Przyspieszanie netbooka za pomocą karty SD

Witam, posiadam netbook Nokia Booklet 3G, postanowiłem wyposażyć go w system windows 8, oraz przyspieszyć za pomocą karty SD.

Wyszukałem bardzo dobry sposób:

http://d-serious.pl/forum/showthread.php?tid=3988

Na kartę wydać mogę ok 100zł, tak więc zastanawiam się nad:

http://allegro.pl/karta-sandisk-extreme … 62239.html lub http://allegro.pl/sandisk-sdhc-16gb-ext … 47275.html.

Co będzie odpowiedniejsze? Na początku zamierzałem kupić 16GB, z czego 4-8 przeznaczyć na zainstalowanie podstawowych programów typu: aqq, firefox, opera, skype oraz odtwarzacz filmów. Resztę zostawić do systemu, aby sobie szybciej pracował. Jednak może wybór szybszej, jednak 8GB karty będzie lepszy? Wyżej wymienione programy także powinny się zainstalować.

Dla funkcji ReadyBoost im lepsze parametry odczytu/zapisu karty tym jest lepiej - ale obie te pamięci spełniają kryteria ponad wymagania, także brałbym większą i przy okazji tańszą. Na tą funkcje przeznacz nie więcej niż 1-2GB (ale jak widać ludzie eksperymentują) - ponoć najlepszym stosunkiem ReadyBoost/RAM jest 1:1 nie większy jak 2.5:1 , w Menedżer urządzeń > Flash > Właściwości >Zasady możesz zaznaczyć “Włącz buforowanie zapisu na dysku”. Pamiętaj o tym że nie można jej wyciągać podczas pracy

Skoro na ReadyBoost najwięcej należy dać 2.5GB (posiadam 1GB ramu), to może lepiej wybrać jednak jak najszybszą kartę? Pewnie odczyt/zapis z niej będzie szybszy, przez co komputer szybciej pójdzie. Pozostałe GB spokojnie wystarczą na zainstalowanie aplikacji na karcie pamięci. W sumie to jeśli kupiłbym 16GB, to nawet system z podstawowymi aplikacjami można na niej podstawić, a wszystko inne na dysku.

Chyba trochę się zapędziłem… :slight_smile: Mogę kupić także kartę 8GB z prędkością w/w 16GB, wtedy wyjdzie taniej… Jednak nie ukrywam że zależy mi na jak największym zwiększeniu wydajności netbooka.

Wymagania ReadyBoost to :

Także jaką kupisz to zależy od Ciebie - oczywiście lepiej - więcej/szybciej/taniej :wink:

Nie jestem pewien czy to jest wykonalne, a 16 GB to było by mało, szybko by się zapełniło(aktualizacje/rozrost folderu winsxs itp , a do tego np hibernacja i przywracanie systemu )

Właśnie chciałbym zapytać kogoś obeznanego jaka jest proporcja szybciej/więcej. Ceny są powiedzmy podobne, tyle że jedna jest raz większa, a jedna raz szybsza. Co zniesie lepiej mój netbook?

Dwa razy większa, dwa razy szybsza :slight_smile:

Ja osobiście postawiłbym na szybkość i komfort pracy. Jeśli wystarcza Ci 8GB to bierz tyle, myślę, że ważniejsza jest prędkość odczyt/zapis.

Czyli obecnie dwoje ludzi i dwie rożne opinie. :slight_smile: Może miał ktoś większe doświadczenie z takim zabiegami?

Problem jest taki że ciężko znaleźć jakieś rzetelne testy z prawdziwego zdarzenia, w których brany by był pod uwagę wpływ pamięci dużo szybszych od zalecanych szybkości dla ReadyBoost. Teoretycznie szybszy odczyt/zapis = wszystko śmiga proporcjonalnie szybciej. W każdym bądź razie na pewno odczujesz szybszy start systemu, bo do RB przenoszone są dane Prefetch, czy ogólna wydajność wzrośnie ?, ciężko wyczuć - ale poprawa powinna być zauważalna, nie wiadomo jakich cudów nie ma co się spodziewać - bo to tylko pewien “trik”, a i Twój sprzęt ogólnie jest jaki jest :wink: