Przygotowanie pliku z PSD na PDF drukarnia

Hej,

Mam za zadanie wydrukować plakat wielkośći A3 w drukarni. Projekt jest w PSD. 300dpi CMYK.

Znalazłem u siebie w mieście najtańszą drukarnie.

I ma ona jakieś mega dziwne kryteria co do pliku…

Zobaczcie

Jak przygotować plik do druku?

  1. Pliki PDF powinny być:

a) kompozytowe (nie rozseparowane)

b) po ostatecznych korektach tekstowych

c) wygenerowane w taki sam sposób dla danego tytułu, posiadać identyczne marginesy i format strony

d) zawierać wszystkie czcionki, najlepiej postscriptowe (embedded) lub zamienione na krzywe

e) cienkie linie i inne drobne elementy graficzne powinny być wykonane w jednym kolorze.

f) minimalny stopień pisma drukowanego jednym kolorem wynosi dla krojów jednoelementowych 5 pkt., a dla krojów dwuelementowych 7 pkt. Minimalny stopień pisma drukowanego więcej niż jednym kolorem lub w kontrze wynosi dla krojów jednoelementowych 8 pkt., a dla krojów dwuelementowych 10 pkt.

g) teksty w czarnym kolorze mają być nadrukiem (overprint)

h) niedopuszczalne jest generowanie tekstu oraz czarnej apli z czterech kolorów. W celu uzyskania większej głębi koloru czarnego w obszarach apli można dołożyć 50% cyjanu i 50% magenty.

i) zawierać strony połączone rozdziałami (nie wysyłać każdej strony osobno)

j) zawierać puste strony, jeżeli takie występują w danej produkcji

k) mieć uwzględnione właściwe marginesy

  1. Rozdzielczość zdjęć zawartych w plikach cyfrowych powinna wynosić od 220 do 300 dpi. Zdjęcia powinny być w formacie TIFF. Prosimy zapisywać zdjęcia do druku w formatach, które nie powodują utraty jakości - unikać formatów jpg, gif, bmp. Zbyt duża kompresja JPG wpływa znacząco na jakość bitmap (spadek jakości).

  2. Wszystkie elementy graficzne muszą być w przestrzeni CMYK. Praca przygotowana w RGB lub innym systemie koloru będzie automatycznie konwertowana w procesie rasteryzacji na CMYK, wynikowo może wystąpić znaczna różnica koloru w stosunku do projektu i oczekiwań (bura, wyblakła i nieciekawa kolorystyka). Dlatego ważne jest aby RGB zamienić na CMYK, na etapie projektu, a nie druku.

  3. Wszystkie kolory dodatkowe, np. systemu Pantone lub SpotColor muszą być zamienione na CMYK. Dla prac nietypowych m. in. zawierających kolory dodatkowe, konieczne jest dostarczenie próbnego pliku PDF w celu weryfikacji i indywidualnych ustaleń.

  4. Pliki do druku czarno-białego powinny być zamienione na grayscale.

  5. Używamy liniatur rastra:

a) dla papierów powlekanych będzie to 210 lpi

b) dla papierów offsetowych będzie to 170 lpi

  1. Praca powinna uwzględniać spady od 2 do 5 mm z każdej strony poza linie cięcia (minimalna wycinka między użytkami 2mm). Z uwagi na możliwość powtarzania na stronach parzystych i nieparzystych, spady powinny występować ze wszystkich stron.

  2. Ważne elementy tekstowe lub graficzne nie powinny znajdować się w odległości mniejszej niż 3 mm (najlepiej 4 mm) od linii cięcia.

  3. Przygotowując projekt w CorelDraw prosimy o ograniczenia w stosowaniu efektów jak soczewki (lens), cienie, czy przezroczystości. Elementy te bardzo często (nie zawsze) po rasteryzacji tworzą niepożądane efekty, np. niezamierzony kolor cienia, “zniknięcie” obrazu pod przezroczystością, a w skrajnych przypadkach całkowite “rozsypanie” się projektu.

Jeśli używano efektów w CorelDraw to przed wysłaniem pliku wszystkie obiekty z efektami prosimy o zamianę na bitmapę 300 DPI CMYK, poprawi to nie tylko wygląd ale również zmniejszy i uprości plik wynikowy.

Jak sobie dać radę aby plakat wyszedł bez żadnych problemów?

Jakieś głupoty. PDF to jest PDF. Co ma do tego CMYK czy RGB. To nie jest plik grafiki rastrowej. Tu chodzi raczej jak dajesz plik z Corela lub photoshopa to musi być spłaszczony. ZMIEŃ DRUKARNIĘ !!

dzieki

A według mnie to drukarnia która poważnie podchodzi do sprawy i unika w ten sposób niepotrzebnych spraw reklamacyjnych. Dla laika to o czym piszą to może i czarna magia ale dla kogoś kto jest prawdziwym grafikiem lub składaczem, lub pracował w drukarni wszystko jest całkowicie jasne i jak najbardziej pomaga w uniknięciu zadawania zbędnych pytań typu “jak wam to przygotować” żeby się nie posypało na etapie świecenia płyt (czy już teraz druku laserowego), druku na maszynie czy cięcia na gilotynie, a potem (przykładowo) zszywaniu. Bardzo dobra drukarnia.

no właśnie… jest to zbyt skomplikowane… Ja nie mam czasu aby się bawić w “małego drukarza”. Jednak pdf jest dość popularnym formatem w drukarni.

