Przyrostowe kopie zapasowe na CD

Chciałem móc dokonywać przyrostowych kopii zapasowych na CD. Problem jest taki, że mam dużo płyt, a tylko jeden czytnik z funkcją wypalania. Czy jest jakieś rozwiązanie? Słyszałem, że Timeshift może być rozwiązaniem. Jak się sprawuje w tej roli?

Nie do końca rozumiem pytanie, ale generalnie kopie na CD to raczej słabe rozwiązanie. Nie jest to zbyt trwały nośnik.
Nie lepiej kupić np. 4TB dysk na USB? W miarę sensowny da radę już kupić za 300zł.
Dobrym rozwiązeniem jest też NAS, ewentualnie backup chmurowy (jeśli nie liczysz ilości danych w terabajtach).

Nie jestem fanem Timeshifta, raz przywrócił dane, ale nie wszystkie, nic się nie stało bo kopia była testowa oprócz „zwykłego” backupu.

Od lat jako jedno z rozwiązań stosuję skrypt rdiff-backup odpalany z systemd, wszystko leci na zamontowany zasób NFS, ale może to być nawet inny katalog. Potem możesz wypalić do na CD…

Tyle tak jak pisał poprzednik, płyty średnio się do tego nadają na backupy, wcześniej czy później będzie problem z ich odczytaniem, mnie już kilka nie udało się odczytać, a dane na mechanicznych HDD są nietknięte.

I jak poprzednik proponuję zakup NAS-a, np. ostatnio na OLX widziałem Odroida z LAN i USB, gdzie da się włożyć zwykły HDD 3,5 cala. Stawiasz na tym Debiana na arm-y, czyli Armbiana i masz co dusza zapragnie Sambę, NFS, FTP. Ba możesz postawić na tym OMV. Zatrudniasz rdiff-backup i wysyłasz do NAS-a. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze kopii w trzecim miejscu, np. na dysku USB lub w chmurze, to już zależy od tego, jak oszacujesz sobie ryzyko potencjalnej utraty danych.

Ok. A jak tar sprawdza, czy pliki zostały dodane do archiwum, skoro podajemy parametr --listed-incremental? Jeżeli robi to na sumach kontrolnych, to może powstać kolizja - przynajmniej tak myślę, więc jest konieczność porównania pliku bajt-po-bajcie. Rozpakowuje archiwum, czy bierze pod uwagę timestamp, albo coś innego?

Pytanie wzięło się z: https://linuxconfig.org/how-to-create-incremental-and-differential-backups-with-tar .

Niby bazuje na samej dacie modyfikacji: https://www.geeksforgeeks.org/create-incremental-backup-in-linux-using-tar/

Czyli jak często pada data to lepiej na tym nie polegać (brak nowej baterii CMOS i Internetu na stałe po zaniku zasilania).

Dzięki!
Spróbuję na płytkach. Chodzi o to, że mam dysk Segate, gdzie robię backup, ale przydałoby się jeszcze jedno miejsce - przezorny zawsze ubezpieczony. Najwyżej kupię kiedyś jeszcze jeden dysk, ale pewnie rodzina będzie krzywo patrzeć.

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.