Przyporządkowanie litery C partycji systemowej

Mam na dysku dwa systemy XP i 7, XP używam do diagnostyki samochodowej i programów, którę maja problemy z Win 7 64bit. Dysk mam podzielony na partycje:

1 - XP

2 - 7

3 - Magazyn

4 - jakaś partycja, którą jakiś system wykorzystuje chyba system 7, bo na nim ta partycja jest ukryta a na XP widoczna i wynosi ok. 100MB

  1. Czy reinstalując XP zawszę będę musiał reinstalować również 7? Zrobiłem reinstal XP i włącza się tylko XP. Da się to jakoś obejść?

  2. XP po instalacji pojawia się na dysku D, C to ta partycja 100MB, przez takie oznaczenie partycji mam problemy z instalacją programów, bo nie zawsze działaja, bo mają ścieżkę D:…

Jak przypisać XP numer C? a 7 D?

Wchodząc na XP prawy mój komputer > zarządzaj > magazyn > zarządzaj dyskami i klikając tam zmień literę dysku nie mogę tego wykonać.

Na obecną chwilę skasowałem tą partycję 100MB i partycje 7 i utworzyłem z tego jedną E i zainstalowałem ponownie XP i nadal XP występuję pod literą D. Mam teraz 3 partycje D: XP, F: Magazyn; E.

Co mam zrobić żeby porządek z tymi partycjami zrobić?

Włóż płytę z Windowsem 7, zbootuj z napędu DVD, i wybierz tryb naprawy (czy coś w ten deseń). Instalator powinien wykryć siódemkę na partycji i zainstalować bootloader tak, że będziesz mógł wybrać między Win XP a 7. A przynajmniej tak powinno być w teorii.

Ponownie wykonać reinstalację systemu Windows XP, ale z usunięciem spod instalatora obecnej partycji systemowej oraz ewentualnie każdej innej z literą C. Wszystko w oknie instalatora. Następnie utworzyć, również w instalatorze, nową partycję pod system tak, aby przyjęła ona literę C. Tę partycję C wybrać (zaznaczyć) do zainstalowania systemu, potem sformatowania (też w instalatorze) i kontynuowania instalacji.

A w żadnym programie nie da rady zmienić tej litery partycji XP?

Dlatego też proszę, korzystając z przycisku zmien.gif

W przeciwnym razie, temat trafi do kosza.

Spod instalatora nie da rady tego zrobić ponieważ partycja Magazyn przyjęła literę C a tam mam dane i nie mogę jej ruszyć zatem jakieś nowe pomysły?

No, to klasyczny pat! Nic, tylko zrzucać zawartość “magazynu” na inną partycję, nowo utworzoną lub np. istniejącą “E”, bądź w ogóle na inne nośniki i urządzać dysk od nowa.

Czego urządzać dysk od nowa. Kolega Poraj , rozwiązanie napisał w pierwszej części swojego ostatniego postu. Czyli z kopiować z klonować zawartość partycji c na inną nową wydzieloną jak jest miejsce. Czy inne nośniki jak napisał. A potem instalując XP na C nie usuwając jej co najwyżej formatując wcześniej jakby były kłopoty z instalacją. I potem instalacja Win 7 jak usunął.

Niepotrzebny Ci żaden program, nie możesz zmienić litery dysku, bo jest ona zajęta, musisz obecną partycję C zmienić na inną i dopiero partycję D zamieniasz na C.

Jeśli masz Windows XP na licencji BOX, to możesz zainstalować go na wirtualnej maszynie i tam uruchamiać aplikacje, które są Ci potrzebne, unikniesz wtedy problemów z partycjonowaniem.

No to jestem w czarnej … bo nie mam “gdzie i czym” przerzucić 400GB, a jest to wymagane w przypadku tej operacji by zmienić literę partycji.

A jak wygląda to z tą virtualna maszyną? Tą maszynę odpalam na 7 i otwiera mi się okno z XP tak? Chyba to rozwiązanie byloby dużo lepsze niż trzy partycje na jedym dysku w dodatku na dwóch systemy.

W wolnej chwili to sprawdzę.

