba że wcześniej zgrasz według instrukcji na płytkę i znów Google się kłania.

Wszytko znajdziesz zarówno na forum używając opcji szukaj jak i w wspomnianym wcześniej Google

Kto jest dostawcą twojego internetu ? Dzielisz internet na więcej komputerów ?

Jeśli masz jakieś wątpliwości pytaj wcześniej bo później może być za późno :slight_smile:

Jak taki config dysków to nie bardzo.Wypadało by to podzielić chociaż na 3 partycje.

Niewiem ile masz ten D jeśli tylko tyle że mieści się tam Recovery to pozostała reszta na partycję systemowa to za dużo

Ja bym proponował tak:

1 Defragmentacja

2 GParted i podział C co najmniej na 2 partycje

3 Powrót do systemu i poprzenosić na nową partycję to co chcesz ocalić od zapomnienia ,foty,filmy,muza etc…

Przygotowanie sterowników do nowego systemu (ściągnąć z neta ,rozpakować jak w są spakowane,przeskanować antivir.)

Ściągnąć antivira i firewalla pod nowy system ,wsio zapisać na nowej partycji

4 GParted i format C

5 Instalacja systemu,oraz sterowników,anivira,firewwala, etc… z HD