Przyspieszenie włączania komputera przed ładowaniem systemu

(Piksel14) #1

Chciałbym przyspieszyć włączanie komputera (nie mam na myśli ładowania systemu, bo to wiem jak przyspieszyć), bo aktualnie dużo czasu zajmuje pokazywanie podłączonych urządzeń SATAII i AHCI (sprawdzanie boota już ustawiłem na sam dysk twardy). Pozdrawiam.

(Witkacy75) #2

Zaktualizuj BIOS płyty głównej do najnowszej wersji (byle nie BETA).

Jeżeli nic nowego nie podpinasz (ATA, SATA) wyłącz testowanie, czy nowe urządzenie jest podłączone w BIOS-ie (przypisz na stałe urządzenia)

Wyłącz w BIOS-ie kanały ATA/SATA do których nie masz nic podłączone.

To tyle :slight_smile: Nic innego nie przychodzi mi do głowy. Ale zysk (jeżeli będzie) to max. kilka sekund.

(Dimatheus) #3

Hej,

Sprawdź też, czy nie masz aktywnego bootowania z sieci LAN - wyszukiwanie serwera z aktywną usługą Boot On LAN może trochę trwać. Jeśli masz w BIOS'ie opcję QuickBoot zaznacz ją jako aktywną.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Adax) #4

Jak działa obecny, to niech nie aktualizuje, bo jeszcze pojawią się problemy przy aktualizacji i nieumyślnie uwali płytę.

Możesz też w sekwencji startowej postawić dysk na pierwszym miejscu i jak już kolega przede mną powiedział wyłączyć bootowanie z sieci oraz poszukać opcji przyśpieszających start, tj. RapidStart, QuickStart, FastBoot, różnie mogą być nazwane, podaje przykładowe z jakimi się spotkałem.

Pozdrawiam :slight_smile:

(Piksel14) #5

Jak przypisać urządzenia SATA na stałe?

(Dimatheus) #6

Hej,

Zapewne chodziło o wyłączenie kontrolerów, do których nie są podłączone żadne urządzenia - po prostu zamiast Auto zaznaczasz Disable. :slight_smile:

:arrow: Jaką masz płytę główną??

:arrow: Jakiego producenta jest to BIOS??

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Piksel14) #7

Gigabyte GA-MA790XT-UD4P, awardBIOS.

(Dimatheus) #8

Hej,

W BIOS'ie wchodzisz do sekcji Standard CMOS Features i wszystkie kontrolery, do których nie podłączone są urządzenia przełączasz na None lub Disable.

Dodatkowo wyłącz stację dyskietek FDD, jeśli z niej nie korzystasz - w sekcji Standard CMOS Features. W sekwencjach uruchamiania jako pierwszą stację bootowania wybierz dysk twardy, resztę wyłącz. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus