Przyśpieszanie systemu

Witam

Od 3 lat mam Asusa K50IN z systemem Windows 7 Home Premium. Wziąłem się za robienie porządku w systemie. W jak do tej pory wykorzystałem narzędzie Oczyszczanie dysku i Defragmentator dysku, poza tym usunąłem ciasteczka.Te funkcje trochę pomogły. Zastanawiam się nad podjęciem kolejnych działań, takich jak:

A. oczyszczenie dysku i rejestru przy pomocy programu CCleaner

B. usunięcie plików z folderu C:\Windows\Temp (tutaj wyświetla się komunikat, że do usunięcia pliku muszę mieć uprawnienia administratora: czy ta opcja jest bezpieczna?)

C. wykorzystać opcję Przywracanie systemu w Windows 7

D. przywrócenie systemu poprzez naciśnięcie F9 podczas startu.

Jak uważacie, czy bawić się w opcje A i B czy może lepiej skorzystać od razu z opcji C lub D? Jeśli tak to z której?

Poza tym mam chyba uruchomionych za dużo procesów w Menadżerze zadań. Myślę o wyłączeniu części z nich, ale przy ponownym uruchomieniu komputera znowu się one uruchomią. Tych procesów mam od 70 do 80. Co z tym zrobić?

Z góry dzięki za rady

Pozdrawiam

W pierwszej kolejności oczyść system CCleaner. Opcja A+B (przypuszczalnie opcja a wystarczy).

Potem wyłącz z autostartu zbędne procesy - jak nie wiesz co i jak to pytaj.

Ewentualnie wyłącz pewne usługi, np. indeksowania dysku, przywracanie systemu (jeśli nie używasz).

Defragmentacja dysku (nie systemowym defragmentatorem), ustalenie stałego pliku wymiany.

Powinno pomóc, ale doraźnie. Szykowałbym się na instalacje czystego systemu. To jednak 3 lata…

Temp ma inną ścieżkę w windosie 7:

C:\Users\nazwa użytkownika\AppData\Local\Temp

Z własnego doświadczenie powiem Ci, że nie ma jak czysta instalacja systemu. Czyszczenie dysku i rejestru za pomocą CCleaner oraz defragmentacja i wyłączenie zbędnych programów pomoże, ale nie tak jak czysta instalacja systemu. Polecam jeszcze przeskanować komputer programem antywirusowym i usunięci zbędnych programów.

Jeżeli to system preinstalowany (z dodatkami producenta) to myślę, że największą różnicę w działaniu systemu zobaczyłbyś po instalacji systemu na nowo, z czystej kopii (czystej, bez dodatków producenta). Zobacz: uszkodzone-recovery-disk-jak-odzyskac-system-t497952.html#p3132861

Optymalizacja: oznaczaja-bledy-dzienniku-zdarzen-t494507-15.html#p3118837

Pozdrawiam.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :slight_smile:

Ale czy instalacja systemu podziała na komputer tak jak opcja Przywracanie systemu lub naciśnięcie F9 podczas startu? Da to taki sam efekt? No i co ze wszystkimi sterownikami? Będę ich musiał szukać czy może razem z Windowsem się zainstalują? Ile trwa taka operacja?

Znalezienie sterowników w internecie, instalacja systemu, instalacja sterowników zajmuje około jakichś 2 godzin.

Czysty system nie zawiera dodatków producenta laptopa. F9? F8 uruchamia tryb awaryjny. W trybie awaryjnym ładowane są tylko rzeczy niezbędne do działania systemu, nie są ładowane wszystkie sterowniki. W trybie awaryjnym też nie działają dodatki producenta. Generalnie jest to podobne, ale nieporównywałbym tego na poważnie. F9 może przywraca system do kopii recovery, do stanu po zakupie laptopa, czyli do stanu ze wszystkimi dodatkami producenta. Metoda pierwsza (ta z przywracaniem systemu) pozwala pozbyć się dodatków systemu, ale jednak co czysty system to czysty, bez żadnych śladów dodatków.

Sterowniki najlepiej wcześniej poszukać. O tym też piszę uszkodzone-recovery-disk-jak-odzyskac-system-t497952.html#p3132861 Zobacz część “Zaopatrzenie się w sterowniki”. Jeżeli podasz model laptopa, jaki posiadasz to na forum pomożemy znaleźć odpowiednie sterowniki. A jeżeli nie znajdziesz sterowników na stronie producenta laptopa, to sterowniki mogą być w Windows Update: pytanie-dotyczace-aktualizacji-systemie-windows-t483969.html#p3049515 nie-umiem-zainstalowac-internet-explorera-pod-windows-t476064.html#p3003364

Wszystko jest tutaj: uszkodzone-recovery-disk-jak-odzyskac-system-t497952.html#p3132861

Jak coś, pytaj śmiało.

Pozdrawiam.

Cholernie zamula uruchamianie posiadanie dużej ilości bibliotek, ale na to rady nie ma, żeby wywalać te niepotrzebne.