Znalazłem inną drukarnie i na nia się zdecyduje ze względu na atrakcyjną ofertę. Tylko nie wiem co z tym zapisane na pdf… na stronie pisze tak:

http://www.multipress.com.pl/index.php? … d_tekstu=8

W sumie to nie wiem o czym oni piszą… Plik jest w PSD. ma 300dpi CMYK jest to tylko jedna strona (jedna całą zadrukowana druga czysta)

To wcale nie jest zbyt skomplikowane jak to napisałeś. To zwyczajnie są podstawowe parametry i ustalenia niezbędne do uzyskania prawidłowego efektu. Czy jak zamawiasz u malarza pokojowego usługę pomalowania mieszkania to mówisz, że “ma być na zielono” czy ustalasz konkrety w stylu: jaki to ma być odcień, czy sufit tez na zielono, czy ty zasłaniasz folią czy on, jak on to za ile, czy ma malować pędzlem czy sprayem i na nic nie zwracać uwagi? Czy tez nie masz czasu bawić się w “małego malarza”? Skoro się zabrałeś za “drukowanie” musisz poznać podstawowe pojęcia i albo plik właściwie przygotujesz ty albo odpłatnie drukarnia.

Zajrzyj TU: http://www.poligraf.com.pl/informacje.php?kat=39&art=84

Oraz TU: http://wprost.pl/F/reklama/wprost_specy … niczna.pdf

Powinno ci to trochę wyjaśnić co i jak.

Coś tam poczytałem… jest to tylko txt. Ale ja potrzebuje konkretnie ustaw to zwiększ tamto… Nic takiego w linkach nie zauważyłem

Dodane 17.11.2011 (Cz) 21:20

Dodam, że będzie to druk cyfrowy … naczytałem się, że wtedy bez problemu można dać plik w pdf

dzięki za dobre info

Tak jak pisałem. Jeżeli dajesz plik z Photoshopa albo Corela to to co jest napisane jest OK i uważam że drukarnia ma rację. Ale Ty napisałeś (z twojej kopi instrukcji) wynika że to dotyczy plików PDF. A wtedy to jak mówiłem jest to głupota. I albo Ty źle przekopiowałeś albo z drukarnią coś nie tak. Tylko jeszcze jedna uwaga (bo coś się na tym znam). Jeżeli robisz plik PDF np z Photoschopa do druku to tez są pewne zasady, bo wydruk może Ci wyjść w niewłaściwych kolorach. Przy PDF drukarnia nie ustawia parametrów tylko puszcza na automacie. Najlepiej przed daniem do wydruku w drukarni wydrukuj ten obrazek na jakiejś dobrej drukarce atramentowej w formacie np 10x15 cm. Zobaczysz przynajmniej jak to wygląda.

Weż chłopie zmien drukarnie… bo maja kilka niepotrzebnych wogole rzeczy… fakt chca uzyskac super jakosc przez te ich wymagania, ale zabijaja tym klienta… serdecznie polecam… http://allegro.pl/plakat-z-twojego-zdje … 81620.html dobry plakat w odpowiednim rozmiarze i dobry dpi… oddawałem im nie raz w DPI 72 albo 300 i w dokladnym rozmiarze projektowane, uzyskasz super efekt

“Zabijają tym klienta” … chciałeś chyba powiedzieć domorosłych grafików z kradzionym Photoshopem. Profesjonaliści wiedzą dokładnie o co w tym wszystkim chodzi. I wierz mi, drukarnia zarobi więcej na tych którzy zostali i drukują profesjonalnie w dużych ilościach niż na tych którzy myślą że jak zamówili 500 plakatów w A3 to są nie wiadomo jak niesamowitym klientem. Ale jeśli komuś nie odpowiada, ktoś się nie orientuje to przygotowanie pracy może zostawić specjalistom z drukarni oczywiście odpłatnie. No i żadne z tych wymagań o których pisze drukarnia nie jest niepotrzebne. Życzę powodzenia przy wydruku małej czcionki lub apli złożonej z 4 kolorów, lub cięcia na gilotynie bez naddatków itp, itd.

Zgodzę się z Miszkurka2000 w 100%, nie wiem, co dziwnego jest w wymogach drukarni podanych na początku. Normalne wymagania na offset. Co do zakupów na allegro, nie będę się wypowiadał… kto zamawiał ten wie… zawalone terminy, niezgodna kolorystyka. Jaki produkt przekazujemy klientowi końcowemu świadczy o dbałości i rzetelności naszej firmy.

Dodane 19.11.2011 (So) 17:01

ja również “Zgodzę się z Miszkurka2000 w 100%”

podane przez drukarnię wytyczne mają na celu uzyskanie jak najlepszego efektu wydruku i bezproblemowe drukowanie pracy;

to oznacza, że goście dobrze wiedzą co robią i do takiej drukarni właśnie należy się udać, a nie zmieniać ją na inną

ale nie ma przymusu, w innej drukarni źle przygotowany plik zostanie odrzucony i autor będzie poprawiał (tracąc czas) albo zrobi to ktoś z dtp w drukarni za dodatkową opłatą – tak więc dla własnej oszczędności czasu i kasy warto się stosować do wytycznych, zwłaszcza że są one prawie takie same we wszystkich drukarniach (różnice wynikają z technologii druku itp.)

dtp zajmuję się już kilkanaście lat i sporo niby gotowych plików poprawiałem, żeby nadawały się do druku, bo robili je tacy “fachowcy” jak niekórzy tutaj powyżej