Przygotowanie instalki starszego OS X na MacOS z M1 (ARM)?

Jak zrobić instalkę starszej wersji systemu MacOSX na przyrządzie z m1?
Z konsoli nie idzie nic co nie jest kompatybilne z m1. Nagranie pliku DMG z narzędzia dyskowego na pena zostało spaprane i nie działa poprawnie, DiskMakerX nie działa, jakakolwiek nakładka też przestała działać.

Ktoś ma jakiś pomysł? Czy trzeba mieć po kilka maków?

Dlaczego nie skorzystam z narzędzia wbudowanego w komputer przez Apple? Bo nie działa poprawnie. Jak to przeważnie u nich.

Dlaczego nie przygotuje sobie wcześniej instalek na zapas?
No bo Apple od pewnego czasu sprawdza datę i jeśli instalka ma więcej niż jakaś tam określona ilość czasu, to nie pozwala na instalację.
Czasami pomaga cofanie daty, ale nie zawsze, w Capitanie pomagało.

Oczywiście instalkę z wielkim siurem, mogę zrobić, ale mnie interesują instalki z przed „pylusia”.

Wydaje mi się, że na M1 nie zainstalujesz wcześniejszej wersji niż big sur.
Komputery z pierwszymi procesorami M1 zostały wydane w 2020 po raz pierwszy na architekturze ARM. Do tego czasu były to intele na architekturze x86, więc wersje systemów przed 2020 nie powinny wspierać tych czipów.

On chce mieć uaktualniony pendrive z np.:

OS X (do 2016)
macOS (od 2016)
premiera status iTunes/aktualizacji porzucony
Mountain Lion (10.8) 2012 odcięty od iTunes we wrześniu 2016,
brak łatek
19 listopada 2015
Mavericks (10.9) 2013 widzi sterowniki pod nowsze urządzenia Wrzesień 2016
Yosemite (10.10) 2014 widzi sterowniki pod nowsze urządzenia Wrzesień 2017
El Capitan (10.11) 2015 widzi sterowniki pod nowsze urządzenia Grudzień 2019
Sierra (10.12) 2016 iTunes dalej aktualizowany/wspierany Październik 2019
High Sierra (10.13) 2017 iTunes dalej aktualizowany/wspierany Listopad 2020
Mojave (10.14) 2018 n/d planowane na koniec 2021
Catalina (10.15) 2019 n/d planowane na koniec 2021

a nie robić pod górkę z instalacją wersji „x86-64” na ARM - czyli on nie robi instalacji, a bootowalny pendrive z jeszcze „wspieraną” (czyt. czasem „lubianą”) starszą wersją (to tak jakby Windows 10 „ARM” blokował używanie diskpart lub forka Rufusa, po wykryciu ISO x64 / x86 - pomijając, że diskpart na oczy nie widział ISO, aż tak MS nie zaszalał z CMD/PowerShell lub Windows Terminal).

Ok, źle zrozumiałem, ale nadal będzie problem. Maki są dość wybredne, zwłaszcza jeżeli chodzi o instalatory.

Mam pomysł. Co prawda głupi, ale powinien działać. Zainstaluj na macu (tym z intelem) Big sura i potem z tego Maca utwórz instalator na poprzednią wersję systemu.

Nie zainstaluje na maku z Intelem Wielkiego siura bo tam nie uruchamia się instalka. Jest zbyt stary.

Mam co prawda jeszcze jakieś maki z intelem na których mogę zrobić instalki ale akurat nie pod ręką.

Może ktoś napisał skrypt bumpujący daty plików na pendrive (jak to takie proste), na Windows niby jest program, pod GNU/Linux konsola/terminal (niby komenda touch „dotknij?”):

https://www.nirsoft.net/utils/bulk_file_changer.html

https://www.thegeekstuff.com/2012/11/linux-touch-command/

Tutaj jest coś, może się przyda 28-30

Dzięki, też do tego się dogrzebałem, ale nic z tego, nie startuje z tak zrobionej instalki.

Kurcze, nawet mi nie przyszło do głowy, że tyle rzeczy spaprają na m1.
Po aktualizacji nawet emulowany Win-box przestał działać.
Zamiast lepiej, jest coraz gorzej.

Ok. olałem to w końcu, bo szkoda czasu. Zrobiłem instalkę na Windowsie.
Taka uwaga do TransMac, przed odtworzeniem systemu, trzeba ROZPAKOWAĆ np. 7zip DMG i wyjąć z niego .pkg i dopiero z niego robimy przywracanie na pendrive. Bo inaczej nie działa na niektórych makach.