Przyspieszenie włączania komputera przed ładowaniem systemu

Chciałbym przyspieszyć włączanie komputera (nie mam na myśli ładowania systemu, bo to wiem jak przyspieszyć), bo aktualnie dużo czasu zajmuje pokazywanie podłączonych urządzeń SATAII i AHCI (sprawdzanie boota już ustawiłem na sam dysk twardy). Pozdrawiam.

Zaktualizuj BIOS płyty głównej do najnowszej wersji (byle nie BETA).

Jeżeli nic nowego nie podpinasz (ATA, SATA) wyłącz testowanie, czy nowe urządzenie jest podłączone w BIOS-ie (przypisz na stałe urządzenia)

Wyłącz w BIOS-ie kanały ATA/SATA do których nie masz nic podłączone.

To tyle :slight_smile: Nic innego nie przychodzi mi do głowy. Ale zysk (jeżeli będzie) to max. kilka sekund.

Hej,

Sprawdź też, czy nie masz aktywnego bootowania z sieci LAN - wyszukiwanie serwera z aktywną usługą Boot On LAN może trochę trwać. Jeśli masz w BIOS’ie opcję QuickBoot zaznacz ją jako aktywną.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Jak działa obecny, to niech nie aktualizuje, bo jeszcze pojawią się problemy przy aktualizacji i nieumyślnie uwali płytę.

Możesz też w sekwencji startowej postawić dysk na pierwszym miejscu i jak już kolega przede mną powiedział wyłączyć bootowanie z sieci oraz poszukać opcji przyśpieszających start, tj. RapidStart, QuickStart, FastBoot, różnie mogą być nazwane, podaje przykładowe z jakimi się spotkałem.

Pozdrawiam :slight_smile:

Jak przypisać urządzenia SATA na stałe?

Hej,

Zapewne chodziło o wyłączenie kontrolerów, do których nie są podłączone żadne urządzenia - po prostu zamiast Auto zaznaczasz Disable. :slight_smile:

:arrow: Jaką masz płytę główną??

:arrow: Jakiego producenta jest to BIOS??

Pozdrawiam,

Dimatheus

Gigabyte GA-MA790XT-UD4P, awardBIOS.

Hej,

W BIOS’ie wchodzisz do sekcji Standard CMOS Features i wszystkie kontrolery, do których nie podłączone są urządzenia przełączasz na None lub Disable.

Dodatkowo wyłącz stację dyskietek FDD, jeśli z niej nie korzystasz - w sekcji Standard CMOS Features. W sekwencjach uruchamiania jako pierwszą stację bootowania wybierz dysk twardy, resztę wyłącz. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus