Przyspieszenie? pamięci RAM


(Por7ag3n) #1

Mam pytanie, jak przełączyć RAM z 133 na 166MHz ?

Obecnie jak widać.

cpu.JPG


(Inferno Pl) #2

Jeśli podniesiesz "prędkość ramu" to podniesiesz FSB dzięki czemu podkręcisz procesor - tak, odczujesz wzrost wydajności, ale jeśli nie znasz się na OC to możesz sobie to darować :stuck_out_tongue:

Samo zwiększenie szybkości pracy pamięci nic Ci nie da. Gdybyś zresztą chciał to koniecznie zrobić bez podkręcania procka no to musiałbyś ustawić żeby procek chodził asynchronicznie względem ramu - wtedy też odczujesz różnicę... ale na minus ;p


(_Sylwan_) #3

robi się to w biosie. Ale to dotyczy magistrali pomiędzy procesorem a pamięciemi a nie dotyczy to samej pamięci.

jak chcesz żeby praca pamięci i procesora była synchroniczna powinieneś ustawić przez połowę częstotliwość pamięci (żeby była taka sama jak magistrali) trochę namieszałem... jeśli się mylę proszę mnie poprawić

pozdro


(Por7ag3n) #4

Czyli po prostu niewiele da sie z tym zrobić? :slight_smile:


(iwa nike) #5

no niewiele. chyba że znasz się na OC to możesz próbować


100 POST DEDYKUJE MOJEJ DUSI :smiley:


(L.B.G.) #6

zmień w biosie taktowanie pamięci(fsb zostaw w spokoju)


(Por7ag3n) #7

Konkrety, konkrety. :slight_smile:

Zmieniłem tylko czasy ... ktoś życzliwy mi powiedział jak .. ale nadal w 133 lecą...


(_Sylwan_) #8

czyli CL ??

jedno z drugim mało ma wspólnego..


(Starjack) #9

Zrób screena z zakładki CPU i Mainboard. Z tego co teraz widzę FSB procka masz na 100MHz, a ramki (DRAM) na 133. Spróbować podkręcać możesz, robi się to właśnie poprzez zmianę FSB , ale nigdy nie wycykasz więcej niż może pozwolić płyta główna, chodzi mi o to że gdy jej bios nie ma odpowiednich ustawień to sporo nie powalczysz. Są jeszcze "okienne" programy służące do takich rzeczy, ale nie zastąpią one użytecznie mobo do o/c. W razie czego można na upartego szukać lepszego biosu do swojej płyty, ale to już inna para kaloszy.

Zapodaj najpierw screeny, bez nich można sobie tylko pospekulować.


(Por7ag3n) #10

rest.JPG

Płyta to EPOX MU4PEA9I czy podobnie.


(Starjack) #11

Z tego co widzę z ustawieniami proca wszystko ok. Nie znam szczegółowo biosów z pentaków tego pokolenia, ale poszukaj w biosie, może jest możliwość zmienić dzielnik FSB:DRAM. Bardzo możliwe, że nie ma takiej opcji. Chodzi o to że na 1:2 miał byś ramki na 100/(1/2)=200MHz (400DDR - ramki 333 powinny dać radę), na 3:5 byłoby 100/(3/5)=166 (333 DDR), na 2:3 było by 100/(3/2)=150 (300DDR). Teraz masz na 3:4, czyli 100/(3/4)=133 (266DDR).

Ktoś ma inne pomysły?

Pozdrawiam.