Przywracanie Systemu (Vista)

Witam. Czy istnieje możliwość przywrócenia ustawień fabrycznych z Windowsa Visty? Mam laptopa Toshiba L300 1A7 i chciałbym, aby system został przywrócony do momentu, w jakim był na początku. Słyszałem o takiej opcji, ale niestety nie posiadam żadnej kopii bezpieczeństwa. Czy jest to możliwe bez takiej kopii?

1 polubienie

Płytka z Recovery?Ewentualnie postawienie systemu z ukrytej partycji.

Jeżeli usługa przywracania systemu jest włączona, to możesz dowolnie przywracać system do stanu niemalże z każdego dnia, o ile punkty przywracania nie zostały usuniete. Windows Vista (XP również) co jakiś czas zapisuje stan systemu i jeśli coś spowoduje awarię, która nie ustępuje mimo odinstalowania programu czy sprzętu to można cofnąć system do stanu sprzed awarii. Za pomocą usługi przywracania systemu możesz również zapisywać stan systemu w danej chwili, gdy wszystko dobrze działa i gdy coś się popsuje, wybrać przywrócenie systemu do tego stanu. Jeśli tworzysz taki zapis systemu (nazwany punktem przywracania) to nadajesz mu nazwę a system dodaje do tego datę i godzinę. Potem można cofnąć system do tego stanu.

Jak to działa krok po kroku: (nie musisz mieć żadnej kopii zapasowej by to działało)

  • otwórz /Panel sterowania/System i konserwacja/centrum kopii zapasowych i przywracania

  • po lewej stronie na niebiesko zielonym pasku ZADANIA wybierz:

a) utwórz punkt przywracania - jeśli chcesz zapisać stan systemu na dzień …

lub

b) napraw system Windows za pomocą przywracania systemu - jeśli chcesz przyuwrócić system do stanu z dnia…

Jeśli wybrałeś a)

  • W oknie OCHRONA SYSTEMU zaznacz dyski na których usługa ma działać (ja wybieram tylko C: bo tam mam system

i kliknij utwórz

  • wpisz nazwę np. “wszystko działa OK”

  • potwierdź OK i gotowe.W każdej chwili potem możesz przywrócić system do tego stanu za pomocą przywracania.

Jeśli wybrałeś b)

  • domyślnie zaznaczone jest cofnięcie ostatniej operacji przywracania, ale jeśli chcesz to zmienić wybierz

opcję poniżej

  • kliknij WYBIERZ INNY PUNKT PRZYWRACANIA

Otworzy się lista punkktów utworzonych przez Ciebie bądź system.

Wybierz stan jeden taki punkt z nazwą, datą i godziną i zatwierdź OK

Teraz tylko czekaj aż komputer się wyłączy i przywróci system.

Jeśli operacja cofania jest skomplikowana to może to trochę potrwać.

Nie rób nić tylko cierpliwie czekaj nawet 10 minut, a potem komputer włączy się ponownie.

Będzie za pierwszym razem ładował się dość długo, ale przywróci system do danego dnia i godziny.

Najczęściej to pomaga.

JESZCZE JEDNA UWAGA.

Częste zapisywania punktów przywracania powoduje znaczne zmniejszanie się ilości wolnego miejsca

na dysku C, dlatego jeśli wszystko działa dobrze, to możemy usuwać stare punkty przywracania.

Pamiętaj, że jeśli cofniesz system do dnia, w którym nie było jeszcze zainstalowanego danego programu

na dysku, który teraz masz, to ten program przestanie działać. Będzie trzeba go zainstalować ponownie.

JAK USUWAĆ STARE PUNKTY PRZYWRACANIA I ODZYSKIWAĆ MIEJSCE NA DYSKU SYSTEMOWYM:

Wybierz:

  • Panel Styerowania/System i konserwacja

Przewiń na sam dół i pod sekcją NARZĘDZIA ADMINISTRACYJNE wybierz

ZWOLNIJ MIEJSCE NA DYSKU następnie zdecyduj czy tylko Twoje pliki czy pliki

wszystkich użytkowników (żadne twoje osobiste pliki nie będą usunięte, tylko te systemowe,

tworzone podczas pracy z Twoim kontem lub kontami wszystkich użytkowników)

  • Wybierz Dysk C: (chyba, że masz system na innym dysku)

  • Zatweierdź OK i czekaj

  • Po otwarciu karty oczyszczanie dysku przejdź na zakładkę WIĘCEJ OPCJI.

  • Wybierz pierwszy od dołu przycisk OCZYŚĆ (pierwszy od dołu, bo jest ich więcej)

  • Potwierdź OK a potem przy pytaniu CZY CHCESZ WYKONAĆ TE CZYNNOŚCI jeszcze raz potwierdź.

W ten sposób usuniesz WSZYSTKIE punkty przywracania oprócz najnowszego.

Nie będziesz mógł przywrócić systemu do dnia sprzed najnowszego punktu,

ale jeśli wszystko działa to nie ma takiej potrzeby.

Zyskasz nawet kilka GB więcej miejsca na dysku.

Zawsze możesz zapisać nowy punkt systemu tak jak opisałem powyżej.

Jeśli usługa przywracania nie jest włączona to ją uruchom.

Już nie raz uratowała mi tyłek, gdy coś poważnego się stało.

To tyle - trochę chyba przesadziłem, ale może komuś pomogłem.

Pozdrawiam.

ltkoszal , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Zrobiłem tak, jak to opisał @konrado7, ale niestety nie mam do wyboru tak starej kopii systemu jaka mnie interesuje. Recovery disc mam zrobiony 2 tygodnie temu, najstarszy punkty przywracania jest jakiś miesiąc temu, a komputer kupiłem 2 miesiące temu (a zaczął wariować tydzień po zakupie). Czy istnieje możliwość przywrócenia ustawień fabrycznych, tzn. czyściutkiej partycji C ze świeżo zainstalowaną Vistą? Podobno w Toshibie można przy starcie wcisnąć chyba F8 i następuje przywracanie, ale nie wiem do jakiego stanu. Pozdrawiam, i dzięki za odpowiedzi…

Tak od razu nie nastąpi przywracanie,będziesz miał wybór kilku opcji,wybierz tą która będzie opisana jako “restor to manufactured”.

Ewentualnie podobnie,może być po polsku,system zostanie postawiony na nowo i czysto,dysk C: zostanie sformatowany.