Przygotowanie partycji dla Linuksa


(Mazix2) #1

Hej, to znów ja -.- Postanowiłem, że przed instalacją (kolejną, pfff) Linuksa, tym razem stworzę partycje /,/home i swap za pomocą GParted. Oczytałem się sporo, ale odp na moje pytania nie znalazłem. Do rzeczy: mam dysk (jeden), który w instalaotrze Visty podzieliłem na 3 partycje:

C: - 76 GB - Vista

D: - 60 GB - Pusta

E: - 50 GB - Pusta

Chciałbym partycję D: w całości przeznaczyć na linuksa (albo mint, albo ubu). I teraz pytanie: jak to zrobić w GParted? Czy muszę usunąć partycję D:, czy zmienić ją na rozszerzoną, czy jak? Albo może na niej utworzyć partycje - tylko jak, bo ona nie jest partycją rozszerzoną. Mam własnie taki dylemat - proszę o wskazówki, ponownej instalacji Visty wolałbym uniknąć, komputer jest mi potrzebny praktycznie cały czas, także nie mam czasu na zabawy z instalacją, które zajmują sporo czasu. Muszę mieć jakiś system działający 24/7 :wink: Prosze o pomoc


(kondziu jah) #2

Usuń, stwórz rozszerzoną, a na niej 3 logiczne.


(Marvin Nekromanta) #3

To jest zapewne partycja logiczna utworzona w przestrzeni partycji rozszerzonej. Musisz ją usunąć i w jej miejsce stworzyć nowe partycje.

Z tego co pamiętam Windows zazwyczaj tworzył partycje w układzie Podstawowa + Rozszerzona (na niej pozostałe partycje), ewentualnie masz 3 logiczne...

PS. http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_logiczna


(Mazix2) #4

Czy będę mógł to wszystko wykonać za pomocą GParted?


(Qba Lukaszczyk) #5

Tja.


(Mail) #6

Osobiście radzę Tobie ,żebyś skopiował na coś ważne pliki.Przy partycjach łatwo coś spieprzyć.Nigdy nie zapomnę pierwszej instalacji slacka,kiedy skasowałem cały dysk.