Przygotowanie laptopa

Witam
Co warto zrobić po odpakowaniu nowego laptopa, w tym przypadku https://m.ceneo.pl/90282561 jakiś test matrycy czy benchmark…

Zrób sobie podstawowy test matrycy np. https://www.eizo.be/monitor-test/ (szczególnie wszystkie kolory, czy nie ma martwych pikseli), warto zobaczyć SMART dysku, jak Ci się chce zapuścić na noc test pamięci. W Lenovo Vantage ustawić ładowanie baterii do 75-80%

Jeszcze może poczekaj godzinę jakby w magazynach panował chłód 13°C lub niższy i transport w piekiełku dostawczaka trwał krótko (przypadkowo mieszkasz obok wielkiego magazynu firmy).

Usunąć crapware / zdebloatować :slight_smile:

Po co to się robi?

Podajcie parametry lub ustawienia :wink:

Tzn. :joy: prościej poproszę.

Usunąć śmieciowe oprogramowanie producenta, opcjonalnie od razu ręcznie instaluj Windows 10 20H2 lub eksperymentalnie za kilka dni 21H1 (niby to nie ptasia grypa w pliku ISO ale może mieć problem wieku dziecięcego, mimo że to już 6 latek).

Lub GNU/Linux jak lubisz.

Wprawdzie ThinkPady są zazwyczaj dość „czyste”, to w wielu modelach producenci mają zwyczaj dorzucać masę niepotrzebnych programów własnych lub firm trzecich. Jeśli są tylko zainstalowane, to pół biedy, gorzej jak wrzucają coś do autostartu lub tworzą usługi działające w tle. Bez tego system działa szybciej i sprawniej.

Przeinstalować na czysty system, bez śmieci producenta. Wywalić ukryte partycje. Przynajmniej, ja tak sobie zawsze robię.