Przyspieszenie? pamięci RAM

Mam pytanie, jak przełączyć RAM z 133 na 166MHz ?

Obecnie jak widać.

cpu.JPG

Jeśli podniesiesz “prędkość ramu” to podniesiesz FSB dzięki czemu podkręcisz procesor - tak, odczujesz wzrost wydajności, ale jeśli nie znasz się na OC to możesz sobie to darować :stuck_out_tongue:

Samo zwiększenie szybkości pracy pamięci nic Ci nie da. Gdybyś zresztą chciał to koniecznie zrobić bez podkręcania procka no to musiałbyś ustawić żeby procek chodził asynchronicznie względem ramu - wtedy też odczujesz różnicę… ale na minus ;p

robi się to w biosie. Ale to dotyczy magistrali pomiędzy procesorem a pamięciemi a nie dotyczy to samej pamięci.

jak chcesz żeby praca pamięci i procesora była synchroniczna powinieneś ustawić przez połowę częstotliwość pamięci (żeby była taka sama jak magistrali) trochę namieszałem… jeśli się mylę proszę mnie poprawić

pozdro

Czyli po prostu niewiele da sie z tym zrobić? :slight_smile:

no niewiele. chyba że znasz się na OC to możesz próbować


100 POST DEDYKUJE MOJEJ DUSI :smiley:

zmień w biosie taktowanie pamięci(fsb zostaw w spokoju)

Konkrety, konkrety. :slight_smile:

Zmieniłem tylko czasy … ktoś życzliwy mi powiedział jak … ale nadal w 133 lecą…

czyli CL ??

jedno z drugim mało ma wspólnego…

Zrób screena z zakładki CPU i Mainboard. Z tego co teraz widzę FSB procka masz na 100MHz, a ramki (DRAM) na 133. Spróbować podkręcać możesz, robi się to właśnie poprzez zmianę FSB , ale nigdy nie wycykasz więcej niż może pozwolić płyta główna, chodzi mi o to że gdy jej bios nie ma odpowiednich ustawień to sporo nie powalczysz. Są jeszcze “okienne” programy służące do takich rzeczy, ale nie zastąpią one użytecznie mobo do o/c. W razie czego można na upartego szukać lepszego biosu do swojej płyty, ale to już inna para kaloszy.

Zapodaj najpierw screeny, bez nich można sobie tylko pospekulować.

rest.JPG

Płyta to EPOX MU4PEA9I czy podobnie.

Z tego co widzę z ustawieniami proca wszystko ok. Nie znam szczegółowo biosów z pentaków tego pokolenia, ale poszukaj w biosie, może jest możliwość zmienić dzielnik FSB:DRAM. Bardzo możliwe, że nie ma takiej opcji. Chodzi o to że na 1:2 miał byś ramki na 100/(1/2)=200MHz (400DDR - ramki 333 powinny dać radę), na 3:5 byłoby 100/(3/5)=166 (333 DDR), na 2:3 było by 100/(3/2)=150 (300DDR). Teraz masz na 3:4, czyli 100/(3/4)=133 (266DDR).

Ktoś ma inne pomysły?

Pozdrawiam.