Przygotowanie laptopa do sprzedaży

Witam

Niestety nie znalazłem “lepszego” miejsca jeżeli chodzi o kategorię …
Potrzebuję pomocy KOGOŚ mądrego - chcę sprzedać swój laptop … ale muszę wyczyścić nadpisać dane - miałem na kompie dane klientów a wiadomo jest RODO… próbowałęm użyć ERASERa ale w logu wychodzi odmowa dostępu … czy ktoś może mi w tym pomóc.

i jeszcze jedna kwestia . … chciałbym sformatować system tak żeby nowy nabywca dostał świezy komp - nie wiem jak to zrobić . Chyba mam system na jakiejś partycji i nie wim jak to odpalić jak wpiszę format c: :slight_smile:

Powinieneś mieć oprogramowanie producenta (dla Lenovo np. One key recovery) które pozwala łatwo odpalić reinstall systemu. Co do “format C:” to jest to jedynie sformatowanie dysku, a nie ponowną instalacja, czyli musiałbyś mieć nośnik instalacyjny z systemem Windows na pendrive lub DVD.

Opcjonalnie, jeżeli Eraser nie działa:

  1. Jelly belly wyciągamy klucz WIndowsa (jeżeli nie masz)
  2. Używamy programu do “wyciągania” sterowników i kopiujemy je na USB
  3. Formatujemy dysk i Instalujemy Windowsa i jeżeli Eraser nie działa, to:
  4. Zapychasz dysk Kopiując x razy jakieś film w 4k/folder z Iso do gry o wadze 50 GB :wink:
  5. Formatujesz dysk i reinstalujesz Windowsa

Formatowanie dysku i tworzenie nowych plików (nadpisywanie) powinno po 2 cyklach utrudnić lub uniemożliwić domowy odzysk danych.

Wielkie dzięki … z przywracaniem systemu już ogarnąłem

A może ktoś podpowiedzieć jak za pomocą ERASERA lub innego programu wykasować dyski - znaczy usunąłem już z dysków pliki z danymi ale chciałnbym je “nadpisać” metodą Gutmanna znaczy 35 nadpisywań

Sprzedajesz komputer agentowi FBI?

1 polubienie

ło panie, jak ten laptop idzie na Allegro (chcesz się załapać na promocję z kosztem wystawienia/prowizji do końca stycznia) to nie wiadomo, czy zdążysz :wink:
Puść raz, czy dwa, wystarszy.

1 polubienie

Poczytaj o DBAN - https://haker.edu.pl/2015/04/01/dban-trwale-wymazywanie-dysku/

Ontrack Eraser Degausser ?

Ta promocja jest na elektronike cała?

Format nic nie daje,po formacie odzyskam wszystko z dysku! No chyba,że dolny format tzw.dolny ale no właśnie to by trwało!Nie lepiej sprzedać bez dysku,który można sobie zostawić,w końcu dziś HDD nie są tak drogie.

I tak na przyszłość - nie byłoby problemu jakby dane chronione od początku mieszkały w kontenerze Veracryptowym :slight_smile:

Nie przesadzaj, jeden przebieg nawet najprosztszym CCleaner, czy nadpisanie pierdołami i już nie odzyskasz.

No i o tym pisze @jozef47, sam format nie wystarczy - dane muszą zostać nadpisane.

Poniekąd masz rację tyle,że poruszasz dwa tematy czyli format i nadpisanie a nadpisanie wszystkich sektorów trochę zajmie czasu.Znam przypadek zakupionego nowego laptopa ze sklepu gdzie gość odzyskał całą pracę mgr.

No już nie róbmy aż takiego problemu z jednego cyklu nadpisania dysku i czasu do tego potrzebnego…