Przyspieszanie netbooka za pomocą karty SD

(MeonXT) #1

Witam, posiadam netbook Nokia Booklet 3G, postanowiłem wyposażyć go w system windows 8, oraz przyspieszyć za pomocą karty SD.

Wyszukałem bardzo dobry sposób:

http://d-serious.pl/forum/showthread.php?tid=3988

Na kartę wydać mogę ok 100zł, tak więc zastanawiam się nad:

http://allegro.pl/karta-sandisk-extreme ... 62239.html lub http://allegro.pl/sandisk-sdhc-16gb-ext ... 47275.html.

Co będzie odpowiedniejsze? Na początku zamierzałem kupić 16GB, z czego 4-8 przeznaczyć na zainstalowanie podstawowych programów typu: aqq, firefox, opera, skype oraz odtwarzacz filmów. Resztę zostawić do systemu, aby sobie szybciej pracował. Jednak może wybór szybszej, jednak 8GB karty będzie lepszy? Wyżej wymienione programy także powinny się zainstalować.

(Łukash) #2

Dla funkcji ReadyBoost im lepsze parametry odczytu/zapisu karty tym jest lepiej - ale obie te pamięci spełniają kryteria ponad wymagania, także brałbym większą i przy okazji tańszą. Na tą funkcje przeznacz nie więcej niż 1-2GB (ale jak widać ludzie eksperymentują) - ponoć najlepszym stosunkiem ReadyBoost/RAM jest 1:1 nie większy jak 2.5:1 , w Menedżer urządzeń > Flash > Właściwości >Zasady możesz zaznaczyć "Włącz buforowanie zapisu na dysku". Pamiętaj o tym że nie można jej wyciągać podczas pracy

(MeonXT) #3

Skoro na ReadyBoost najwięcej należy dać 2.5GB (posiadam 1GB ramu), to może lepiej wybrać jednak jak najszybszą kartę? Pewnie odczyt/zapis z niej będzie szybszy, przez co komputer szybciej pójdzie. Pozostałe GB spokojnie wystarczą na zainstalowanie aplikacji na karcie pamięci. W sumie to jeśli kupiłbym 16GB, to nawet system z podstawowymi aplikacjami można na niej podstawić, a wszystko inne na dysku.

Chyba trochę się zapędziłem.. :slight_smile: Mogę kupić także kartę 8GB z prędkością w/w 16GB, wtedy wyjdzie taniej.. Jednak nie ukrywam że zależy mi na jak największym zwiększeniu wydajności netbooka.

(Łukash) #4

Wymagania ReadyBoost to :

Także jaką kupisz to zależy od Ciebie - oczywiście lepiej - więcej/szybciej/taniej :wink:

Nie jestem pewien czy to jest wykonalne, a 16 GB to było by mało, szybko by się zapełniło(aktualizacje/rozrost folderu winsxs itp , a do tego np hibernacja i przywracanie systemu )

(MeonXT) #5

Właśnie chciałbym zapytać kogoś obeznanego jaka jest proporcja szybciej/więcej. Ceny są powiedzmy podobne, tyle że jedna jest raz większa, a jedna raz szybsza. Co zniesie lepiej mój netbook?

(Pawel33303) #6

Dwa razy większa, dwa razy szybsza :slight_smile:

Ja osobiście postawiłbym na szybkość i komfort pracy. Jeśli wystarcza Ci 8GB to bierz tyle, myślę, że ważniejsza jest prędkość odczyt/zapis.

(MeonXT) #7

Czyli obecnie dwoje ludzi i dwie rożne opinie. :slight_smile: Może miał ktoś większe doświadczenie z takim zabiegami?

(Łukash) #8

Problem jest taki że ciężko znaleźć jakieś rzetelne testy z prawdziwego zdarzenia, w których brany by był pod uwagę wpływ pamięci dużo szybszych od zalecanych szybkości dla ReadyBoost. Teoretycznie szybszy odczyt/zapis = wszystko śmiga proporcjonalnie szybciej. W każdym bądź razie na pewno odczujesz szybszy start systemu, bo do RB przenoszone są dane Prefetch, czy ogólna wydajność wzrośnie ?, ciężko wyczuć - ale poprawa powinna być zauważalna, nie wiadomo jakich cudów nie ma co się spodziewać - bo to tylko pewien "trik", a i Twój sprzęt ogólnie jest jaki jest :wink: