Przygotowanie do wirtualizacji - HP N40L i N54L

Witam,

po raz kolejny muszę się zwrócić do Was o pomoc, a dokładnie chodzi mi o wirtualizację.

Posiadam 2 HP Microserver G7 w wersji N40L i 8GB RAM, a także N54L z 16GB RAM.

Obydwa chcę użyć do wirtualizacji przy użyciu KVM/QEMU.
Instalacja wg. tego https://wiblo.pl/2016/03/09/debian-wirtualizacja-kvm-qemu/

  • N54L 16GB
    Na nim chciałbym postawić kilka usług jako osobne systemy

MAIL - 4 domeny, razem około 20-25 skrzynek
WWW1 - mój blog i małe forum
WWW2 - 3 blogi znajomych, 1 forum pracownicze kumpla
TEST - system testowy

Każdy system może korzystać z 2 rdzeni procesora i ma przypisane 4GB RAM, jedynie TEST ma przypisane 1GB RAM. Czyli w momencie uruchomienia wszystkich systemów na raz system host będzie miał 3GB RAM. Ale tak będzie bardzo rzadko, bo system TEST będę uruchamiał tylko w razie potrzeby.
Wszystkie systemu Debian 7 x64, jedynie TEST będzie miał Debian 7 x32.
Każdy z osobnym publicznym IP.

Co do dysków.

Mam jeden dysk SSD 480GB Crucial i dwa dyski 250GB.
Myślę o dokupieniu drugiem 480GB Crucial i zrobieniu na nich RAID1.
Dwie 250 również ustawić w RAID1.

Na SSD zainstalować system host DEBIAN7, ale /tmp /var i chyba swap umieścić na dyskach talerzowych 250GB. Coś jeszcze przenieść na dyski talerzowe?

Następenie systemy gościnne MAIL,WWW1,WWW2,TEST instalować na dysku SSD, ale /tmp /var i może swap przenieść na dyski talerzowe.

Dobrze kombinuję?

Teraz

  • N40L 8GB
    Tutaj podobnie jak N54L chciałbym postawić kilka systemów z konretnymi zadaniami.

SSH - konta shell pod irca itp.
DNS - pod PI-HOLE lub inny CACHE DNS - to bardziej chcę przetestować jak działa
VPN - dla serwerów VPN, OpenVPN i PPTP
TEST - system testowy tak żeby sobie nic sobie nie popsuć’’

Każdy system będzie mógł korzystać z dwóch rdzeni procesora i będzie miał przypisane 2GB jedynie TEST będzie miał 512MB. TEST będzie uruchamiany tylko w razie potrzeby.
System host Debian 7 x64, systemy gościnne Debian 7 x32.
Każdy system z osobnym prywatnym adresem IP.

Myślę o zamontowaniu w nim czterech dysków WD BLUE 500GB.
RAID? Tego jeszcze nie wiem. Może RAID10 lub 2 x RAID1?

Te Microservery dadzą radę przy takiej konfiguracji?

Na obecną chwilę to tyle.
Czekam na Wasze podpowiedzi :slight_smile:

Pozdrawiam

No okej, ale z czym masz problem? KVM stawiasz na wirtualnych dyskach qcow2 lub RAW. Gdzie je umieścisz, zależy od Ciebie. Na wirtualnym systemie nie rozdzielisz /tmp i swap na innym dysku. Na ssd stawia się raczej bazy danych. Tak więc jak chcesz do poczty wykorzystać MySQl lub postgresql, to to postaw bazy w osobnej VM na SSD. Resztę postaw na HDD. Jednak na SSD masz więcej miejsca, tak więc sam musisz zdecydować co gdzie trzymać.

Troche czasu byś sobie przyoszczędził gdyby zamiast na piechotę instalować qemu i w nim wszystkie vm to skorzystac z gotowych narzedzi z web gui jak proxmox.Ostatnio robiłem cos podobnego w oparciu o proxmox i to jest baja jak takie rzeczy szybko i wygodnie się robi.Jak masz np. www1 i te www2 to w proxmox np. klonujesz sobie tylko i masz 2 gotowe vmki zamiast od nowa instalować i konfigurować.

Jaka jest oszczędność pomiędzy instalacją Debiana, qemu i VirtManagera? Do WebUI polecam Archipel zamiast Proxmox. Instalacja też jest prosta.

Oszczednosc kilku godzin,Proxmox to tez debian i sie instaluje 15 min ,pozniej juz wystarczy tylko sciagnac templatke debiana i skonfigurowac,pozniej nastepna pod cos innego … moze nawet oszczednosc czasu siegac wielu godzin szczegolnie jak cos w tutorialach nie dziala i trzeba dodatkowo szukac gdzie tkwi przyczyna ze cos idzie nie tak jak powinno.Archipel nie korzystalem to sie nie wypowiem.

Jakich kilku godzin? Na Debianie? Chłopie co Ty bredzisz. Ja KVM na Gentoo mam gotowe w maksymalnie godzinę. Na Debianie postawiłbym Ci to w 20 minut razem z webui. Mam mastera, na którym spinam wszystkie KVMy i nie muszę logować się do każdego panelu z osobna. Człowieku nawet nie masz pojęcia jaka to wygoda logować się w jedno miejsce i mieć kilka DC w jednym miejscu. Niewygodne jest posiadanie panelu na każdym serwerze. Nie każdy idzie na łatwiznę, bo może niektórzy chcą się czegoś nauczyć.

Samo KVM? ja mam taka konfiguracje taka jak on chce w godzine a nie same KVM.Nie wiem czego sie czepiasz bo na proxmoxie ostatnio dosc szybko porobilem pare wirtualek z roznymi systemami BSD centos debian www,ssh,vpn i spelnia to funkcje ktora jest opisana cos podobnego jak w tym temacie.I tez zajelo mi to godzine.Od zera do koncowego efektu.No a jak on ma to robic tak ze najpierw instaluje debiana ,pozniej KVM-qemu wg tutoriali i pozniej robi instalacje z iso na kazda vmke no to wydaje mi sie ze spedzi nad tym ok 12h.Szybciej raczej nie da rady.

Nie tylko KVM, mam też LXD. Proxmox jest wygodny jak ma się jeden, dwa serwery. Jak zarządza się min. 20 serwerami, to robi się już kłopot.

Czepiam się, ponieważ ktoś może chcieć się czegoś nauczyć, to że Ty nie potrafisz postawić KVM, LXD, skonfigurować kernela, skompilować czegoś nie znaczy, że inni nie będą potrafili.

Zresztą kolega niech sam zdecyduje co woli. EOT

Tak swoją drogą autor nadal nie napisał o co pyta i z czym ma problem.

A Ty uzywales kiedys proxmox bo z twoich postow wynika jakbys mial jakies dziwne uprzedzenie do tego.tymczasem to jest proste jak barszcz.Nawet mozna sobie poczytac dokumentacje w razie czego albo obejrzec pare filmikow na youtube.A co do Archipela? czy to ma jakas dokumentacje? bo to jest jakis raczkujacy projekt.

Tak używałem Proxmoksa, ale mi nie przypadł. Oczywiście, że Archipel ma dokumentację, wystarczy dobrze się rozejrzeć. Nie jestem uprzedzony do Proxmoksa, ale uważam, że warto poznać technologię, z której się korzysta, zamiast tylko instalować gotowca. W sumie niech każdy robi jak uważa :wink:

EOT

Z czym mam problem?
Pierwszy raz instaluje system na dysku SSD. Z tego co wyczytałem dobrze jest gdy SWAP i /var/log są na normalnym dysku z powodu dużej ilości zapisywanych danych.
Jeszcze jedno pytanie dotyczące dysku SSD. Partycje mogę zrobić normalnie z poziomu instalatora? Znajomy mi mówił żeby wyrównać bloki? Czy coś takiego?
Rozumiem, że całość mogę zrobić spokojnie przez instalator?

Co do Proxmox itp mówię nie! Moje rozwiązanie nie sprawia mi problemów.

