Przyspieszanie pracy komputera

Cześć. Chciałbym sobie coś podkręcić w komputerze, tylko nie mam pojęcia jak to zrobić. Chciałbym, żeby niektóre gry mi chodziły, bo są takie, które powinny, a nie chodzą. Moja konfiguracja to: 128mb karta graficzna, procek 1,8, ram 1,5 giga. Może ktoś mi powie, jak się za to zabrać?? Dam pare screenów z Everesta, może się przydadzą. Aha i jeszcze przy okazji chciałbym się zapytać, czy mam dobra napięcia. Oto screeny przy (może niezbyt intensywnej) pracy komputera: http://img4.imageshack.us/my.php?image=beztytuucyb.png , http://img510.imageshack.us/my.php?imag … tuuehm.png , http://img510.imageshack.us/my.php?imag … tuujtt.png . Aha i jeszcze się chciałem spytać, czy wynik 989 kbps download i 965 kbps upload to dobry wynik jak dla neta 1 mega??

na początek przeczytaj to:

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=177-2

grafikę podkręcisz programem ATI Tools

Dobrze, a prostszego sposobu nie ma?? Bo kompletnie nie wiem o co tam chodzi. Takie jakieś zagmatwane.

no niestety nie ma, przykro mi, ale przynajmniej spróbuj podkręcić grafikę

Mogę przetłumaczyć na polski:

Nie opłaca się podkręcać tego sprzętu, zapewne ma już parę latek :slight_smile: Moim zdaniem nie wyciśniesz więcej niż 200mhz na procesorze, na grafie pewnie też nie będzie wesoło. Dla przykładu bawiłem się starym kompem (jeszcze starszy) i procesor podkręciłem o 96mhz, gry jak nie chodziły tak dalej nie chodziły, ale był to dla niego taki wycisk, że zaczęły się BSOD’y (Blue screen od death). Możesz tylko skrócić żywotność, a wynik nie będzie zbytnio widoczny. A skoro mało czytałeś o samym podkręcaniu, to możesz łatwo przesadzić. Decyzja jednak zależy do Ciebie :smiley:

Aby chodziły Ci gry, które powinny (najlepiej podaj jakie):

-Zainstaluj do nich wszystkie łatki

-Posprzątaj system i rejestr za pomocą Ccleaner’a.

-Zastosuj się do tego - viewtopic.php?f=7&t=76580

Jak to nie pomoże to format i:

-Zainstaluj płytę główną (czyt. chipset)

-Sterowniki od karty sieciowej

-Sterowniki od karty graficznej

-DirectX (taki jaki obsługuje Twoja karta)

-Zainstaluj tą grę i sprawdź

I przeczyść jeszcze w środku komputer z kurzu. Jak to nie pomoże to raczej coś nie tak.

A i jak ten program sobie działał, to się nagle zrobiło tak, jak tutaj opisuje: viewtopic.php?f=2&t=320237&p=2108145#p2108145 . Z tym wyjątkiem, że przed tym wszystko scieło się na jakieś pół sekundy i komputer wydał taki sygnał jak przy włączaniu (i nie grałem w wowa). To się stało, gdy wziełem “find max core”. Na początku szło dobrze, ale jak na chwile wyszedłem do kuchni i wróciłem, monitor był zgaszony. Nie mam pojęcia, przy jakiej wartości się zatrzymało. Wiem, że komputer się zaciął i wydał odgłos, bo jak włączyłem komputer, to pisało, że błąd wystoąpił przy 370 Core. Ale jak włączyłem program i wzięłem na 350 to stało się to samo. Aha i komputer po zgaśnięciu monitora dalej pracował (wim to, bo muzyka dalej leciała i były odgłosy z gg).

Wchodzisz do biosu szukasz zakładki w której możesz zablokować taktowanie szyny AGP lub PCI i taktowanie pamięci RAM następnie podnieść taktowanie zegara FSB, podnosisz po 5 mghz i testujesz np.odpalasz grę i monitorujesz temperaturę procka programem np aida32. Jak zaczyna sie coś rypać to zwiększasz napięcie CPU też w biosie(CPU Voltage control)o jak najmniejszą wartość i dalej testujesz i znów podnosisz FSB i znów testujesz itd.

Czyli niestety potwierdzają się moje słowa

To znaczy, że nic nie podkręce, skoro w Evereście pisze, że efektywna częstotliwość to 400, a karta wysiada przy 300?? Aha i moje sterowniki to: Sterownik karty sieciowej (bo jest pod Viste i bez tego nie pójdzie), od karty dźwiękowej (też nie dzieła bez sterów) i od USB. Więcej sterowników nie mam zainstalowanych i nigdy nie miałem. A i napięcia i prędkość neta dobre??

Być może w Evereście pokazuje błąd, nie masz sterowników, skąd ma wiedzieć jaką masz grafe :wink: ? Zainstaluj sterowniki do karty graficznej ze strony producenta. Wydaje mi się, że będą to jakieś stare (nie bierz najnowszych i patrz, które obsługują twoją kartę w spisie).

Druga sprawa tyczy się sterowników od płyty głównej (czyt. chipsetu). Niestety, bez względu na to jaki system musisz mieć zainstalowany chipset. Bez tego nie podkręcisz nic, możesz tylko popsuć płytę główną/kartę graficzną.

To mógł by mi ktoś doradzić jakie sterowniki?? To tak: Płyta główna: Gigabyte GA-7VT600P-RZ©

Grafa: RADEON 9200 PRO Family (Microsoft Corporation). Dlatego proszę o podanie sterowników, bo zeszłym razem musiałem formatować komputer po zainstalowaniu sterów do grafy.

http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx - wybierasz system operacyjny, serię, model karty graficznej i pobierasz :slight_smile:

I mi wyskoczył błąd: “Zero Display Service Error” czy coś takiego. I co z tym można zrobić?? Może ta karta jest naprawdę jakaś rombnięta?! A do tego chipsetu to nie mogę nigdzie znaleźć. Pomoże ktoś??

Ja Ciebie nie rozumiem. Przecież jak stawiasz Windowsa na nogi, to pierwszą rzeczą jest zainstalowanie z oryginalnej płyty chipsetu. Bez tego ani rusz. Nie masz CD z bajerami od płyty głównej? Jak nie masz to na stronie producenta płyty głównej wybierasz model i wszystko elegancko ;]

BTW: Wiedziałem, że będą problemy z podkręcaniem… Za stary sprzęt, za mała wiedza użytkownika :wink:

BTW2: ZAWSZE jak instalujesz nowe sterowniki od grafy musisz usunąć stare.

Ale ja nigdy NIE MIAŁEM na tym Wine, co teraz mam sterów do karty. TYLKO Directx. A na płycie z Gigabyte mam takie cusie: http://img21.imageshack.us/my.php?image=beztytuuxwd.png i co dalej?? A i chciałem sobie podkręcić procesor gdzieś do 2,4 bo jedna fajna gra tyle potrzebuje. Dało by rade??

No chyba musisz kliknąć GO…

A ja chciałbym mieć 5ghz bo Crysis tyle potrzebuje :wink: Procesor pewnie AMD Athlon 2000+? Nie da rady. Jak podkręcisz do 2ghz to będzie dobrze i to nie wiadomo czy nie będzie bluescreenów, a i tak jak sie tym nie interesujesz/nie znasz to prędzej sobie popsujesz sprzęt. Dopiero od Pentium4 jako tako szło podkręcać, jednak były to duże grzałki… (choć rekord to 8ghz xD)

Sądząc po wieku komputera, nie czyściłeś w środku obudowy, zasilacz pewnie no name, pewnie i tak się dość mocno grzeje. Możesz zapomnieć. Tak jak JUŻ PISAŁEM:

Grzać się chyba nie grzeje, bo temperatury w stersie (jak jest włączona gra i muza) to: proc:51, graf:30, dysk:31, płytka:36. A zasilacz to żaden no name, tylko: Codegen 350w. Obudowa jest cały czas bez jednej ścianki i czyszczę ją mw. co tydzień. Pasta na procku ma rok i jeszcze nie jest twarda. I procek to AMD Sempron, 1833 MHz (11 x 167) 2600+. Więc nie wiem o co chodzi. Tylko po prostu chciałem do tej gry, bo inne wymagania się zgadzają.

“Codegen żaden no name” - polecam tą lekturkę. Zwróć uwagę na “Gdy z overclockingiem kombinujesz kupując codegena się zaminowujesz”

Czemu mnie nie słuchasz, tylko upierasz się? Komputera sprzed ~5 - 6lat nie podkręca się do jednej gierki, tym bardziej jak jesteś niedoświadczony. I tak, i tak zanim tą grę przejdziesz prędzej, czy później zjara ci się procesor, zasilacz (który może pociągnąć za sobą również płytę główną, grafikę itp.). Po podkręceniu i tak nie będzie na tyle wydajny (pewnie grafika też nie do tej gry, sam procesor nie obsługuje kilku instrukcji, ma mało pamięci cache i po prostu jest stary) żebyś komfortowo pograł.

AMD Sempron - jak podkręcisz 200mhz jesteś wielki :wink:

BTW: Mój stary AMD (co prawda 1-szy Duron 800mhz) jak podkręciłem go o “tylko” 96 mhz (dalej nie szło), to zaraz odkręciłem. Wynik? Blue Screeny (nawet przy standardowym taktowaniu).

Ok. Gra mi chodzi, nie wiem jakim cudem, ale dzięx za wyjaśnienie. Może te stery od karty coś zmieniły. Thx za pomoc. :smiley: