Przywracanie Systemu-jak odzyskać miejsce na dysku.Vista

Zapewne wszyscy Użytkownicy systemu Windows Vista spotkali się z problemem jakim jest “pochłanianie” miejsca na dysku przez punkty przywracania systemu.

Część Użytkowników wyłącza te,czasem bardzo przydatne narzędzie całkowicie,może to przysporzyć wiele problemów w przyszłości.W tym miejscu chciałbym przedstawić sposób na trwałe ograniczenie “żarłoczności” systemu na cenną przestrzeń Naszych dysków.

Logujemy się jako Administrator,otwieramy menu START,w pole Rozpocznij wyszukiwanie wpisujemy:CMD.

Wynik wyszukiwania “klikamy” Prawym przyciskiem myszki i wybieramy opcję Uruchom jako Administrator,w wierszu poleceń który zostanie otworzony wpisujemy:

vssadmin resize shadowstorage /For=X: /On=X: /MaxSize=YYYYMB

Gdzie X: to litera naszej partycji systemowej a Y nowa ilość miejsca na dysku jaką przydzielimy dla punktów przywracania systemu.

Potwierdzamy zmiany klawiszem Enter,otrzymujemy stosowny komunikat o wprowadzonych zmianach.Teraz możemy zamknąć wiersz poleceń.

Standardowo Vista “zużywa” ok.12% pojemności naszej partycji systemowej.Zalecam ostrożność przy wyborze ilości miejsca jakie chcemy przydzielić,osobiście mam przydzielone 2,5 GB i wydaje mi się to wartością optymalną,odzyskałem 5 GB.