Przywracanie bootloadera na dysku z GPT

Musiałem przeinstalować winde, co wiąże się z nadpisaniem linuksowego bootloadera.Chciałem go przywrócić, lecz nie za bardzo mogę znaleźć jak opisu to zrobić.Pełno jest porad dotyczących przywracania GRUBa na dyskach z MBR+BIOS, lecz nie wiem czy mogę to zastosować do dysku z GPT+UEFI?

Skoro jest to UEFI wystarczy, że wejdziesz w jego ustawienia i zmienisz kolejność bootowania. Powinien tam być wpis odpowiedzialny za GRUBa

Ciekawe jak? Windows prawdopodobnie nadpisuje całą partycje ESP.

To by było tak bezsensowne, że właściwie jest to niemożliwe.

Nawet MS nie wymyśliłby czegoś tak idiotycznego.

Sprawdzałeś, czy tylko zgadujesz?

Raczej to ty zgadujesz bo nie umiesz czytać tego co jest jasno napisane :wink: W każdym razie masz racje.

Za każdym razem, gdy instalowałem Windowsa obok juz postawionego pingwina na UEFI GRUB bez problemu dal się przywrócić. Windows na partycji EFI nadpisuje tylko swój katalog

Gdzie jest niby jasno napisane?

UEFI uruchamia domyślny bootloader z partycji ESP.

Co nie oznacza, że innych tam nie ma.

Niestety, @MacGregor ma chyba racje, ponieważ w UEFI nie ma śladu po linuksowym bootloaderze.Może windows po prostu formatuje sobie tą partycje ESP?

Próbowałem też przywracać  według opisów dla MBR, jednak przy instalacji GRUBa krzyczy że nie moźe znaleźć katalogu /EFI.

bo musisz partycje z EFI zamontować w katalog bodajże /boot/EFI i wtedy zrobić grub-install

Skoro masz uszkodzony bootloader, może warto myśleć nad czymś innym niż grub i bardziej przystosowanym do obsługi UEFI?

Nie ma w tym ani sensu, ani ładu, ani składu.

Jak będziesz na oślep robił takie dziwne rzeczy jak przywracanie MBR to daleko nie zajdziesz.

Zamontuj partycje ESP i pokaż jej zawartość.

@dragonn: Ponowna instalacja Gruba nie jest wymagana.

Grub powinien być widoczny w:

efibootmgr -v

Powinien być widoczny, a nie jest, i w tym cały problem.Choć fizycznie w /EFI jest katalog Netrunner (rolling) to po efibootmgr -vnie widać żadnych wpisów dotyczących netrunnera.Został za to stary wpis po kubuntu , które z dysku usunąłem w czerwcu zeszłego roku.

No i jasno widać, że Windows nie usuwa bootloaderów innych systemów bo taka jest zasada działania UEFI.

Twoje problemy to najwidoczniej wynik tego typu genialnych pomysłów:

Dowodem na to jest pozostałość w katalogu /EFI, której nie zdążyłeś zamontować i rozwalić:

Wykonaj chroot i zainstaluj bootloader uefi.

A następnym razem najpierw myśl - potem działaj.

 

saitoh genialny to ty jesteś człowieku!Kolejny wpis w którym się wymądrzasz zamiast choć odrobine pomóc.Przeczytaj jeszcze raz mojego pierwszego posta i skonfrontuj go z tym:

Ależ ja dokładnie o to proszę-by ktoś opisał mi jak mam to zrobić!Więc jak chcesz pomóc to opisz krok po kroku jak to zrobić albo nie wypowiadaj się już w tym wątku.

Używasz jakieś egzotycznej dystrybucji i jeszcze prosisz żeby ktoś ci komendy wypisywał? Trzeba było się w ogóle za to nie zabierać (linux) skoro nie masz żadnej wiedzy. 

Osobiście polecam zajrzeć do wiki dystrybucji na której bazuje twój system bo on sam w wiki nie ma nic co jest godne jakiejkolwiek dystrybucji.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Boot_loaders Gdybyś jednak co nieco wiedział o linuxie to to ci się przyda.

Zamiast pyskować, naucz się czytać ze zrozumieniem.

Nikt ci nie kazał bezmyślnie rozwalać Gruba, było napisane że masz tylko zmienić kolejność bootloaderów.

Dopiero teraz, po twoich partactwach konieczny jest chroot i reisntalacja Gruba. Szczegółowe instrukcje są na wiki każdej porządnej dystrybucji.

Oj uważałbym z tym stwierdzeniem. Zależy od implementacji UEFI. Na moim sprzęcie nie mam możliwości wyboru domyślnego bootloadera. Na logikę domyślnym powinien być ten w katalogu /EFI/boot/bootx86.efi

Pomijając bezsens niektórych twoich stwierdzeń, co to ma wspólnego z zacytowaną moją wypowiedzią?

saitoh nie wiesz jak rozwiązać mój problem to się zwyczajnie zamknij!Masz jeszcze coś do mnie to pisz na PW.Zresztą temat do zamknięcia.Całe szczęście że są inne fora, gdzie ludzie potrafią ze spokojem wytłumaczyć krok po kroku.

MacGregor Linuxa używam (z naciskiem na używam) od czasu wydania Mandrake (o ile dobrze pamiętam)5.2.Czyli gdzieś końcówka lat 90tych ubiegłego stulecia.Wprawdzie przez te lata posiadłem niemałą wiedze w tym temacie, lecz nie próbuje jej jakoś na siłe utrwalać.Jak napisałem wyżej-jestem użytkownikiem i średnio mnie obchodzi jak skompilować  stery do karty graficznej, czy przywrócić ręcznie GRUBa.Szkoda życia na to.Dlatego wybieram gotowe (może i egzotyczne) dystrybucje.

Ps.Nie wiem jak teraz, ale kiedyś przywrócenie GRUBa w PCLOS sprowadzało się do zbootowania kompa z płyty live, wybraniu odpowiedniej opcji w menu i…to wszystko.

 

 

Spróbuj tego rozwiązania:

GRUB GPT HOWTO