Co do serwera MAIL i MYSQL. Robię to wg. tego poradnika https://www.howtoforge.com/perfect-server-debian-wheezy-apache2-bind-dovecot-ispconfig-3-p5 i tutaj niestety nie ma MYSQL.

Może posiadasz jakiś aktualny poradnik do instalcji serwera MAIL i trzymania wszystkiego w MYSQL.

To chyba tyle.

Przepraszam za późną odpowiedź, ale mam naprawdę sporo na głowie…
Pozdrawiam.


EDIT:


Ten https://www.howtoforge.com/virtual-users-and-domains-with-postfix-courier-mysql-and-squirrelmail-debian-wheezy poradnik wg. Was będzie OK?

U mnie 99% serwerów działa akurat na SASach :wink: W Debianie i w większości dystrybucji jest fork MySQL - MariaDB. Zresztą na portalu ostatnio był news, że w Debianie 9 nie będzie już MySQL lecz MariaDB. W Debianie 7 powinien być jeszcze pakiet mysql-server. Zamiast courier-sasl, zainstaluj dovecot i jego wykorzystaj do sasl. Jako Webmail pobierz sobie najświeższy Roundcube, Squirrelmail wieje jeszcze XX wiekiem :wink:

Wracam do tematu.

Inaczej skonfigurowałem tego N54L.
System host siedzi na SSD, Debian 7 x64
Stworzyłem 4 VM, wszystkie na Debian 7 x64

HOST - 16GB RAM, na SSD
VM_01 - WWW - 2 vcore, 4GB RAM, na HDD
VM_02 - MAIL - 2 vcore, 4GB RAM, na HDD
VM_03 - SQL - 2 vcore, 4GB RAM na SSD
VM_04 - TEST - 2 vcore, 1GB RAM, na HDD - obecnie stary testowy serwer pocztowy

WWW i SQL mam skonfigurowane i działa bez problemów.
MAIL na razie mam stary, szukam dobrego poradnika żeby postawić VM z pocztą przy użyciu POSTFIX, MYSQL, DOVECOT, ROUNDCUBE na Debianie 7

Może ktoś z forumowiczów posiada jakiś sprawdzony?

Hej:) Jeśli chcesz postawić to dobrze, to najpierw sprawdź co robi konkretna rzecz. Określ w jakiej kolejności się to powinno instalować, potem zobacz tutek do danej rzeczy żeby mniej więcej zobaczyć co i jak, a potem lecisz dokumentację, szukasz best practise itp. Jeśli zrobisz to używając jakiegoś tutka to będzie to zrobione po łepkach i może skończyć się jakąś poważną dziurą np. Open Relay.

Jeśli już na prawdę chcesz lecieć na tutkach, to najpierw obadaj z 3-4 co najmniej i potem sam wyciągaj wniosku co w jakiej kolejności itp.

Polecam jeszcze dodać coś do Spam’u np. SpamAssasin i jakiegoś antywirusa np. ClamAV.

Największy problem w HP Microserwer jest taki, że na sprzętowym RAID można zrobić tylko 0 lub 1 i żadnej innej opcji. Z kolei robiąc RAID 5 na mdadm problem jest pod proxmox-em. Wg ich Wiki “All Proxmox VE versions does not support the Linux Software RAID (mdraid).”

@Ayaritsu, czasem korzystam z poradników, ale oczywiście sprawdzam je wcześniej czy są OK.
Oczywiście ClamAV i SpamAssasin także będzie w tym zestawie.

@hosti, RAID przez MDADM jest dla mnie wystarczający.
Ja nie używam PROXMOX więc problem mnie nie dotyczy.

Takie kwiatki tym bardziej pokazują jak bezużyteczny jest Proxmox.

Ja również coraz częściej przekonuję się, że Proxmox nie był by dobrym wyborem…

Proxmox jak każde narzędzie ma swoje zalety i bolączki. Mi pasuje i robi co ma robić. Jak ktoś szuka czegoś o większych możliwościach to idzie w kierunku np. oVirt’a, albo jego odmiany ze stacji Red Hat’a. Jak chce płacić to idzie w kierunku VMware’a.

1 polubienie