Przygotowanie pliku pod ploter

Hej, mam do Was pytanie. Co to znaczy, że mam przygotować plik pod ploter? Z tego co wyczytałem w Google, to plik ma być w CMYK-u i zrobiony najlepiej wektorami - czy to jest ta cała magia?

A tak dokładniej, to mam napis, który ma być przygotowany pod ploter.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi :slight_smile:

Jak na ploter wycinający - to wektorowo, czcionki zamienione krzywe, nie muszą być kolory w cmyk’u bo ploter i tak tnie po wektorze on nie rozróżnia czy kolor jest w cmyk’u czy w rgb czu w kolorze pantone. Popularnym programem do projektowania i przygotowaniu pliku a nawet wycinania jest CorelDraw. Na www.dobreprogramy.pl jest CorelDraw x7 w wersji testowej na 30 dni w pełni funkcjonalny.

http://www.dobreprogramy.pl/CorelDRAW-Graphics-Suite,Program,Windows,17075.html

 

Jeżeli pod ploter drukujący to plik najlepiej przygotowac wektorowo, kolory w CMYK’u w tym samym programie lub w Adobe illustrator (są rózne grupy użytkowników które wolą/lubią ten lub drugi program).

W zależności do czego ma służyc plik z projektem wybór należy do Ciebie.

Najlepiej doprecyzować w drukarni lub w agencji reklaowej w które chcesz to wykonać jakie mają być wytyczne.

@jarodl dzięki wielkie za pomoc, dużo mi wyjaśniłeś :slight_smile:

A możesz jeszcze napisać czy wchodzą tutaj w grę jakieś spady, albo minimalne odstępy pomiędzy literkami?

Mam kupiony pakiet Adobe, więc raczej zrobię to w Illustratorze, mam nadzieję że wyjdzie.

Ja na codzień pracuje w corelu i wycinam na ploterze, nie pracuje w illustratorze i jest on mi obcy.

Owszem raz na jakiś czas cos sie importuje z Ai lub EPS do Corela i wycina.

Co drukarnia to ma inne wymagania: spady i ich wielkość, nadlewki , plik w pdf lub zamkniety eps.

W tej kwestii (druk) Ci nie pomoge.

Dopytaj u źródła gdzie będziesz wysyłał plik.

Okej, i tak dużo mi pomogłeś - dzięki! :slight_smile:

Mógłby ktoś z Was rzucić okiem czy ten plik jest poprawie przygotowany na ploter wycinający? Zapisany w pliku .EPS.

http://adobe.ly/1pxYdi2 (na górze po lewej stronie jest pobierz).

jest ok, tekst w krzywych, wektorowy 118 x 63 mm