Przypisanie na stałe adresu ip VPN dla klienta

Cześć, czy jest możliwość zdefiniowana jednego z adresów w puli dla konkretnego użytkownika Windows logującego się do sieci VPN?

 

Cała sieć jest bardzo prosta mamy:

  1. Serwer ze skonfigurowaną siecią VPN i statyczną pulą adresów z przystawki Routing i Dostęp zdalny, serwer zawsze otrzymuje 1.1

  2. Komputery klienckie z ustawionym zadaniem uruchamiającym VPN w momencie logowania się użytkownika do Windows (głównie XPki)

 

Jedyna bolączka jaka się pojawiła to różne adresy, nigdy ten sam komputer kliencki nie otrzymał tego samego adresu VPN, czyli:

  • zalogowany wczoraj ma 1.2

  • zalogowany dziś ma 1.3

  • zalogowany jutro będzie miał 1.2 lub 1.4 lub 1.20 (nawet jeśli ten z dnia poprzedniego jest niezajęty przez inny)

 

Macie pomysł co z tym fantem zrobić? A może jest możliwość połączenia się do serwera po jego nazwie zamiast adresie 1.1 tak jak to bywa w przypadku sieci bez VPN?

 

LINK DO PORADNIKA.

Ale co mi z konfiguracji VPN`a na routerze jak ja mam bezpośrednio na serwerze Win2012? Jedyna operacja na routerze to było przepuszczenie portów PPTP, L2TP

Przeważnie w VPN adresy nie są przypisywane przez DHCP, z Windowsami nie mam zbyt dużej styczności, więc nie bardzo się orientuję czy tak się da, z tego co kojarzę to pulę ustawiasz w roli serwera VPN, ale zobacz czy da się przypisać adresy z DHCP.