Tak, dokładnie tak to wygląda. Tylko jak wspomniałem, najlepiej mieć Windowsa na licencji BOX, bo OEMa nie możesz przenieść na inną maszynę, a tak traktowana jest wirtualna maszyna, druga sprawa, system aktywowany na fizycznym sprzęcie może nie aktywować się na wirtualnym. System traktuje maszynę wirtualną jak fizyczny sprzęt.

Box mam XP. Czyli odpalając wirtualną maszynę instaluję na niej XP czy odpalając ją już będę miał na niej XP? Ta wirtualna maszyna nie nazywa się czasem XP mode?

Twoim zdaniem z tą wirtualną maszyną rozwiązanie jest lepsze od dwóch systemów na różnych partycjach, jakie minusy ma to rozwiązanie? Pytam, bo chyba taka maszyna wirtualna zużywa dużo RAMU i nie wiem czy to będzie komfortowa obsługa.

Nie, system będziesz musiał zainstalować na wirtualnej maszynie, np. VirtualBox czy VMWare Player/Workstatation (te programy są darmowe tylko dla celów prywatnych, jedynie VirtualBox OSE można wykorzystać komercyjnie, ale bez wsparcia dla USB i paru innych rzeczy) lub innym tego typu oprogramowaniu.

Nie pamiętam szczegółów technicznych, ale XP mode jest czymś w rodzaju Windows XP uruchomionego w wirtualnej maszynie (Virtual PC), który ma tylko uruchamiać aplikacje, działające pod tym systemem, a nie działające natywnie na Windows 7.

Niekoniecznie musi być lepsze, ale może być wygodniejsze, masz mniejszy bałagan z partycjami, systemy mogą działać równolegle itp. Głównym minusem tego rozwiązania może być to, że w twoim przypadku nie będziesz mógł skorzystać z darmowej wersji takiego oprogramowania, chyba że skorzystasz jak pisałem z VirtualBox OSE lub Qemu czy KVM (te ostatnie działa tylko pod Linuksem). Co do obciążenia, to zależy od twojego sprzętu, na pewno zwiększy się użycie procesora i RAMu, sam XP nie ma dużych wymagań, testowałem kiedyś XP na moim laptopie bez sprzętowego wsparcia dla wirtualizacji ze strony procesora i działało to całkiem znośnie, jeśli aplikacje, których używasz nie mają dużych wymagań, to powinno to działać raczej dobrze. Zresztą zawsze możesz to najpierw przetestować, zanim zaczniesz korzystać z takiego rozwiązania na co dzień.

Fakt na wirtualnej maszynie można podziałać i sprawdzić czy będzie wystarczające do uruchamianych programów. Jakby nie było wystarczające zadowalające to zostając przy utworzeniu partycji o literze C dla XP. Należy sprawdzić czy partycja C czasem nie jest partycją aktywną. Jak nie a jest tylko partycją zwykłą magazynową to nie powinno być problemów ze zmianą litery partycji. Dalsze działanie ma sens o ile autor już nie zainstalował Win 7 i przygotowuje się do sprawdzenia wirtualnej maszyny. Więc jak ma tylko działający jeden system XP na D po spełnieniu że C nie jest partycją aktywną i powiązania że są pliki rozruchowe. To chyba nie powinno być problemu żeby zmienić literę partycji C na inną z pod działającego systemu z D przez zarządzanie dyskami. Jak wyjdzie to zmiana litery partycji D na C można spróbować jeśli wykorzystujemy instalator przez konsolę i diskpart może najpierw z formatować D a potem próba zmiany w diskpart mając fokus na D i komenda: assign letter= C i potem dokonać instalacji XP na C.

Z chwili pisania postu miałem już XP i 7.

Zainstalowałem VirtualBox od oracle na siódemce lecz mam problemy aby dysk usb ta maszyna mi wykryła. Przez to na XP nie mogę przerzucić żadnych plików, sterowników czy też programów. Z płyt korzystanie - średnio to widzę. Pierwsze odczucia co do tej maszyny to trochę można się pogubić w tych dwóch systemach, chyba lepsze rozwiązanie jest z dwoma partycjami.

Musisz doinstalować Guest Additions oraz VirtualBox Extensions.

Po zainstalowaniu Guest Additions powinno mi już chyba chodzić? Mam zainstalowane guest additions, na xp koło zegara mam ikonkę ale nadal usb nie ma ani nie mogę skopiować niż z 7 na maszyna i na odwrót a chyba powinno się dać.