Przygotowanie partycji dla Linuksa

Hej, to znów ja -.- Postanowiłem, że przed instalacją (kolejną, pfff) Linuksa, tym razem stworzę partycje /,/home i swap za pomocą GParted. Oczytałem się sporo, ale odp na moje pytania nie znalazłem. Do rzeczy: mam dysk (jeden), który w instalaotrze Visty podzieliłem na 3 partycje:

C: - 76 GB - Vista

D: - 60 GB - Pusta

E: - 50 GB - Pusta

Chciałbym partycję D: w całości przeznaczyć na linuksa (albo mint, albo ubu). I teraz pytanie: jak to zrobić w GParted? Czy muszę usunąć partycję D:, czy zmienić ją na rozszerzoną, czy jak? Albo może na niej utworzyć partycje - tylko jak, bo ona nie jest partycją rozszerzoną. Mam własnie taki dylemat - proszę o wskazówki, ponownej instalacji Visty wolałbym uniknąć, komputer jest mi potrzebny praktycznie cały czas, także nie mam czasu na zabawy z instalacją, które zajmują sporo czasu. Muszę mieć jakiś system działający 24/7 :wink: Prosze o pomoc

Usuń, stwórz rozszerzoną, a na niej 3 logiczne.

To jest zapewne partycja logiczna utworzona w przestrzeni partycji rozszerzonej. Musisz ją usunąć i w jej miejsce stworzyć nowe partycje.

Z tego co pamiętam Windows zazwyczaj tworzył partycje w układzie Podstawowa + Rozszerzona (na niej pozostałe partycje), ewentualnie masz 3 logiczne…

PS. http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_logiczna

Czy będę mógł to wszystko wykonać za pomocą GParted?

Tja.

Osobiście radzę Tobie ,żebyś skopiował na coś ważne pliki.Przy partycjach łatwo coś spieprzyć.Nigdy nie zapomnę pierwszej instalacji slacka,kiedy skasowałem cały dysk.